Sivrisinek nasıl öldürülür?

Sivrisinekler ısırır, kanınızı emer ve sizi kaşıntılı şişlikler ve muhtemelen korkunç bir enfeksiyonla yüz yüze bırakır. Sivrisinek kaynaklı patojenler arasında sıtma, Batı Nil virüsü, Zika virüsü, Chikungunya virüsü ve dang bulunur.

Sivrisineksiz bir dünyada yaşama konusunda hayal kurabilirsiniz, ancak onları yok etmek aslında çevre için felaket olurdu. Yetişkin sivrisinekler diğer böcekler, kuşlar ve yarasalar için besindir, larva sivrisinekleri su ekosistemlerini destekler. Umabileceğimiz en iyi şey, hastalıkları bulaşma yeteneklerini sınırlamak, onları püskürtmek ve bahçelerimizin ve evlerimizin sınırları içinde öldürmektir.

Sivrisinek öldürücü ürünler büyük paralara mal olur, bu yüzden orada yanlış bilgi zenginliği olması şaşırtıcı değildir. Sadece işe yaramayacak bir ürün satın almak için enayi yerine konmadan önce, bu kan emici zararlıları neyin öldürdüğü ve öldürmediği konusunda eğitim alın.

Sivrisinekler Nasıl Öldürülür

Sivrisinekleri öldürmenin ve kontrol etmenin en iyi yolu, sürekli olarak birden fazla yöntem uygulamaktır. Bazı yöntemler sadece yetişkinleri hedeflerken bazıları sadece larvaları hedefleyebilir.

Sivrisinekleri öldürmenin etkili yolları arasında üreme alanlarının kaldırılması, yırtıcıların teşvik edilmesi, BTI veya IGR içeren bir maddenin uygulanması ve tuzakların kullanılması yer alır.

Böcek kovucular ve böcek öldürücüler sivrisinekleri yok etmez. Pestisite dirençli sivrisinekler püskürtmeden sağ kalabilir, ayrıca kimyasal diğer hayvanları öldürür ve çevrede kalabilir.

Sivrisinekler Nasıl Öldürülmez

İlk olarak, sivrisinekleri kovmak ve öldürmek arasındaki farkı anlamanız gerekir. Kovucular bir yeri (bahçeniz veya cildiniz gibi) sivrisinekler için daha az çekici hale getirir, ancak onları öldürmez. Bu nedenle, citronella, DEET, duman, limon okaliptüs, lavanta ve çay ağacı yağı böcekleri uzak tutabilir, ancak onları kontrol etmez veya uzun vadede onlardan kurtulamaz. Kovucular etkililik bakımından da farklılık gösterir. Örneğin, citronella sivrisineklerin küçük, kapalı bir alana girmesini engelleyebilirken, gerçekten geniş bir alanda (arka bahçeniz gibi) işe yaramaz.

Aslında sivrisinekleri öldüren, ancak harika çözümler olmayan bir dizi yöntem var. Klasik bir örnek, sadece birkaç sivrisinek öldüren, ancak mozzy popülasyonunu düşük tutan yararlı böcekleri çeken ve öldüren bir böcek zapperidir. Benzer şekilde, böcek ilaçlarının püskürtülmesi ideal bir çözüm değildir, çünkü sivrisinekler onlara karşı dirençli olabilir, diğer hayvanlar zehirlenir ve toksinler kalıcı çevresel hasara neden olabilir.

Kaynak Azaltma

Birçok sivrisinek türü üremek için durgun suya ihtiyaç duyar, bu yüzden onları kontrol etmenin en etkili yöntemlerinden biri açık kapları kaldırmak ve sızıntıları onarmak. Durgun su kaplarını boşaltmak, olgunlaşma şansı elde etmeden önce içinde yaşayan larvaları öldürür.

Bununla birlikte, bazı durumlarda suyun uzaklaştırılması istenmez veya pratik olmayabilir. Ayrıca, bazı türlerin üremek için durgun suya bile ihtiyacı yoktur! Zika ve dang’i iletmekten sorumlu Aedes türleri yumurtaları sudan çıkarır. Bu yumurtalar aylarca yaşayabilir, yeterli su elde edildiğinde yumurtadan çıkmaya hazırdır.

Biyolojik Yöntemler

Daha iyi bir çözüm, diğer vahşi yaşamı etkilemeden olgunlaşmamış veya yetişkin sivrisinekler veya sivrisineklere zarar veren bulaşıcı ajanlar yiyen yırtıcıları yaymaktır.

Çoğu süs balığı, koi ve minnows dahil olmak üzere sivrisinek larvalarını tüketir. Kertenkeleler, yusufçuk yetişkinleri ve naiadlar, kurbağalar, yarasalar, örümcekler ve kabuklular hepsi sivrisinekler yer.

Yetişkin sivrisinekler, Metarhizium anisoplilae ve Beauveria bassiana mantarları tarafından enfeksiyona karşı hassastır. Daha pratik bir bulaşıcı ajan, toprak bakterisi Bacillus thurigiensis israelensis (BTI) sporlarıdır. BTI enfeksiyonu larvaları yiyemez hale getirerek ölmelerine neden olur. BTI peletleri, ev ve bahçelerde kolayca kullanılabilir, kullanımı kolaydır (sadece durgun suya ekleyin) ve sadece sivrisinekleri, kara sinekleri ve mantar sivrisineklerini etkiler. Arıtılmış su, evcil hayvanların ve vahşi hayvanların içmesi için güvenlidir. BTI’nin dezavantajları, her hafta veya iki haftada bir tekrar uygulanmasını gerektirmesi ve yetişkin sivrisinekleri öldürmemesidir.

Kimyasal ve Fiziksel Yöntemler

Pestisit püskürtme ile gelen diğer hayvanlara risk olmadan sivrisinekleri hedefleyen çeşitli kimyasal yöntemler vardır. Bazı yöntemler, sivrisinekleri kıyametlerine çekmek için kimyasal cazibelere dayanır. Sivrisinekler karbon dioksit, şekerli kokular, ısı, laktik asit ve oktenalden etkilenir. Gravid dişiler (yumurta taşıyanlar), yumurtlama işlemi sırasında salınan bir hormonla bağlanmış tuzaklara çekilebilir.

Ölümcül ovitrap, daha büyük hayvanların suyu içmesini önlemek için tipik olarak küçük bir açıklığa sahip, karanlık, su dolu bir kaptır. Bazı tuzaklar, tuzakları yemlemek için kimyasallar kullanırken, diğerleri sadece uygun bir üreme alanı sağlar. Tuzaklar, larvaları (larvisit) ve bazen yetişkinleri öldürmek için yırtıcılarla (örn. Balık) veya seyreltik pestisitle doldurulabilir. Bu tuzaklar son derece etkili ve uygun maliyetlidir. Dezavantajı, bir alanı (yaklaşık her 7.5 metrede bir) kaplamak için çoklu tuzakların kullanılması gerektiğidir.

Başka bir kimyasal yöntem, larva gelişimini önlemek için suya eklenen bir böcek büyüme düzenleyicisinin (IGR) kullanılmasıdır. En yaygın IGR, zaman serbest bırakma tuğlası olarak tedarik edilen metoprendir. Etkili olmakla birlikte, metoprenin diğer hayvanlar için hafif toksik olduğu gösterilmiştir.

Suya bir yağ veya gazyağı tabakası eklemek sivrisinek larvalarını öldürür ve dişilerin yumurta bırakmasını önler. Tabaka suyun yüzey gerilimini değiştirir. Larvalar solunum tüplerini hava için yüzeye alamazlar, bu yüzden boğulurlar. Bununla birlikte, bu yöntem sudaki diğer hayvanları öldürür ve suyu tüketime elverişsiz hale getirir.

Fiziksel Yöntemler

Sivrisinekleri öldürmek için fiziksel bir yöntem örneği, onları elinizle, sineklikle veya elektrikli sineklikle öldürmektir. Vurup ezmek, sadece birkaç sivrisinek varsa işe yarar, özellikle sürülerde yararlı değildir. Elektrikli böcek kovucu açık havada ideal olmasa da, yararlı böcekleri gereksiz yere öldürebilirler, ancak iç mekan böceklerini elektrotize etmek genellikle sakıncalı kabul edilmez.

Sivrisinekler güçlü olmadığından, bunları bir ekrana konmalarını sağlayarak veya bir fan kullanarak ayrı bir tuzağa çekmek de kolaydır. Fan kullanarak yakalanan sivrisinekler dehidrasyondan ölür. Elek tuzakları evde pencere eleme kumaşını bir fanın arkasına sabitleyerek yapılabilir.

Sonuç

Sivrisinekleri öldürme konusunda ciddiyseniz, muhtemelen onları kontrol etmek için bir yöntem kombinasyonu kullanmanız gerekecektir. En etkili stratejilerden bazıları, larvaları veya yetişkinleri hedef alır. Diğerleri yaşam döngüsünün tüm aşamalarında sivrisinekleri öldürür, ancak bazı böcekleri de etkileyebilir.

Sulak bir bölgede yaşıyorsanız ve mülkünüzün dışından önemli bir sivrisinek akını alırsanız, tüm yerel nüfusu öldüremezsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın! Bilim adamları, sivrisinekleri steril hale getirmenin veya olgunlaşmayacak yumurta bırakmamalarının yollarını geliştiriyorlar. Bu arada, dışarıda eğlenmek için sinek kovucuları öldürücü önlemlerle birleştirmeniz gerekir.