Steam’in küfür filtreleri sohbet kontrolünü kullanıcıya veriyor

Steam’in en son özelliği, sohbet ayarlarınızı küfür, hakaret ve platformu kullanırken görmek istemediğiniz diğer kelimeleri gizleyecek şekilde değiştirmenize olanak tanır. Sistem CS:GO ve Dota 2 gibi oyunlar için geliştirilen Valve filtreleme seçeneklerine dayanır.

Valve tarafından seçilen varsayılan bir kelime listesine ek olarak, kendi listenizi tanımlama seçeneğiniz de vardır. Hangi kelime kombinasyonunu filtrelemeye karar verirseniz verin, platformdaki semboller tarafından gizleneceklerdir. Bu özellik, varsayılan olarak arkadaşlarınızın size gönderdiği mesajları sansürlemez, ancak bunda ince ayar yapabilirsiniz.

Steam’de küfür filtresi ekleme

steam sohbet filtreleri

Steam’de küfür filtresi eklemek için sağ üst kısımda profilinize tıklayıp “Hesap Detayları”nı seçin. Ardından sol menüde “Tercihler”i seçin. “TOPLULUK İÇERİĞİ TERCİHLERİ” kısmında küfür filtrelerini düzenleyebilirsiniz.

Valve, ikinci kararın gerekçesi olarak, “Marjinal grupların kendileri için dili değiştireceğini biliyoruz ve Steam’de birbirleriyle sohbet ederken bunu yapmalarına engel olmak istemiyoruz” diyor.

Başka bir kullanışlı seçenek de, üçüncü taraf kaynaklardan filtre listeleri yükleyebilmenizdir. Valve, bu özelliğin grupların ve toplulukların kendi yönergelerini tanımlamak ve paylaşmak için birlikte çalışmasına izin vereceğini öne sürüyor. Steam’in yeni sohbet filtrelerinin yapmayacağı şey, insanların size en başta saldırgan bir mesaj göndermesini engellemektir. Her zamanki gibi, Valve, Steam topluluğunu yönetme sorumluluğunu üstlenmek yerine, kullanıcılarına kendilerini koruma sorumluluğunu yüklüyor.