Panjur nasıl temizlenir?

Pencere pervazları, ışık anahtarı plakaları ve tavan pervanesi kanatları gibi, jaluzilerinizi temizlemeyi unutmak kolaydır. Sonra bir gün onları açarken veya kapatırken, o anlık hoş olmayan katılaşmış maddeler faktörü ortaya çıkar. Toz alanları kontrol edilmeli ve hemen bir şeyler yapılmalı. Neyse ki, stratejik düşünüyorsanız bu sık sık unutulan görev gerçekten o kadar da kötü değil. İşte panjurları hızlı ve kolay bir şekilde nasıl temizleyeceğiniz hakkında bilgiler.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • Mikrofiber bez
  • Vakum ve döşeme eki
  • Temiz çorap
  • Beyaz sirke

Panjur Nasıl Temizlenir

  1. Panjurlarınızı temizlemek için kullanacağınız yöntem, genel olarak ne kadar tozlu veya kirli olduklarına bağlıdır. Panjurları kapatıp mikrofiber bir bezle hafifçe silerek başlayın, güneşliğin üstünden aşağı doğru hareket edin. (Yatay panjurlar için, bir yandan diğer yana silin.) Perdenin altını diğer elinizde tutmanıza yardımcı olur, böylece pencereden dışarı çekilir. Panjurları açacak şekilde ayarlayın ve mikrofiber bezi tekrar üzerlerinden geçirin. Sonra ters yönde kapatın ve tekrarlayın.
  2. Süpürge ile her türlü tozu ve kiri vakumlayın.
  3. Yapışmış kir veya leke varsa, eşit miktarda beyaz sirke ve sudan oluşan bir çözelti karıştırın. Elinize temiz bir çorap çekin ve ardından çorabı temizleme solüsyonunuza batırın. Çorap ıslanmayana kadar sıkın.
  4. Çorap elinizi kaplarken parmaklarınızı kullanın ve her kör bıçağın üzerinden sıkıca geçirin. Panjurları iyice kuruması için açık bırakın.

Derinlemesine temizlemek için: Çok kirli, yapışkan plastik jaluziler için, baş ağrısından kurtulmak için bunları pencereden çıkarın. Ilık su ve bulaşık deterjanı ile dolu bir küvete koyun. Bir saat ıslanmalarına izin verin. Tamamen kuruyana kadar durulayın ve dışarıya asın.

Stor Perde Temizlerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

En az haftada bir kez, panjurlarınızın tozunu almaya çalışın. Panjurlarınızın yakınında hava spreyi, saç spreyi veya herhangi bir yapışkan sprey sıkmayın. Zamanla kalıntı birikmesine neden olabilir.

Tozu almak için suyla uğraşmaya çalışmayın. Önce tozu tutacak mikrofiber bir bezle kurulayın. Tozlu bir yüzeye su eklemek, daha büyük bir karmaşa yaratma eğilimindedir.