İstanbul’a 5 milyar dolarlık HIZRAY projesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan trafik sorununu çözecek 5 milyar dolarlık HIZRAY projesinin 2021’de başlayacağını söyledi. İstanbul’da ulaşımı rahatlatacak proje ile İstanbul’un her iki yakasının en kalabalık alanları saatte 180 km/s hıza ulaşan hızlı metro ile bağlanacak. HIZRAY’ın durakları arasında Altunizade, Maltepe ve Kartal da yer alacak.

HIZRAY Durakları

İmamoğlu, İstanbul’un trafik sorunu ile ilgili yepyeni bir projeyi duyurdu. İmamoğlu, HIZRAY ile İstanbul’da bir uçtan bir uca hızlı bir şekilde seyahat etmenin de mümkün olacağını söyledi. HIZRAY’ın durakları ise, Sabiha Gökçen, Kartal, Maltepe, İmes, Ataşehir, Altunizade, Mecidiyeköy, Alibeyköy Otogar, Kirazlı, Halkalı olacak. İmamoğlu proje ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

– Bu projeyi 2021’in ilk 6 ayında Meclis’in ve yetkili bir kısım kurumların izinlerini alacak hazır hale getireceğiz. Bu proje çok hızlı bitirilebilecek. Yaklaşık 5 milyar dolarlık bir proje, 4 yıl yapım süresi var ama projenin maliyetini de yap-işlet-devret modelinin en ahlaklı biçimiyle yapabileceğimiz kapasitesi var. Görüşmelerimiz de var. İzinlerini aldığımız takdirde çok iyi bir kredi kabiliyetiyle yapabileceğimiz kapasitemiz de var. Bunun altyapısını görüşmüş durumdayız. Hedefimiz 2021’in 6. ayında biz bu projeyi başlar hale getirmek istiyoruz. Yapımı da 4 yıl sürer.

– Proje ile birlikte toplu ulaşım hızı artacak. Toplu ulaşımda raylı sistemin payı 2025’te yüzde 30’u geçecek. Motorlu araç trafiği, Hızray koridorunda yüzde 15-20 azalacak. Mevcut raylı sistem ağını bütünleştirecek. Mevcut ve inşaatı devam eden 14 raylı sistem hattı ve metrobüsle doğrudan entegrasyon sağlanacak. 10 raylı sistem hattına aktarmalı entegrasyon sağlanacak. İstanbul Boğazı, yakalar arası geçişlerde toplu ulaşım hızı artacak. 12 ilçeye ve bugünkü nüfusa göre 6.3 milyon kişiye hizmet edecek. Yoğun nüfus ile istihdam bölgelerini birleştirecek.