Bir evin ihtiyacı solar enerji maliyeti ne kadar?

Güneş enerjisi konsept olarak basit olabilir, ancak uygulamada şaşırtıcı olabilir. Ve bir ev sahibi için en iyi yaklaşım, diğeri için illa ki en iyisi değildir. Evin büyüklüğü, güneş ışığı, mevcut elektrik oranları ve tüketim hakkında gerekli bilgileri toplamak için zaman ayırın. Eviniz için potansiyel güneş enerjisi maliyetinizi hesaplamaya değer. Güneş panelleri yalnızca evinizin elektrikli aletleri için güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda evinizi güneş enerjisi ile ısıtma ve soğutma, güneş enerjili su ısıtma ve hatta bir havuzu güneş enerjisiyle ısıtma gibi başka faydalar için de takılabilir.

Evinize güneş enerjisi panellleri kurmak, son zamanlarda popüler bir eylem halini aldı. GES maliyeti teknolojinin gelişmesiyle her geçen sene daha da azalıyor ve solar panellere olan rağbet de artıyor. Aşağıda listelediğimiz gibi, evinize güneş panelleri kurmak için tam olarak ne kadar harcayacağınızı belirleyen birkaç ana faktör vardır:

  • Evinizin ortalama tamirat maliyetleri ve enerji kullanımı
  • Çatınızın güneş enerjisi potansiyeli – yıllık aldığı güneş miktarı
  • Bölgenizdeki bir güneş paneli sistemi için ortalama maliyet
  • Bölgenizdeki ortalama işçilik maliyetleri ve talep
  • Alabileceğiniz yerel teşvikler ve indirimler.

Enerji Bakanlığı, daha düşük güneş enerjisi kurulum maliyeti eğilimlerinin devam etmesini bekliyor ve daha fazla eve güneş panellerinin kurulacağını tahmin ediyor. Çin hükümeti, düşük maliyetli dökme yoluyla dünya çapında güneş enerjisi pazarını etkilediği için son birkaç yılda güneş enerjisi maliyetleri önemli ölçüde düştü. Bu sayede güneş paneli üretimi on kattan fazla arttı ve sektöre finansman sağlandı.

solar-enerji-maliyeti

Hangi Boyutta Güneş Paneli Sistemine İhtiyacım Var?

Ortalama bir ev, elektrikte ayda 905 kWh veya yılda yaklaşık 10.850 kWh kullanır. Yeterli miktarda güneş ışığına sahip ortalama büyüklükteki ev, elektrik faturalarını düşürmeye yardımcı olmak için 5 kW ila 6 kW güneş paneli sistemi kurulabilir. Evinizin konumuna ve aşağıda tartışılan ortalama güneş ışığına maruz kalmaya bağlı olarak güneş enerjisi için güneş sayısı puanınız hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Eviniz için kurduğunuz güneş paneli sistemi ne kadar büyük olursa, watt başına maliyet o kadar düşük olacaktır. Güneş panelleri, parçalar, işçilik maliyetleri, izinler ve genel giderler dahil olmak üzere watt başına maliyet, watt başına 6 dolar ile watt başına 8 dolar arasındadır.

Elektrik faturalarınızdan tasarruf ettiğiniz para, ilk kurulum maliyetlerinizi 7 ila 20 yıl içinde geri kazanmaktan daha fazlasını yapabilir. Hem hükümetten hem de yerel enerji sağlayıcılarından temin edilebilen, yatırım getirinizi önemli ölçüde hızlandırabilecek ve size doğru bir güneş paneli maliyeti sağlayabilecek çok sayıda güneş enerjisi iadesi ve teşvik vardır. Bölgenizde net ölçüm yaparak güneş panellerinizden elde edilen fazla elektriğin şebekeye satışına da katılabilirsiniz.

Ek Güneş Paneli Sistem Maliyetleri

En doğru fiyat tahminini elde etmek için güneş enerjisi sisteminizin toplam maliyetine eklemek isteyeceğiniz birkaç şey vardır. İşte size yardımcı olacak birkaç ek faktörler:

  • İşçilik maliyetleri: Güneş enerjisi kurulumu için yerel işçilik maliyetleri, bölgenize ve bölgenizdeki güneş enerjisi tesisatçılarının talep ettiği ortalama maliyetlere bağlı olarak değişecektir.
  • Güneş enerjisi bağlantılarını kurma: Konut tipi güneş panellerinizi tutan rafları kurmanın maliyeti de maliyeti etkileyecektir. Güneş enerjisi montajı için birkaç seçenek vardır.
  • Solar inverterlerin kurulumu: Panellerden gelen doğru akım (DC) gücünü evinizde kullanabileceğiniz alternatif akıma (AC) dönüştürmek için bir solar inverter kurulması gerekecektir.
  • Diğer maliyetler: Güneş panelleri üzerindeki yerel izin ücretleri, inceleme ücretleri ve vergiler için de maliyetler olabilir.

Güneş paneli fiyatlarındaki düşüşle birlikte, güneş paneli maliyetleri artık evinize güneş enerjisi kurduğunuzda ödediğinizin büyük kısmını oluşturuyor. Neyse ki, daha fazla insan güneş enerjisini benimsedikçe, düşük maliyetler de düştü ve bu eğilimin gelecekte de devam etmesi çok muhtemel. Mahallenizdeki güneş enerjisi kurulumuyla ilgili ortalama maliyetleri tartışmak için bölgenizdeki yerel güneş enerjisi tesisatçılarını bulmak her zaman akıllıcadır.

solar-enerji-maliyeti-3

Kaç Güneş Paneline İhtiyacınız Var?

Kaç tane güneş paneline ihtiyacınız olacağını bilmek için evinizde ne kadar elektrik kullanacağınızı ve kurulu güneş paneli çeşitlerini belirlemek isteyeceksiniz. Ortalama bir ev ayda yaklaşık 900 kilovat saat (kWh) – yılda yaklaşık 11.000 kWh kullanıyor. Elektrik faturalarınıza bakarak gerçek kullanımınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

Genel bir kural olarak, 3 kWh’lik bir güneş paneli sistemi yılda yaklaşık 3.600 kWh ila 4.800 kWh üretecektir. 5 kWh’lik bir sistem yılda yaklaşık 6.000 ila 8.000 kWh üretir ve 10 kWh’lik bir sistem yılda yaklaşık 12.000 ila 16.000 kWh üretebilir.

Sistemin büyüklüğüne bağlı olarak, güneş panellerinin maliyeti 4.000 ila 16.000 ABD Doları arasında olacaktır. Paneller için raflar, kablolama, güneş invertörü maliyetleri gibi diğer gerekli bileşenler için 3.000 ila 10.000 ABD Doları daha ekleyin ve toplam güneş paneli kurulum maliyeti şimdi 20.000 ABD Dolarına yakın olacaktır.

Güneş Işığı Miktarı Güneş Panellerini Nasıl Etkiler?

Güney şehirleri, kuzey şehirlerine göre daha fazla güneş alır. Yani, aynı büyüklükteki ev için Ankara’da Antalya’dakinden daha fazla güneş paneline ihtiyacınız olacak.

Unutmayın, güneş parlıyor olabilir, ancak bir bulutun arkasındaysa, güneş PV sisteminiz tarafından emilen aynı miktarda güneş enerjisi alamazsınız. Aşağıdaki resim, bölgenizdeki güneş ışığı olarak bilinen güneş enerjisini belirlemenize yardımcı olacaktır. Çatınız yeterli miktarda güneş ışığı almıyorsa ve yeterli büyüklükte bir arazide yaşıyorsanız, daha iyi güneş ışığına sahip başka bir yere güneş panelleri monte etmek için başka seçenekleriniz olabilir.

turkiye-gunes-isigi-haritasi
Fotoğraf lisansı: Enerji İşleri Genel Müdürlüğü

Güneş Panellerinde ROI nedir?

Toplam geri ödeme tutarınızı hesaplayarak güneş panelleri kurmanın yatırım getirisini hesaplayabilirsiniz. Bir güneş paneli sistemi kurmak için harcadığınız miktarı hesaplayın ve ardından aylık olarak enerji faturalarında tasarruf edeceğiniz miktarı hesaplayın. Bu iki sayı, tasarruflarınızın başlangıç maliyetlerinizi ne kadar çabuk karşılayacağını gösterir. Elektrik oranları bölgeye göre değişecek ve Kuzey’den Güney’e göre daha yüksek olacaktır. Güneş enerjisi, elektrik fiyatlarının yüksek ve güneş ışığının bol olduğu yerlerde daha uygun maliyetli olma eğilimindedir.

Solar Net Ölçümü ROI’yi etkiler mi?

Net ölçümün geçerli olduğu şehirlerde, tüketiciler ürettikleri fazla güneş enerjisini şebekeye geri satabilirler. Bu, elektrik faturalarını düşürür, geri ödeme sürelerini kısaltır ve maliyet tasarruflarını artırır.