Dudak sivilcesi neden olur, nasıl düzeltilir?

Hepimiz sivilcelerin sıcak noktaları olduğunu biliyoruz ve bazıları diğerlerinden daha tuhaf ve daha acı vericidir. Örnek vermek gerekirse, en sinir bozucu cilt rahatsızlıklarından biri, ağzınızın yakınında ortaya çıkan tekrarlayan uçuklar olmalıdır. Maalesef, bölgedeki yağ bezlerinin büyüklüğü ve gıda ile kurduğu sürekli temas nedeniyle ağzınız T bölgesinden (aknenin en sevdiği bölge) muaf değildir. Her konuştuğunuzda, çiğnediğinizde, esnediğinizde veya küçük bir gülümsemeden daha büyük herhangi bir duyguyu sergilediğinizde, iltihabın varlığına dair dostça olmayan bir hatırlatma alabilirsiniz.

Sorunları daha da kötüleştirmek için, sivilceler, soğuk yaralarla (özellikle görünüm açısından) bazı benzerlikler paylaşır. Güzel haber şu, sivilce ve uçukların aslında çok az ortak noktası vardır, bu da tam olarak ne arayacağınızı bildiğinizde birbirlerinden ayırt etmeyi oldukça kolaylaştırır. Ağzınızın etrafındaki lekelerle savaşmak zorlu bir savaş gibi görünse de, dudak çizginizdeki sevimsiz izlerle mücadele etmek için bazı yöntemler vardır.

Bunu göz önünde bulundurarak, sivilce ve uçuklar arasında ayrım yapmaya ve ortaya çıkması durumunda dudak sivilcelerinin nasıl tedavi edileceğine yardımcı olmak için bazı bilgileri derledik.

ucuk-ile-dudak-sivilcesi-farki

Uçuk ile dudak sivilcesi arasındaki fark nedir?

En temel noktaya geri dönelim: Basitçe söylemek gerekirse, dudak sivilceleri tıpkı yüzünüzda çıkan diğer sivilceler gibidir. Çok sayıda faktörden kaynaklanır. Sivilceye neden olan bakterilerin aşırı büyümesini teşvik eden aşırı aktif yağ bezlerine ek olarak, en yaygın suçlulardan biri ruj, parlatıcı ve hatta dudak balsamlarıdır. Dudak balsamlarındaki balmumu gözenekleri tıkayabilir.

Öte yandan, uçuklara herpes simpleks virüsü neden olur. Vücudunuz genellikle karıncalanma, kaşınma veya yanma hissi olduğu konusunda sizi uyaracaktır. Salgınlar genellikle soğuk algınlığı veya enfeksiyon, dalgalanan hormon seviyeleri ve stres gibi içsel değişikliklerle tetiklenir. Son derece bulaşıcı enfeksiyonu öpmek kadar basit bir şeyle yakalayabileceğiniz için, insanların çoğu virüse maruz kalıyor, ancak yalnızca tetiklendiğinde ortaya çıkacaktır.

Bununla birlikte, ikisi arasında bazı önemli fiziksel farklılıklar var. Daha yakından bakarsanız, uçuk bir kabarcık kümesi olurken, bir sivilce sadece tek bir kırmızımsı-pembe yumrudur (veya milia ise beyazdır) ve asla doğrudan dudaklarda oluşmaz. Sivilce, yanma eğiliminde olan uçukların aksine genellikle daha hassastır.

Dudak-sivilcesi-tedavi

Dudak sivilcesi nasıl tedavi edilir?

Dudak sivilceleri, normal sivilcelerle aynı gözenekleri tıkayan bakterilerden kaynaklanır, bu nedenle buna karşı koymanın yolları oldukça benzerdir. Birincisi ve en önemlisi, sakın ola ki sivilceyi sıkmayın. Dudaklarımız vasküler oldukları için çok kırmızıdır, bu yüzden dudak sivilcesini sıkarsanız derin bir çürük ve kanama (morarma ve yaralara ek olarak) olabilir.

Sivilcelerin bakteri öldürücü benzoil peroksit ve eksfoliye edici salisilik asit gibi akne ile savaşan bileşenlerle ve tretinoin, adapalen veya tazaroten gibi topikal retinoidlerle tedavi edilebileceği biliniyor. Bir leke akne tedavisi uygulayın ve bunu dudağınızın kırmızıya döndüğü ve şiştiği görünen herhangi bir bölgeye pamuk ucuyla uygulayın.

Maskne (Korona Virüs nedeniyle kullandığımız maskeler sonucu ortaya çıkar) çok yaygın bir durumdur, bu nedenle teri silmeye çalışın ve o bölgeyi periyodik olarak hafif bir temizleyiciyle temizleyin. Yatmadan önce tüm dudak ürünlerini temizlediğinizden ve dudaklarınızı iyice yıkadığınızdan emin olun. Evde tedavi ile dudakta oluşan sivilcelerden kurtulabilirsiniz, ancak dudak kırılmalarınız özellikle kalıcıysa veya kistik türe doğru eğiliyorsa, doğum kontrolü ve Accutane gibi alternatif tedavi yöntemlerine bakmak isteyebilirsiniz. Tüm söylenecek şeyler: Sinir bozucu olsa da (ve çoğu zaman ergenlik çağındaki bir hastalık olarak yanlış anlaşılır), dudak sivilceleri tedavi edilebilir ve tamamen normaldir. Dermatoloğunuzla oturup birlikte bir tedavi çözümü bulmaktan korkmayın.