Aracınızın yağ çubuğu seviyesini kontrol etme

Aracınızda yeterince yağ olduğundan ve kirlenmediğinden emin olmak için aracınızın yağını en az ayda bir kontrol etmelisiniz. Yağ, motorunuzdaki sürtünmeyi azaltır ve sorunsuz çalışmasını sağlar. Yağınızı kontrol ettiğinizde, kirliyse veya benzin kokusu geliyorsa, yağınızın değiştirme zamanı gelmiştir. Yağ seviye çubuğunu kullanarak yağ seviyelerini kontrol etmelisiniz. Yağınız temiz olsa bile yağ çubuğunun sadece “Ekle” kısmında kalırsa, daha fazla yağ eklemeniz gerekecektir.

Yağınızı nasıl kontrol edeceğinize ilişkin süreç basittir ve seviyeleri ve test kalitesini görmek için daldırma çubuğunu kullanmayı içerir. Aracınızın yağa ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için şu adımları izleyin:

1. Yağ çubuğunu dışarı çekin ve temiz, tüy bırakmayan bir bezle silin

Yağı kontrol etmeden önce motorun soğuk olduğundan (veya en az on dakikadır çalışmadığından) emin olun. Yağ seviye çubuğunun yeri, aracınızda burada gösterildiği gibi sıralı bir motora (arkadan çekişli) sahip olup olmadığına bağlıdır.

motor kontrolu

Enine bir motorunuz varsa (önden çekişli), yağ çubuğunuz burada gösterildiği gibi motorun ön tarafına yakın olmalıdır.

yag kontrolu

2. Çubuğu tekrar borunun içine yerleştirin

Yağ çubuğu içeri girerken sıkışırsa, çevirin. Yerleştirdiği boru kavislidir ve metal çubuk, çıktığı şekilde geri koyarsanız, eğri yönünde doğal olarak bükülür.

3. Yağ çubuğunu tekrar dışarı çekin ve çubuğun ucundaki yağ tabakasına bakın

Yağ filminin seviye çubuğuna ne kadar ulaştığını ve yağın durumunu not edin ve gerekirse yağı ekleyin veya değiştirin.

Yağ çubuğunun içinde bulunduğu küçük tüpe yağ eklemeyin; bu sadece dağınık bir hayal kırıklığı yaratmaktır. Motorun en büyük kısmının üstünde bir vidalı kapak bulun. Boş olabilir veya üzerinde “Yağ Kapağı” veya benzeri bir etiket olabilir ve hatta arabanızda hangi sınıfta yağ kullanmanız gerektiğini bile gösterebilir. Bu kapağı çevirerek çıkarın ve gerektiği gibi yağ ekleyin.

yag seviyesi

4. Yağ çubuğunu tekrar borunun içine koyun, işiniz bitti!

Yağ oldukça hızlı kararıyor, ancak bu kaliteyi etkilemiyor. Başparmağınız ve işaret parmağınız arasına biraz sürün ve kirli bir leke bırakırsa, muhtemelen değiştirilmesi gerekir.

Yağınız yeterince temiz görünüyorsa, ancak yağ çubuğu üzerindeki “Ekle” seviyesine ulaşıyorsa, yağ eklemeniz gerekir. Benzin istasyonunda bir dahaki sefere benzin doldurduğunuzda yağ da satın alabilir veya oto tedarik mağazalarında, süpermarketlerde, indirim mağazalarında ve büyük eczanelerde bulabilirsiniz.