Koronavirüs bazı insanlarda kanlı öksürmeye neden olabilir

Birçoğu, COVID-19’un temel semptomlarını (öksürük, ateş, yorgunluk) ve daha ciddi veya şaşırtıcı semptomların (nefes darlığı, ishal) bazılarını bilir. Ancak şimdi, son araştırmalara ve bazı hasta ifadelerine göre, COVID-19 vakalarının küçük bir yüzdesi de kan öksürdüğünü bildirdi.

Son araştırmalar da COVID-19 ile kan öksüren insanların raporlarına dair kanıtlar buldu: The Lancet‘te yayınlanan Şubat 2020 çalışmasında, araştırmacılar doğrulanmış COVID-19 vakalarının % 5’inin (bu çalışmanın vakasında, 39 vakadan ikisi için) endişe verici semptom bildirdi. İşte nadir görülen olay hakkında bilmeniz gerekenler…

Kan öksürmek tam olarak ne anlama geliyor ve bu ne kadar endişe verici?

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin MedlinePlus kaynağına göre, kan öksürmek (veya, hemoptizi) akciğerlerden ve boğazdan kan veya kanlı mukusun tükürülmesidir. Öksürük ile gelen kanın hava ve mukus ile karıştığı için genellikle kabarcıklı göründüğüne dikkat edilmelidir. MedlinePlus’a göre, kan parlak kırmızı veya pas renginde görünebilir ve yalnızca mukusta çizgiler olarak görünebilir.

Hemoptizi çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabilir. Ancak bunun her zaman ciddi bir hastalık göstergesi olmadığını unutmamak önemlidir. Kestirilen kan miktarı oranı ve nefes darlığı, düşük oksijenlenme (hipoksi) ve hatta kan basıncında değişiklikler (hipotansiyon) gibi ilişkili semptomların varlığı ile hepsi kan öksürmenin ciddiyetini etkileyen faktörlerdir.

MedlinePlus’a göre, bir dizi durum, hastalık ve hatta tıbbi testler ve ilaçlar kişinin kan öksürmesine neden olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır: bronşit, akciğer kanseri, zatürree, şiddetli öksürükten boğazın tahrişi, tüberküloz, bronkoskopi ve hatta kan inceltici ilaçlar.

Genel olarak hemoptizi asla görmezden gelmeniz gereken bir semptom değildir (başka semptomlar olmadan kan öksürseniz bile her zaman doktorunuzu arayın), ancak tipik olarak hastalar balgamla karışmış küçük kan lekeleri öksürür. Bu noktada, doktorunuz size şiddetli öksürüğü en aza indirmeye yardımcı olmak için semptomları yönetmenizi (yani öksürük baskılayıcılar almanız), ancak ne kadar süre kan öksürdüğünüzü ve mukusla ne kadar kanın karıştığını takip etmenizi söyleyebilir.

Yine de bazı durumlarda kan öksürmek acil bir durumdur: Birkaç çay kaşığı kan öksürüyorsanız ve hemoptiziye göğüs ağrısı, baş dönmesi, ateş, baş dönmesi, şiddetli nefes darlığı ve idrarınız veya dışkınızdan kan gelmesi eşlik ediyorsa hemen tıbbi yardım almanız önemlidir. Esasen basit bir kural, eğer herhangi biri kan öksürürse ve semptomlarda akut, ilerleyici bir değişiklik olursa, öksüren kan miktarına bakılmaksızın tıbbi yardım almalarıdır.

Neden bazı COVID-19 hastaları kan öksürüyor?

Hemoptizinin yalnızca az sayıda COVID-19 hastasında bildirildiği ve bunun mutlaka COVID-19’un ana tanısal semptomu olmadığı unutulmamalıdır. Tipik olarak COVID-19 enfeksiyonları öksürük, balgam üretimi ve nefes darlığına neden olur. Öksürük olan hemoptizi COVID-19’da çok daha az yaygındır.

Bunun yerine, kan öksürmek daha çok ikincil bir semptom veya en yaygın olarak COVID-19’un neden olduğu semptomların veya koşulların bir komplikasyonu olabilir. Viral pnömoniden kaynaklanan akciğer hasarının ciddiyetinin, bazı hastaların kan öksürmesinin nedeni olabilir. Kan öksürüğü olursa, daha şiddetli COVID19 enfeksiyonu anlamına gelebilir veya bir hastada üst üste binmiş bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Yine her tür viral veya bakteriyel pnömoni hemoptiziye neden olabilir.

Elbette, herhangi bir zamanda kan öksürmek hem hasta hem de ailesi için endişe verici olabilir, ancak şu anda COVID-19 hastalarında göz ardı edilmemelidir. Mevcut ortamda, özellikle hemoptizi nefes darlığı ile ilişkiliyse endişeleri artırmalı ve uygun şekilde değerlendirilmelidir.

Siz veya bir aile üyesi COVID-19 için pozitif test yaptıysa veya şüpheli bir COVID-19 vakasına sahipseniz ve kan öksürmeye başladıysanız, derhal doktorunuzu aramanız en iyisidir. Bir tıp uzmanı, belirtilerinizi daha ayrıntılı değerlendirebilir ve herhangi bir ek tedaviyi belirleyebilir veya gerekli olduğuna inanıyorlarsa, hastaneye gelmenizi önerebilirler.