Aydos ormanında mangal yasak mı?

Aydos ormanında mangal yasağına Tarım ve Orman Bakanlığı karar vermektedir. Yaz aylarının gelmesiyle vatandaşlar Kartal Aydos’ta, Pendik Aydos’ta, Sancaktepe Aydos’ta ve Sultanbeyli Aydos’ta orman içinde mangal yakma yasağı olup olmadığını merak etmeye başladı.

Aydos’ta mangal yasağı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter hesabından, “Milli parklarda, ormanlarda ve bakanlığımıza bağlı park ve bahçelerde piknik yapılması ve mangal yakılması yasaklanmıştır” açıklamasında bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de sahiller ile park ve bahçelerde mangal yasağı bulunuyor.

Artan orman yangınları nedeniyle harekete geçen hükümet ve büyükşehir belediyesi, peş peşe mangal yasağı kararları aldı. İçişleri Bakanlığı kararı ile ormanlarda mangal ve semaver yakmak yasaklandı. Yasak Kartal, Pendik, Sancaktepe ve Sultanbeyli sınırları içinde yer alan Aydos ormanlarında da geçerli olacak. Polis ekipleri ormanlarda yasağı ihlal edenlere ceza yazacak.

İçişleri Bakanlığının “Orman Yangınlarıyla Mücadele” kapsamında aldığı kararla, özel izin verilen alanlar dışında ormanlarda mangal yakmak yasaklandı. İstanbul’un sahillerinde de İBB’nin kararı ile mangal yasağı devam ediyor.

Aydos ormanlarında mangal yakmak yasak

Ormanda mangal yasağı ile ilgili Kartal Orman İşletme Şefliğine sorduk ve aldığımız yanıt alttadır:

Kartal Orman İşletme Şefliği Toplu Koruma Ekibi tarafından ormanlık sahalarımız sık sık kontrol edilmektedir. Orman alanlarına izinsiz ve usulsüz bir şekilde giren, ateş yakan kişiler tespit edildiğinde hemen müdahale edilmekte ve gerekli idari ve adli işlemler yapılmaktadır.

“6831 sayılı Orman Kanununun 76. Maddesinde:

a) Devlet ormanlarında; orman idaresinin belirlediği konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek. b) Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerlerin dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek, c) Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak açabilecek madde atmak, d) Ormanlara 4 kilometre mesafede veya 31 ve 32. Madde köy hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak yasaktır” denilmektedir.