İstanbul sahillerinde mangal dumanı sorunu bitti

Kartal, Maltepe ve Pendik başta olmak üzere İstanbul’un sahillerinde, özellikle 2000’li yılların başından itibaren giderek artan mangal dumanı sorunu, 2020 yılı yaz mevsiminde tamamen çözüldü. Bu yıl, sahilde mangalsız 3. yaz mevsimi yaşanıyor. Temiz havada aileleriyle çimlerde piknik yapmaktan hoşlanan vatandaşlar ve sahilde spor ve yürüyüş yapanlar durumdan memnun.

Öncesinde, sabahın erken saatlerinden itibaren sahillerde mangal yakmaya başlayan mangalcılar, gece saatlerine kadar tüm sahili kaplayan bir mangal dumanına neden oluyordu. Sahildeki mangalcı kalabalığına, son yıllarda göçmenler de eklenmişti. Suriyeliler, Afganlar ve Pakistanlılar sahillere giderek nargile içip gece saatlerine kadar mangal yakıyordu. Sahillerde ertesi sabaha devasa çöp dağları kalıyordu.

pendik sahili mangal
Pendik sahili kaplayan mangal dumanı - 2018

Mangal dumanı ve çöp dağları tarih oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2020 yılı yaz mevsiminden itibaren sahillerde mangal, barbekü, nargile vb. kullanımı yasaklandı. Sahilde mangal yasağı ile geçmiş yıllarda tüm sahil şeridini ağır bir dumanın kapladığı çirkin görüntüler de son buldu. Öyle ki bisiklet yolunda mangal yakanından, çocuğunun bezini değiştirip eskisini çimlerde bırakana kadar her türlü çirkin manzarayla karşı karşıya kalıyorduk.

kartal sahili mangal
Kartal sahilinde bisiklet yolunda mangal yapanlar - 2018
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Başta Suriyeliler olmak üzere, mangalcıların ağırlıklı olarak çoğunluğu İstanbul’un başka ilçelerinden arabalarıyla ve minibüsleriyle gelen vatandaşlardan oluşuyordu. Sahil ilçelerinde yaşayan vatandaşlar mangal dumanından dolayı kendi ilçelerinin sahilini kullanamıyordu. Öyle bir durum vardı ki, ne sahilde yürüyüş yapılabiliyordu, ne de yakın yerlerde oturanlar evlerinin pencerelerini açabiliyordu.

Çayını kekini alan sahildeki çimlere koşuyor

Neyse ki bu düzen değişti ve sahillerde artık isteyen herkes aileleriyle temiz havada piknik yapabiliyor, küçük çocuklarını ve bebeklerini zehirlenme tehlikesi olmadan dolaştırabiliyor.

maltepe-sahil
Mangal yasağı sonrası Maltepe sahilde temiz havada yürüyüş yapanlar - Yeni açılan Adalar iskelesi arka planı - 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Mangal sorununun çözülmesiyle beraber çayını kekini alan çimlere örtüsünü serip kanser olma riski olmadan akşama kadar keyfine bakabiliyor. Sporcular da temiz havada bisiklet sürebiliyor, koşu yapabiliyor, yürüyüş yapabiliyor, balık tutabiliyor.

sahil yemyesil havasi temiz kartal24.com lisansli
Mangal yasağı sonrası Kartal sahili - 2020
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Mangal yasağı sayesinde fotoğrafçılar da artık çok güzel manzara fotoğrafları çekebiliyor. Eskiden sahiller öyle bir haldeydi ki fotoğrafı çekilecek bir manzara bile yoktu: Çöp dağları ve mangal dumanı nedeniyle.

atalar-sahil
Mangal yasağı sonrası Atalar sahilde temiz havada piknik yapan vatandaşlar - 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Vatandaşlar artık temiz havanın tadını çıkararak yürüyüş ve spor yapıyor, bisiklete ve scooter’a biniyor, paten ve kaykay kullanabiliyor, denize giriyor ve çimlerin üstünde piknik yapabiliyor. Durumdan memnun olan vatandaşlar, sahile “adeta medeniyet geldi” yorumları yapıyor.

kartal sahil adalar manzarasi kartal24com lisansli
Mangal yasağı sonrası Kartal sahili - 2020
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Mangal yakanı ihbar edin

Her ne kadar sahilde mangal yakmak yasak olsa da, arada sırada sahilde mangal yakanlar da çıkmıyor değil. Özellikle Suriyeliler, Afganlar, ve Pakistanlılar yasak bilmedikleri için mangal yakabiliyor.

maltepe yali sahil
Mangal yasağı sonrası Maltepe Yalı sahili - 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Bu durumda vatandaşların mangal yakan birini gördükleri anda İBB’yi arayarak ihbar etmesi gerekiyor. İBB mangal ihbar telefon numarası Alo 153. İhbarın ardından kısa sürede olay yerine motosikletli zabıtalar intikal ettiriliyor ve mangal yakan kişiye müdahale ediyor.

kartal sahili aksam gece-kartal24com-lisansli
Mangal yasağı sonrası Kartal sahili - 2020
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Eğer vatandaşlar bu kurala uymayanları ihbar etmezse, o anda bir kişi olan mangal yakan sayısı, ertesi hafta 5 kişi olur ve giderek her hafta sayıları artar.

dragos sahil
Mangal yasağı sonrası Dragos sahil - 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24