Evde organik gübre nasıl yapılır?

Evde gübre yapmanın bazı yaygın yanılgıları, çok karmaşık olduğu, tuhaf kokacağı ve dağınık olduğudur. Yanlış şekilde kompost yaparsanız bunların hepsi başınıza gelebilir. Neyse ki, doğru şekilde organik gübre yapmak oldukça basittir: Humusa dönüşen bir karışım oluşturmak için organik malzemeleri ve bir tutam toprağı katmanlayın. Daha sonra çiçek bahçenizi organik gübre ile iyileştirebilir, çimlerinizi süsleyebilir, büyüyen sebzeleri besleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Alttaki tarifimize göre gübre yığınınızı hazırladıktan sonra, mutfak artıklarını ve diğer organik malzemeleri bitkilerinizin gelişmesine yardımcı olabilecek bir şeye dönüştürmenin kolay bir yolu olduğunu göreceksiniz.

Organik Gübre Kompostlama Türleri

Üst üste yığmaya başlamadan önce, iki tür kompostlama olduğunu unutmayın: Soğuk ve sıcak. Soğuk kompostlama, bahçe atığını toplamak veya çöpünüzdeki organik maddeleri (meyve ve sebze kabukları, kahve telvesi ve filtreler ve yumurta kabukları gibi) çıkarmak ve ardından bunları bir yığın veya çöp kutusu içinde toplamak kadar basittir. Yaklaşık bir yıl içinde malzeme ayrışacaktır.

Sıcak kompostlama, daha aktif bir rol oynamanızı gerektirir, ancak geri dönüşü daha hızlı bir süreç olmasıdır; sıcak havalarda bir ila üç ay içinde kompost elde edeceksiniz. Hızlı pişirilen sıcak kompost için dört bileşen gereklidir: Azot, karbon, hava ve su. Bu öğeler birlikte mikroorganizmaları besleyerek çürüme sürecini hızlandırır. İlkbaharda veya sonbaharda, bahçe atığının bol olduğu zamanlarda, büyük bir kompost partisini karıştırabilir.

Solucan gübresi solucanlar yardımıyla yapılır. Bu solucanlar yiyecek artıklarınızı yediklerinde, nitrojen açısından zengin dökümler salgılarlar. Bunun için herhangi bir solucan türü kullanamazsınız, Kırmızı solucanlara ihtiyacınız var (“kırmızı kurtçuklar” olarak da adlandırılır). Kompostlama için solucanlar bir bahçe tedarikçisinden ucuza satın alınabilir.

kirmizi-solucan-gubresi

Gübreye neler eklenmeli

Kompostlama, buzdolabınızdaki, kullanım sürelerini biraz geçmiş olan şeyleri kullanmanın harika bir yoludur, bu nedenle israfı ortadan kaldırır. Mutfağınızda beyaz seramik kompost kovası gibi bir kap bulundurmak, kompostlama malzemelerinizi biriktirmenin kolay bir yoludur. Bir tane satın almak istemiyorsanız, kendi iç veya dış kompost kutunuzu yapabilirsiniz. Organik gübre yapmaya hemen başlatmak için şu malzemeleri toplayın:

 • Meyve artıkları
 • Sebze artıkları
 • Kahve tortuları
 • Yumurta kabukları (parçalanmaları biraz zaman alabilir)
 • Çim ve bitki kırpıntıları
 • Kuru yapraklar
 • İnce doğranmış odun ve kabuk talaşı
 • Parçalanmış gazete
 • Saman
 • İşlenmemiş ağaçtan talaş

Ev yapımı kompost yığınınıza narenciye kabuğu, soğan ve sarımsak eklemeden önce iki kez düşünün. Bu malzemelerin bahçenizin hayati bir parçası olan solucanları uzaklaştırdığına inanılıyor.

gubreleme

Gübreye Neler Eklenmemeli

Bu eşyalar sadece bahçenizde sorunlara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda kompostunuzun kötü kokmasına ve hayvanları ve zararlıları çekmesine neden olabilir. Başarılı bir kompost yığını için şu öğelerden kaçının:

 • Et, sıvı yağ veya gres içeren herhangi bir şey
 • Hastalıklı bitki materyalleri
 • Basınçla işlenmiş ahşaptan talaş veya talaş
 • Köpek veya kedi dışkısı
 • Tohuma giden yabani otlar
 • Süt Ürünleri
kompost-yapmak

Sıcak Kompost Nasıl Yapılır

1. Adım: Yeşil ve Kahverengi Malzemeleri Birleştirin

Kendi sıcak kompost yığınınızı yapmak için, en az 90 santimetre derinliğinde bir yığın oluşturmak için yeterli malzemeye sahip olana kadar bekleyin. Islak, yeşil eşyalarınızı kuru, kahverengi eşyalarınızla birleştireceksiniz. “Kahverengi” malzemeler arasında kurutulmuş bitki malzemeleri; düşmüş yapraklar; kıyılmış ağaç dalları, karton veya gazete; saman; ve karbon ekleyen odun talaşı olabilir. “Yeşil” malzemeler arasında mutfak artıkları ve kahve telvesi, hayvan gübreleri (köpek veya kedilerden değil) ve azot ekleyen taze bitki ve çim kırpıntıları bulunur. En iyi sonuçlar için, üç miktar kahverengi ile bir miktar yeşil malzemeleri karıştırarak kompost yığınınızı oluşturmaya başlayın. Yani kahverengi malzeme miktarı, yeşil malzeme miktarından 3 kat fazla olmalıdır. Kompost yığınınız çok ıslak görünüyorsa ve kokuyorsa, daha fazla kahverengi eşya ekleyin veya daha sık havalandırın. Aşırı kahverengi ve kuru göründüğünü görürseniz, biraz nemli hale getirmek için yeşil öğeler ve su ekleyin.

2. Adım: Yığını Sulayın

Yığının üzerine düzenli olarak su serpin, böylece nemli bir sünger kıvamına sahip olur. Çok fazla su eklemeyin, aksi takdirde yığınınızdaki mikroorganizmalar suya batar ve boğulur. Bu olursa, kompost yerine yığınınız çürür. Malzemelerin düzgün bir şekilde ayrıştığından emin olmak için yığınınızın sıcaklığını bir termometre ile izleyin. Veya elinizi yığının ortasına batırmanız yeterlidir. Kompost yığınınız ısınmalıdır.

3. Adım: Yığını Karıştırın

Büyüme mevsimi boyunca haftada bir bahçe çatalı ile çevirerek havın oksijen almasını sağlamalısınız. Kompostu döndürmek için en iyi zaman, yığının ortasının ısındığı veya bir termometrenin 54 ila 65 ° C arasında okuduğu zamandır. Yığının karıştırılması, daha hızlı pişmesine yardımcı olur ve malzemenin matlaşmasını ve koku oluşturmasını önler. Bu noktada, katmanlar yığın boyunca eşit miktarda yeşil ve kahverengi malzeme oluşturma amacına hizmet etti, bu yüzden iyice karıştırın.

Düzenli havalandırmaya ek olarak, kompostlama sürecini hızlandırmak için ham malzemeleri daha küçük boyutlarda doğrayın ve parçalayın.

4. Adım: Bahçenizi Besleyin

Kompost artık ısı yaymadığında ve kuru, kahverengi ve ufalanmış hale geldiğinde, tamamen pişer ve bahçeye beslenmeye hazır hale gelir. Her dikim mevsiminin başında çiçek tarhlarınıza ve saksılarınıza yaklaşık 10 ila 15 cm gübre ekleyin.

Bazı bahçıvanlar, bitmiş kompost ile kompost çayı olarak bilinen şeyi yaparlar. Bu, tamamen oluşturulmuş kompostun birkaç gün suda “demlenmesine” izin verilmesini ve ardından ev yapımı sıvı gübre olarak kullanılması için süzülmesini içerir.

Her bahçıvan farklıdır, bu nedenle hangi kompostlama yönteminin yaşam tarzınıza en uygun olduğuna karar vermek size kalmıştır. Neyse ki, hangi yolu seçerseniz seçin, kompost yapımı inanılmaz derecede kolaydır ve çevre dostudur. Artı, bahçeniz için bir zevktir. Sadece birkaç mutfak artıkları ve biraz sabırla mümkün olan en mutlu bahçeye sahip olacaksınız.