En iyi robot filmleri

Robotların görünümü yıllar içinde değişmiş olsa da, yapay yaşam biçimleri, sinemanın başlangıcından bu yana bilim kurgu türünde sabit bir temel olarak kaldı. Ancak son 90 yılda pek çok robot filmi oldu. Aşağıdaki 10 film, robot tasvirleri açısından en iyinin en iyisidir.

Star Wars (1977)

Star Wars

Star Wars serisinin tamamı robotlar, siborglar ve diğer çeşitli yapay yaşam biçimleriyle doludur, ancak dünyayı ilk kez C-3PO ve R2-D2 adlı bir çift sevimli robotla tanıştıran 1977’nin Star Wars’udur.

İkilinin alışılmadık arkadaşlığı sinema tarihindeki belki de en ikonik cansız karakterler olarak yerlerini teyit eden orijinal üçlemenin omurgasını oluşturuyor.

WALL-E (2008)

walle

Karakter, insan meslektaşları kadar daha çekici ve sempatik bir figür olduğundan, WALL-E’nin Pixar’ın 2008 başyapıtı boyunca tek bir diyalogdan söz etmediğine inanmak zor.

WALL-E’nin EVE adında bir robot arkadaşı peşinde koşması gerçekten romantik ve tamamen ilgi çekicidir ve çift nihayet filmin sonunda bir araya geldiğinde bir duygu patlaması hissetmemek imkansızdır.

A.I. Artificial Intelligence (2001)

A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence ile Steven Spielberg, genç bir çocuk gibi görünmek, ses çıkarmak ve davranmak için tasarlanmış, gerçeğe yakın bir robot olan David’i izleyicileri tanıttı.

Haley Joel Osment’in kusursuz performansı David rolünde karakterin bu listedeki yerleşiminde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca filmin, David’in yardımcısı ve arkadaşı, Teddy adında yürüyen, konuşan bir oyuncak ayı da dahil olmak üzere birçok unutulmaz robotik karaktere sahip olduğunu da belirtmek gerekir.

The Terminator (1984)

The Terminator

Kötü robotların büyükbabası Terminatör (Arnold Schwarzenegger), hedefini, yani adını paylaşan diğer insanları öldürmek de dahil olmak üzere, Sarah Connor’ı (Linda Hamilton) öldürmek için ne gerekiyorsa yapacak olan acımasız bir öldürme makinesidir.

Devam filmlerinde kendi başlarına oldukça etkileyici bazı robotlar yer alsa da – özellikle Terminator 2: Judgment Day’deki Robert Patrick’in T-1000’i – James Cameron’ın orijinal eseri, gerçek klasik olmaya devam ediyor.

RoboCop (1987)

RoboCop

Ana karakteri bir robot olmayabilir – bu konuda teknik bilgi almak istiyorsanız aslında bir cyborg’dur – ancak Robocop, ED-209 nedeniyle hala bu listede bir yeri hak ediyor.

ED-209, göz korkutucu bir ses ve bir çift devasa makineli tüfekle donatılmış şiddetli, kesinlikle korkutucu bir robottur ve ikincisi, bir yönetim kurulu toplantısı sırasında talihsiz bir çalışana karşı unutulmaz bir şekilde kullanılır.

Short Circuit (1986)

Short Circuit

1980’lerde büyüyen herkes için, film robotları konusu açıldığında ilk akla gelen robot 5 numara olabilir. Johnny 5 olarak da bilinen karakter, 1986’daki Short Circuit’de harika (ve genellikle komik) bir etki yaratmak için kullanılan samimi ve dışa dönük bir tavır sergiliyor.

5 Numara’nın ordunun ilerlemelerinden kaçma çabalarına hemen sempati duymamak zor, ancak sonunda öğrendiğimiz gibi, karakter kendini (ve sevdiği insanları) kolayca savunmak için yeterli ateş gücüne sahip. 1988’de bir devam filmi izledi.

Forbidden Planet (1956)

Forbidden Planet

1950’lerde, film yapımcıları bir dizi farklı bilim kurgu odaklı fikir ve unsurlarla oynadılar, sonuç olarak robotlar giderek daha fazla öne çıktı.

O dönemin en tanınmış robotlarından biri Forbidden Planet’in Robby the Robot’udur, çünkü karakterin büyük boyutlu, oldukça hantal tasarımı, önümüzdeki birkaç yıl boyunca yapay yaşam formlarının takip ettiği standart haline geldi. Örneğin, 1960’ların Lost in Space televizyon dizisindeki robot oldukça benzer görünüyor. Yasak Gezegen, Leslie Nielsen’in komediyle tanınmadan önce başrol oynamasıyla da dikkat çekiyor.

Star Trek: Generations (1994)

Star Trek Generations

Data (Brent Spiner) gibi Star Trek: The Next Generation filmlerinden en az birini dahil etmeden ünlü robotların bir listesini derlemek imkansızdır, pop kültür ortamındaki en tanınmış ve ikonik robotlardan biri olmaya devam etmektedir.

Star Trek: Generations’da, zeki ve sevilen android nihayet The Next Generation’ın koşusu için imrendiği duygu çipini aldı. Mutluluk ve üzüntü gibi basit duygularla başa çıkma çabalarının komik doğası, hızlı, kalbi ve ruhu ile tempolu macera filmi.

The Iron Giant (1999)

The Iron Giant

Brad Bird’ün, küçük bir çocuk ile 15 metrelik metal yiyen bir robot arasında ortaya çıkan beklenmedik arkadaşlığı ayrıntılarıyla anlatması, çoğumuzun çocukken gördüğü bir rüyayı gerçekleştiriyor.

Korkutucu görünümüne rağmen, filmin başarısını pekiştirmede çok önemli bir rol oynayan Vin Diesel’in komuta ses performansı sayesinde, baş karakter, izleyicinin yardım edemeyeceği ancak destekleyemeyeceği şaşırtıcı derecede sempatik bir figür haline geliyor.

I, Robot (2004)

I Robot

Bu biraz akıllıca değil. Isaac Asimov’un ünlü kısa öykü koleksiyonuna dayanarak, yapay yaşam formları çeşitli sıradan (ve pek de sıradan olmayan) görevler ve işler gerçekleştirdiği için robotlar tarafından neredeyse istila edilen bir dünyada ortaya çıkıyor.

Hikayenin merkezinde, katı programlamasının üstesinden gelme ve çok büyük bir makinede başka bir dişliden daha fazlası olma arzusuna sahip bir robot olan Sonny (Alan Tudyk) var.