Ketçap glüten içerir mi?

Ketçap, dünyanın en popüler çeşnilerinden biridir ve çoğu evde temel bir besindir. En sevdiğiniz sandviçin üzerine sürülmüş veya bir hamburger ve patates kızartmasının yanında servis edilmiş olsun, çoğu restoran ve lokantada parlak kırmızı çeşniyi bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Yine de glutensiz bir yaşam tarzına uyup uymadığını merak edebilirsiniz. Bu makale, glütensiz diyet uygulayan kişiler için ketçapın güvenli olup olmadığını belirlemek için ketçaba daha yakından bakmaktadır.

Ketçap neyden yapılır?

Günümüzde ketçap, domates, su, sirke, şeker ve tuzdan yapılan tatlı ve keskin bir sostur. Ek olarak, karışıma baharat ve baharat karışımı eklenir. Her markanın kendine özgü baharat karışımı olmasına rağmen, en çok kullanılanlar soğan, sarımsak, karanfil ve kişniştir.

Ketçapın glütensiz olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Çölyak hastalığınız, glüten duyarlılığınız olsun veya başka nedenlerle glütenden kaçınıyor olsanız da, glütensiz ketçap satın aldığınızdan emin olmanın en iyi yolu, “glütensiz” ve “gluten-free”, etiketli bir ketçap seçmektir.

Bu etiketlere sahip herhangi bir gıda, milyonda 20 parçadan (ppm) daha az glüten içermelidir. Bu miktar, glüteni sindiremeyen kişiler tarafından güvenli ve iyi tolere edilen bir miktar olarak kabul edilir. Ayrıca, gıdalarda güvenilir bir şekilde tespit edilebilecek en düşük seviyedir.

Yine de, bir ürünü glütensiz olarak etiketlemek isteğe bağlıdır. Bu nedenle etiket, çoğu ketçapta olduğu gibi doğal olarak glütensiz ürünlerde bulunmayabilir. Ketçapınızın glütensiz olup olmadığını kontrol etmenin bir başka yolu da içeriklere ve alerjen iddialarına bakmaktır. Üreticilerin, bir ürünün buğdaydan türetilmiş bileşenler dahil olmak üzere herhangi bir önemli gıda alerjeni içerip içermediğini etiketlerinde belirtmeleri gerekir.

Ketçap, doğal olarak glütensizdir

Ketçap, buğday, arpa veya çavdar içermez. Bu nedenle, doğal olarak glütensiz bir üründür. Bununla birlikte, bazı markalar buğdaydan elde edilen sirke kullanabilir veya ketçaplarını, onu etkileyebilecek diğer glüten içeren yiyecekleri üreten bir tesiste üretebilir.

En sevdiğiniz ketçapın glütensiz olduğundan emin olmak için glütensiz bir etiket arayın veya içerik listesini ve alerjen iddialarını kontrol edin. Ketçap, glüten içermemesine rağmen, eklenmiş şekerlerin genellikle yüksek olduğunu ve bu nedenle ölçülü olarak tüketilmesi gerektiğini unutmayın.