Olta ile balık nasıl tutulur?

Balık tutmayı öğrenmek için balık tutmanın tüm inceliklerini öğrenmeniz ve neyin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Balık tutmayı öğrenmenin en kolay yolu, deneme yanılma değildir; daha iyi öğrenebilmeniz için balık tutmayı öğrenmenin birkaç yolu vardır.

Tuzlu su balıkçılığı ile ilgileniyorsanız, spora girişinizi kolaylaştırmanın ve fazla acı çekmeden balık tutmayı öğrenmenin bazı yolları vardır. Açıkçası bu rehberi okuyorsanız, bire bir derslere para vermek istemediğinizi ve size balık tutmayı öğretecek bir arkadaşınız olmadığını varsayıyorum. Bunu bilerek ilerleyeceğiz.

Deniz kenarında kayalıklarda geçireceğiniz bir gün belki sorun olmaz, ancak kayıkla açık denizlere açılacaksanız, gününüz oldukça yoğun ve zor geçebilir. İlk olarak dışarı çıkın ve deniz tutmasına karşı bir paket ilaç edinin. Gününüzü deniz tutmasından daha fazla başka bir şey mahvedemez. Sudaki bir aceminin ne kadar kolay hasta olabileceğine şaşıracaksınız.

Balık tutarken yanınızda bulunması gerekenler

Balık tutmak için sahile gidin, ister deniz kenarında olta ile balık tutun isterseniz tekne kiralayın ve denize açılın.

Yanınızda olması gereken bazı balıkçılık malzemeleri var. Çok geniş bir liste vermeyeceğim. Temel olarak yem, olta veya makara, kancalar ve kurşunlar olmalı. Mümkünse size yardımcı olacak bir arkadaşınızı da yanınızda götürün.

Teknedeyseniz deniz tutma ilacını tekrar hatırlayın. Denizde uzun zaman geçirmeniz durumunda ihtiyacınız olabilir. Emin olamıyorsanız, bir gece önce yatmadan önce ve uyandığınızda birer hap alın. Tekneye binerken de bir tane alın. İnanının bu yüzden bana teşekkür edeceksiniz.

Olta ile balık nasıl tutulur?

Olta ve makara kullanma becerisine sahip olduğunuzu varsayarsak, balık tutmaya başlamanın en uygun yolu bir balıkçı iskelesi bulmaktır. Çoğu kıyı kentinde denize açılan en az bir halka açık balık iskelesi bulunur. Ancak kayalıklarda balık tutacaksanız, denize düşme riskine karşı daha dikkatli olmalısınız.

İstanbul sahillerinde kayalıkların üstünde de balık tutabilirsiniz. Bu noktadan itibaren kendi başınaymış gibi hissedebilirsiniz. Ancak sahilde size yardımcı olacak insanlar bulabilirsiniz. Güzelce rica ederseniz ve sahilde size yardımcı olacak ve tavsiyelerde bulunacak çok sayıda oltacı vardır. Onlar etrafınızdaki en dost canlısı insanlardır.

Her şeyi doğru şekilde anladığınızdan emin olmak için bazı şeylerin üzerinden tekrar geçeceğim. Geleneksel makara ve olta ile balık tutmaya çalıştığınızı varsayıyorum. Geleneksel makaralar, halatı makaranın makarasına bir vince benzer şekilde saran makaralardır. Makara ya da olta seçerken bir malzeme dükkanı sahibinden tavsiye istemekten çekinmeyin.

Balık tutmanın incelikleri

Balık tutarken başarılı olmanın anahtarı iki bölümden oluşur. Birincisi, ekipmanın ve yemin nasıl işlediğini bilmek. İster inanın ister inanmayın, bu en kolay kısım. Balık tutmaya gitmeden bile döküm, düğüm atma, yemleme konusunda çok yetenekli olabilirsiniz.

İkinci kısım en zor olanıdır ve bu kısmı bilmek gününüzü güzelleştirebilir. Sadece nerede balık tutulacağını bilmek. Bu terimi sadece yanak dilimle kullanıyorum. Malzemeleri kullanma becerisi çok iyi olan on binlerce olta balıkçıları var. Harika bir şekilde oltayı atabilir, geri çekebilir, bir kancayı yemleyebilir ve düğüm atabilirler.

Ancak bu balıkçıların sadece küçük bir yüzdesi başarılı sayılabilir. Çünkü nerede balık tutabileceklerini bilmek, işin en önemli kısmıdır. Hemen hemen her organizasyonda, insanların %20’sinin o organizasyonun sonuçlarının %80’inden sorumlu olduğu söylenebilir.

Aynı yüzdeler balıkçılıkta da geçerlidir. Balıkçıların %20’si balığın %80’ini yakalar. Ve bu verilerin bir nedeni var. Başarılı balıkçı, balığın belirli bir zamanda nerede olduğunu bilir.

Çoğu balık, akıntıyla bir yerden bir yere hareket eder. Bilgili olta balıkçılığı bu hareketleri öğrenir ve önemli sayıda balığı düzenli olarak yakalayabilir. Sadece herhangi bir su kütlesindeki bir çizgiyi ıslatmak işe yaramaz.