Uyku kaçıran yiyecekler ve içecekler

Günlük hayatın pek çok yönü dikkatimizi çekmek için savaşırken —sonsuz e-postalar, sosyal yükümlülükler, iş, çocuklar, Instagram’daki sevimli köpek yavruları — iyi bir gece uykusu çekmek yeterince zor. Yemek, uykumuza zarar veren bir faktör daha olmamalıdır.

Bizi sağlıklı bir şekilde uyumaktan alıkoyan en iyi malzemeler, atıştırmalıklar ve içecekler hakkındaki ipuçlarını okuyun. İlk olarak, daha büyük bir kahvaltı ve daha hafif bir akşam yemeği yemeyi deneyin, çünkü daha büyük öğünler tüketmek, sindirmek için daha uzun zamana ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. Ağır bir yemekten sonra yatağa yatarsanız, sindiriminiz yavaşlar ve o yiyecekler enerji olarak kullanılmak yerine depolanır. Sonuç son derece rahatsız edici olabilir ve sizi uyanık tutabilir. Asit reflü gibi sindirim sorunlarınız varsa bu özellikle sorunludur.

1. Baharatlı Yiyecekler

baharatli-yiyecekler

Baharatlı yiyecekler herkese hitap etmeyebilir, ancak yemeklerinde bir miktar tekme olduğunda sevenler için akşamları çok baharat yerken dikkatli olun. Güçlü baharatlar genellikle mide ekşimesine ve hazımsızlığa neden olur ve her ikisi de yatarken daha da kötüleşebilir (çeviri: uyku için büyük sorun). Baharatı sindirmek için yeterli zamanınız olduğunda günün erken saatlerinde saklayın.

2. Alkol

alkol

Yatmadan önce bir gece kepi veya bir kadeh kırmızı şarap içmek birçokları için yaygın bir uyku ritüelidir. Ve alkol bazı insanların uykuya dalmasına yardımcı olsa da, araştırmalar aslında uykuda kalmamızı engellediğini gösteriyor. İçki, birçok kişinin gece boyunca dönüp dönmesine neden olur, bu da muhtemelen yorgun uyanacağınız anlamına gelir. Papatya çayı gibi başka bir rahatlatıcı içeceğe uzanın.

3. Kahve

kahve

Kafeinden aldıkları adil payla başa çıkabilenler için, öğleden sonra veya akşam bir fincan kahve içmek önemli olmayabilir. Ancak, kafeinin titremeye neden olan etkilerine biraz bile duyarlıysanız, planladığınız yatmadan sonraki altı saat içinde bir fincan kahve içmeyin. İş gününü bitirmek için bir sarsıntıya ihtiyacınız varsa, Rodriquez bunun yerine kendinizi uyandırmak için yeşil çay veya köpüklü su önerir.

4. Bitter çikolata

bitter-cikolata

Sıklıkla unutulan bir gerçek, bitter çikolatanın kafein içerdiğidir. Sütlü ve beyaz çikolata arasında daha sağlıklı bir seçim olsa da, yatmadan en az birkaç saat önce tatlı atıştırmalıklarınızın tadını çıkarmaya çalışın. Kahve gibi, bitter çikolatadaki kafein de bir uyarıcı görevi görür ve dinlendirici uyku şansınızı engeller.

5. Domates ve Domates sosu

domates

Marinara soslu bir kase spagetti, en güzel haliyle rahatlatıcı besindir. Tür. Akşam yemeğinize domates katacaksanız, Rodriquez yatmadan en az birkaç saat önce yemenizi önerir. Norepinefrin salınımını harekete geçiren tiramin adı verilen bir amino asitle doludurlar. Bu kimyasal beyin aktivitesini artırarak uykuya dalma yeteneğinizi geciktirir.

6. Pizza

pizza

“Lezzetli, biliyorum! Ancak pizzanın üzerinde (yukarıdakilere ek olarak) asidik olan ve mide rahatsızlığına yol açabilen domates sosu var ”diyor Rodriquez. Ve pizzanıza pul biber eklerseniz, tiramin, asitlik ve müstehcenlik kombinasyonu, büyük olasılıkla sizi dinlenmeyi zorlaştıran hazımsızlık bırakacaktır. Bu nedenle, tadını çıkaracaksanız, bu yemeği günün erken saatlerinde tercih edin.

7. Gazoz ve kola

kola

Gazozun şeker ve boş kalorilerle dolu olduğunun farkındayız. Geceleri içip hemen yatmaya başladığınızda, sindiriminiz yavaşlar ve vücudunuz bu enerjiyi kullanmak yerine muhtemelen kalori depolayacaktır. Soda ayrıca kafein içerir.

8. Kürlenmiş Et ve Peynir

kuflu-peynir

Domateslerde olduğu gibi, kurutulmuş etler ve peynirler de başka bir sinsi tiramin kaynağıdır; beyin aktivitesini artıran amino asit, bazılarımızın kendini gergin hissetmesine neden olabilir. Günün erken saatlerinde kendinizi şımartın, böylece akşam aşağı inebilirsiniz.

9. Yağlı, Şekerli Yiyecekler

pastalar

Samanlara vurmadan önce yüksek yağlı ve şeker dolu atıştırmalıklardan ve yemeklerden kaçının. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bu yiyeceklerin bozulmuş uyku ile ilişkili olduğunu, yüksek proteinli, düşük yağlı yemeklerin ise katılımcıların daha hızlı uykuya dalmalarına yardımcı olduğunu buldu.

10. Turunçgiller

meyveler

Turunçgiller doğal idrar söktürücüdür. Yatmadan önce tüketin ve iyi bir gece uykusu yerine tuvaleti sık sık ziyaret ediyor olabilirsiniz.