Jak meyvesi nedir ve faydaları nelerdir?

Böyle bir meyve var ve Tabiat Ana’nın kendisi tarafından yaratılmıştır. Burada, Jak Meyvesinin (jackfruit) ne olduğu, onu hazırlamanın en iyi yolları ve nasıl ve nerede bulunacağına dair tüm ayrıntılara sahibiz.

Jak meyvesi nedir?

Jak Meyvesi (veya, jackfruit, jakfruit), Güneydoğu Asya’da yetişen incir ağacı, dut ağacı ve ekmek ağacı ailesinin kuzeni olan jackfruit ağacından gelir. Jackfruit, Bangladeş’in ulusal meyvesidir ve dikdörtgen bir kavun veya iri mango gibi görünür. “Jackfruit” kelimesi, 16. yüzyıl kaşiflerinin Malayce adı olan chakka’nın telaffuzlarından türetilen Portekizce jaca kelimesinden gelir. Bugün, hala yalnızca Güneydoğu Asya’da yetiştirilmesine rağmen, jackfruit dünyanın her yerinde kendi başına ve çiğ veya pişmiş yemek tariflerinde tüketilmektedir.

Bazı insanlar jackfruit’u benzer görünen durian meyvesiyle karıştırır, ancak büyük bir fark vardır. Durian, herkese hoş gelmeyebilecek güçlü bir kokuya sahiptir; Jackfruit meyve gibi tatlı kokar. Durian meyveleri ayrıca jackfruit’tan çok daha küçüktür; ve bir durianın dışı “dikenlere” sahipken, bir jackfruit’un yüzeyinde pürüzsüz yumrular olabilir.

Jackfruit Tadı Nasıldır?

Bir ısırık yemeden önce, ne bekleyeceğinizi bilmek faydalıdır. Jackfruit’un dokusu, yoğun ve lifli olması bakımından muz, mango veya ananastan farklı değildir. Ancak tadı oldukça farklı. Bazıları tatlı olduğunu söylerken, bazıları bir jackfruit’un özellikle pişirildiğinde çekilmiş ete benzer bir tada sahip olduğunu söylüyor. Bir jackfruit’un tohumları yenilebilir ve bazıları sütlü ve yapışkan olan tatlarını Brezilya fıstığınınkiyle karşılaştırır. Bir jackfruit’un iç eti sarı, mango benzeri bir renge sahiptir ve jackfruit önceden dilimlenmiş veya konserve ve şekerli bir içecek içinde satılabilir.

Jak Meyvesinin Faydaları

jackfruit-faydalari

Jackfruit sadece damak tadınız için egzotik bir ferahlama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda jackfruit güçlü bir beslenme kaynağı sağlar. Jackfruit, çoğu meyvede bulabileceğiniz tipik vitamin ve mineral karışımını içermesinin yanı sıra, harika bir magnezyum, B6 vitamini ve antioksidan kaynağıdır.

Pişirildiğinde etli bir dokuya sahip olduğu için, bazı et bazlı tarifler için iyi bir takastır, ancak jackfruit’un özellikle yüksek protein içeriğine sahip olmadığını unutmamak önemlidir, bu nedenle bir ana yemek planlıyorsanız yine de bir protein kaynağına ihtiyacınız olabilir.

Çeşitli bir diyetin parçası olarak düzenli olarak yenildiğinde, jackfruit’taki vitamin ve mineraller bağışıklığı artırmaya yardımcı olabilir, kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerebilir, kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir, osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir ve sindirimi iyileştirebilir. Aynı zamanda düşük karbonhidratlı, vegan etin tatlı veya tuzlu yemeklerin yerine geçebilir.

Jackfruit Nereden Alınır

Jackfruit Güneydoğu Asya’da uzun zamandır bol miktarda bulunurken, Batı dünyasında bulmak biraz zordu. Giderek daha fazla tarifte jackfruit bulunulduğundan ve giderek daha fazla insan jackfruit’un sağlık yararlarının farkında olduğundan, Batı ülkelerinde tedarik edilmesi daha kolay hale geldi. Ancak Türkiye’de şu anda satın almak için bir yer bulamadık.

Jackfruit Nasıl Yenir

jackfruit-satin-al

Nasıl isterseniz! Pek çok insan onu çiğ olarak yer ve bazıları jackfruit pişirmeyi ve garnitür olarak, mezede veya salatanın bir parçası olarak kullanmayı sever. Jackfruit lif içeriği sayesinde doyurucu, sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.

Jackfruit yapışkan bir öz salar, bu nedenle uzmanlar, jackfruit’u kesmeden önce bıçağınızı ve çalışma yüzeyinizi yağlamanızı önerir. Bir ananası keser gibi bir jackfruit’u kesin: dilimleyin ve iç kısmını çekirdek haline getirin. Jackfruit etini elinizle veya yağlı bir kaşıkla jackfruit kabuğundan çıkarmak en iyisidir; çekildiğinde kolayca ayrılmalıdır. Çiğ jackfruit, smoothie’lere atılabilir, yoğurtla karıştırılabilir veya dondurmaya tatlı olarak eklenebilir. Pişmiş jackfruit burger benzeri köfte haline getirilebilir, tost veya salataya eklenebilir veya hatta çekilmiş et benzeri bir tabak haline getirilebilir ve tek başına veya sandviçte yenebilir. Jackfruit’u, sizin ve aileniz için işe yarayabilecek bazı tarif fikirleri bulmak için tavukla benzer şekillerde kullanmayı düşünün.

Ancak unutmayın, protein oranı düşük olduğu için, bir protein kaynağı (fasulye gibi) eklemek, onu tam ve dengeli bir öğün haline getirmek için yararlıdır. Örneğin, pişirilmiş jackfruit ve siyah fasulyeli jackfruit yemeği, etsiz lezzetli bir yemek olabilir ve birçok vejetaryen tarifine jackfruit eklenebilir. Jackfruit BBQ özellikle popülerdir. Jackfruit’u çekilmiş et gibi yapmak için, konserve jackfruit (suda veya salamurada, meyve suyu değil) veya biraz olgunlaşmamış taze jackfruit kullanın ve kıyılmış bir kıvamda kesin veya çekin. En sevdiğiniz barbekü sosuyla en az bir saat marine edin, ardından ocakta yaklaşık otuz dakika sote edin, geleneksel çörek gibi servis etmeden önce sık sık karıştırın, çörek üzerinde veya tek başına servis edin.