Websitesi için çapraz tarayıcı uyumluluk testi nasıl yapılır?

Her biri için milyonlarca kullanıcısı olan bir dizi farklı tarayıcı var. Dolayısıyla, bir web sitesi veya web uygulaması oluşturulduğunda, tüm farklı tarayıcılarla uyumluluğunu test etmek onu en uygun hale getirir. Bunu yapmanın en iyi ve en doğru yolu, tarayıcılar arası kontrol araçlarıdır.

İyi çözümler arıyorsanız, bu güvenilir ve kapsamlı tarayıcılar arası kontrol araçları listesine bir göz atın. Bu araçların farklı özellikleri vardır ve web sitesi uyumluluk testi için bir dizi ihtiyacı karşılar. Hangisinin size en uygun olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Browsershots

İlk tarayıcılar arası test sitelerinden biri olan Lynx, Konqueror ve Seamonkey gibi bazı eski tarayıcılar da dahil olmak üzere web sitenizi birkaç tarayıcıda test etmenize olanak tanır.

Sitenizin farklı tarayıcılarda nasıl göründüğünü göstermek için ekran görüntüleri oluşturacaktır. Tek dezavantajı, sitenizin bu araçla test edilebilmesi için çevrimiçi olması gerektiğidir.

BrowserShots

Browser Sandbox

VM ve işletim sistemi kurmak zorunda kalmadan yerel tarayıcılar gibi birden çok tarayıcıyı çalıştırabileceğiniz bir masaüstü ve tablet uygulamasıdır.

Internet Explorer’ın bazı eski sürümlerinin yanı sıra tarayıcıların Canary veya Geliştirme sürümleri de dahil olmak üzere çok çeşitli tarayıcılar sağlar.

Browser-Sandbox

Multibrowser

IE 7-11, Edge, Firefox ve Chrome sürümlerinden birden fazla tarayıcı getiren bir masaüstü uygulaması. Emülatör ve testi manuel veya otomatik olarak çalıştırma seçeneğiyle sitenizi hem masaüstü hem de mobil için test etmek için kullanabilirsiniz.

MultiBrowser

LambdaTest

Farklı platformlar için çapraz tarayıcı testleri çalıştırabileceğiniz çevrimiçi bir hizmet. Örneğin, sitenizi Windows, Linux veya macOS üzerinde çalışan Firefox veya Chrome’da test edip etmeyeceğinizi seçebilirsiniz.

Ayrıca entegre bir hata ayıklama aracı, konum belirleme aracı sağlar ve geliştiricilerin gerçekten takdir edeceği özellikler olan localhost sitesinde test yapılmasına izin verir.

LambdaTest

Experitest Cross Browser Testing

Bu araç, sitenizin uyumluluğunu ve performansını farklı ortamlarda test etmenizi sağlar. Ayrıca, Github, Gitlab, Jenkins, TravisCI ve CircleCI gibi hizmetlerle entegrasyonu kolaylaştırarak web sitenizin dağıtım iş akışlarını düzene sokmanıza olanak tanır.

Experitest-Cross-Browser-Testing

BrowserStack

Tarayıcılar arası testte öne çıkan isimlerden biri olan ve jQuery ve React.js gibi bazı büyük açık kaynaklı projeler tarafından kullanılan BrowserStack, web sitelerinizin olabildiğince çok ortamda çalışmasını sağlamak için yüzlerce tarayıcıyı, mobil cihazı ve test stratejilerini listeler.

BrowserStack

SauceLabs

SauceLabs, ister bir işletme, ister küçük ve orta ölçekli bir işletme veya başarılı bir açık kaynak projesi olun, her boyuttaki web sitesi için tarayıcı uyumluluğu için eksiksiz bir test aracı sağlar.

SauceLabs

CrossBrowserTesting

Bu araç, kod yazmaya gerek kalmadan, birden çok tarayıcıda hem genel hem de yerel ana bilgisayar siteleri için otomatik uyumluluk testi çalıştırmanıza ve gerçekleştirilen testlerde ekran görüntüleri ve videolar almanıza olanak tanır.

CrossBrowserTesting

TestingBot

TestingBot, web siteleri ve yerel mobil uygulamalar için eksiksiz bir test stratejisi sağlar. Yani sadece tarayıcıları döndürebilmekle kalmaz, aynı zamanda gerçek bir iOS veya Android cihazında bir test de çalıştırabilirsiniz.

TestingBot

Browserling

Internet Explorer’da bir siteyi hızlı ve kolay bir şekilde test etmeniz gerekiyorsa, aradığınız araç BrowserLing olabilir.

Web sitenizi, Internet Explorer 10 ve 11 ve Safari 4 ve 5 gibi eski tarayıcılar dahil olmak üzere bazı tarayıcılarda kolayca ve etkileşimli olarak test edin.

Browserling

Comparium

Comparium, sitenizi iki farklı ortamda ekran görüntüleri alarak ve bunları yan yana karşılaştırarak test etmenize olanak tanıyan ücretsiz bir araçla birlikte gelir. Hızlı ve güvenilir testler yapmak istiyorsanız, genel olarak kullanımı kolay bir web uygulamasıdır.

Comparium

Puppeteer

Puppeteer, API’nin Chrome ve Firefox tarayıcıları ile etkileşim kurmasını sağlayan bir Node.js modülüdür.

API’yi ekran görüntüsünü almak, sitenin PDF dosyasını oluşturmak, form doldurma ve klavye girişi gibi kullanıcı etkileşimlerini otomatikleştirmek ve web sitenizi otomatik olarak genel olarak test etmek için kullanabilirsiniz.

Puppeteer

Playwright

Playwright, Microsoft tarafından basit bir API ile otomatik tarayıcı testi için tasarlanmış bir projedir. Kullanıcı etkileşimini taklit etmenin yanı sıra, ağ isteklerini engelleyebilir, mobil cihazları, coğrafi konumları ve izinleri taklit edebilir.

Playwright, Chromium tabanlı tarayıcı, Firefox ve Webkit’i (Safari gibi) destekler.

playwright

Nightwatch.js

NightWatch.js, uçtan uca testler için bir Node.js modülüdür. Kullanımı kolay bir API ile bir öğenin belirli bir metni içerip içermediğini veya görünür veya gizli olup olmadığını kontrol edebilir ve hatta CSS sınıfı, kimliği ve özelliklerini test edebilirsiniz.

Nightwatch-js

Cypress

Cypress, modern web uygulamalarında uçtan uca test ve hata ayıklamayı basit ve kolay hale getiren bir test paketidir.

Yalnızca testi çalıştırmakla kalmaz, aynı zamanda gerçekleştirilen her testin durumunu da kaydeder. Bu durumların her birine geri dönebilir ve aradaki şeylerin nasıl değiştiğini karşılaştırabilirsiniz, bu da web uygulamaları için hata ayıklamayı daha sezgisel hale getirir.

Cypress

WebDriverIO

Bir Node.js otomasyon testi çerçevesi. React.js, Vue ve Angular gibi birçok JavaScript kütüphanesini kullanıma hazır olarak destekler.

Standart ve kabul görmüş bir protokol olan W3C WebDriver ve Chrome DevTools’a dayandığından, test yerel olarak veya SauceLab, BrowserStack ve TestingBot gibi bir bulut hizmetinde çalışabilir.

WebDriverIO

Selenium

Selenium, otomatik tarayıcı test araçlarının bel kemiğidir. Aslında bir test aracı veya çerçevesi sağlamaz, ancak bir tane oluşturmak için genişletilebilir.

Aslında, burada bulunan bazı araçlar da dahil olmak üzere test çerçevelerinin, uygulamaların veya hizmetlerin çoğu Selenium sürücülerine dayanmaktadır.

Selenium