Kahve iltihaba iyi gelir mi?

Kahve, dünya çapında en çok tüketilen içeceklerden biridir. Optimum sağlığı korumaya ve sizi belirli hastalıklardan korumaya yardımcı olabilecek bir dizi faydalı bileşik bakımından zengindir. Kahvenin, en azından bazı insanlarda, iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu makale, kahvenin iltihaplanma üzerindeki etkilerini ve ayrıca kafeinsiz kahvenin aynı etkilere sahip olup olmadığını gözden geçirmektedir.

Aktif bileşiklerin karmaşık bir karışımını içerir

Normal kahve, kafein, klorojenik asit (CGA), kafestol, trigonelline ve kahweol gibi karmaşık bir aktif bileşik karışımı içerir. Kafeinsiz kahve, çok az kafein içermesine veya hiç içermemesine rağmen aynı bileşikleri içerir.

Araştırmalar, kahvede bulunan bileşiklerin, sağlığınıza büyük olasılıkla fayda sağlayan güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Uzmanlar, normal veya kafeinsiz kahve içmenin bu nedenle genellikle tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hatta muhtemelen belirli kanser türleri gibi hastalık riskini düşürdüğüne inanıyor.

kahve-1

Enflamasyon üzerindeki etkiler

Güncel araştırmalar, kahvenin, en azından belirli kişilerde iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bir çalışmada, düzenli kahve içenlerin, normal olmayan kahve içenlere göre daha düşük seviyelerde enflamatuar belirteçler vardı. Başka bir çalışmada, düzenli kahve içenler, 1 ay boyunca kahve içmekten kaçınmaları istendiğinde, enflamatuar belirteç seviyelerinde % 6’lık bir artış yaşadılar. Buna karşılık, aynı süre boyunca günde 0.9 veya 1.9 litre kahve tüketmeleri istendiğinde enflamatuar belirteçlerde % 8-16 azalma yaşadılar.

Dahası, kahve, kafein ve kahve ile ilgili diğer bileşenlerin enflamatuar belirteçler üzerindeki etkileri üzerine yapılan 15 çalışmanın gözden geçirilmesi, düşük, orta ve yüksek kahve alımının ağırlıklı olarak anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu buldu.

Bununla birlikte, bazı kanıtlar, kahvenin bazı insanlarda iltihabı artırabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, genetikteki bireysel farklılıklar veya diğer faktörler muhtemelen kahvenin iltihaplanma üzerindeki etkisini etkiler.

Enflamasyon, sık görülen enfeksiyonlar, yorgunluk, ağrı ve sindirim sorunları gibi çeşitli etkilere yol açabilir. Bunlardan herhangi birini kahve içerken yaşarsanız, bunun yardımcı olup olmadığını görmek için alımınızı azaltmayı düşünün.

kahve-yararlari

Kafeinsiz kahve aynı etkiye sahip mi?

Kafeinli ve kafeinsiz kahvenin iltihaplanma üzerindeki etkilerini karşılaştıran çok fazla çalışma yoktur. Yine de, bir inceleme, kahvenin genellikle iltihabı azaltma eğiliminde olmasına rağmen, kafein takviyelerinin aynı etkileri sunmadığını bildirdi.

Bu, kahvede bulunan kafein dışındaki bileşiklerin bu içeceğin iltihap önleyici etkisinden sorumlu olabileceğini düşündürmektedir. Kafeinsiz kahve, kafein dışında kahve ile aynı faydalı bileşikleri içerir. Bu nedenle, normal kahve ile aynı anti-enflamatuar faydaları sunması beklenebilir. Yine de, bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kahve, antioksidanlar ve diğer faydalı bileşikler açısından zengin popüler bir içecektir. Araştırmalar, küçük miktarlarda bile olsa kahve içmenin iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Buna karşılık bu, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hatta belki de belirli kanser türleri dahil olmak üzere belirli koşullar riskinizi azaltabilir.

Bununla birlikte, kahve bazı insanlarda iltihabı artırabilir. Bunun sizin için geçerli olduğundan şüpheleniyorsanız, enflamasyonla ilgili semptomlarınızdan herhangi birini iyileştirip iyileştirmediğini değerlendirmek için kahve alımınızı azaltmayı veya sınırlandırmayı düşünün.