Elde çamaşır nasıl yıkanır

Elde çamaşır yıkamak, çamaşır makinesine bir miktar çamaşır koymak kadar kolay değildir, ancak hassas eşyaları onlara zarar vermeden temizlemenin tek yolu budur. Bir bluzun üzerine meyve suyu dökülürse veya en sevdiğiniz pantolonunuza yanlışlıkla ketçap damlatırsanız çözüm budur. Bir giysiyi mümkün olan en kısa sürede elde yıkamak, lekelerin yerleşmesini önleyecektir. Kuru temizlemeye alternatif olabilir, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Lavabonuzu sabun ve suyla doldurmadan önce, giysinin yan tarafında gizlenmiş olabilecek etikette yıkama talimatlarını bulun. Etikette “yalnızca kuru temizleme” yerine “kuru temizleme” yazıyorsa, ürün elde güvenle yıkanabilir. Ayrıca ideal su sıcaklığını da içeren bilgiler vermelidir. Doğru deterjanı kullanmak da önemlidir. Özellikle elde yıkanan giysiler için formüle edilmiş bir ürün seçin. Normal sıvı veya toz çamaşır deterjanınızdan daha küçük bir miktarı bir tutam içinde kullanabilirsiniz, ancak kullanmak için doğru miktarı bulmak genellikle zordur. Ayrıca birçok deterjan, hassas kumaşlar için çok sert kimyasallara sahip olma eğilimindedir.

Genel bir kural olarak, sabunlu suyu durulamadan önce boşaltmak en iyisidir. Ardından, elbiseniz berraklaşana ve köpüksüz hale gelene kadar üzerine taze soğuk su dökün. Kurutma, el yıkama işleminin son aşamasıdır. Duş perdenizi kaydırın ve çubuğa bir şeyler asın veya ayrı bir gergi çubuğu kullanın. Bir kurutma rafı kullanmayı da deneyebilirsiniz. Giysilerin elde nasıl yıkanacağına ilişkin daha kolay ipuçları için okumaya devam edin.

Sutyen nasıl elde yıkanır

Musluğu açın, lavaboyu ılık suyla doldurun ve doldukça deterjanı koyun. Lavabonun yaklaşık dörtte üçü dolduğunda, sabunlu suya benzer renkteki sutyenleri yerleştirin. Gerektiği gibi hafifçe çevirin. Kancaların herhangi bir dantel veya file bardak veya bezemeye takılıp takılmadığını kontrol edin.

Sutyenleri bir saate kadar ıslatın ve sonra durulayın. Son olarak, sutyenleri bir havlunun üzerine yerleştirin ve ardından fazla suyu almak için yavaşça diğer tarafa katlayın. Sutyenleri asla sıkmayın, kurulayın.

İç çamaşır nasıl elde yıkanır

Tahliyeyi kapatın ve hassas deterjanı boş bir lavaboya boşaltın. İç çamaşırını içine koyun ve sonra lavaboyu ılık suyla doldurun, ama sıcak suyla değil. İç çamaşırlarınızın 5 ila 30 dakika ıslanmasına izin verin. Periyodik olarak nazikçe çalkalayın. Birkaç dakika ılık suyla durulayın. İç çamaşırınızı çıkardıktan sonra fazla suyu yavaşça sıkın. Sonra bir havluyla kurulayın ve asın. Daha fazla giysinin elde nasıl yıkandığını öğrenmek için okumaya devam edin.

elde-camasir-yikamak

Gömlek nasıl elde yıkanır

Lavaboyu ılık sabunlu su ile doldurun ve gömleğe yerleştirin. Aynı anda birden fazla çamaşır yıkayabilirsiniz, ancak lavabonun boyutuna bağlı olarak muhtemelen üç veya dörtten fazlasını denememelisiniz. Kiri gevşetmek için her giysiyi yavaşça sallayın. 10 ila 30 dakika bekletin, ardından soğuk suyla durulayın.

Fazla suyu çok sıkmadan yavaşça sıkarak giderin. Gömlek gerçekten ıslaksa, havlunun içine dikkatlice sarın. Yastıklı bir askıya veya kadife askıya asarak kurulayın. Giysilerinizin şeklini bozabilecekleri için asla tel veya plastik askı kullanmayın.

Kazak nasıl elde yıkanır

Bir süveteri elde yıkamadan önce, etiketin “sadece kuru temizleme” değil “kuru temizleme” yazdığını iki kez kontrol edin. Suni ipek ve polyester gibi sentetik kumaşlar için, giysiyi ılık, ancak sıcak olmayan sabunlu suyla yıkayabilirsiniz. Sentetik kumaşlar, kokuları doğal kumaşlardan daha fazla tutma eğilimindedir, bu nedenle biraz yükseltilmiş bir sıcaklık gerekebilir.

Kazağı lavabonun etrafında sallayın. 10 ila 60 dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Fazla suyu yavaşça sıkın ve süveteri bir havlunun içine yuvarlayın. Ruloyu birkaç saniye aşağı itebilir veya hatta birkaç dakika orada bırakarak suyun emilmesine izin verebilirsiniz. Kazakları kuru bir havluyla birkaç saat veya bir gece boyunca düz olarak kurutun. Muhtemelen kazağı sabah ters çevirmeniz gerekecek. Ne kadar kalın olduğuna bağlı olarak bir süveterin iyice kuruması 48 saate kadar sürebilir. Asla bir süveteri kuru olarak teslim etmeyin, şekli bozabilir ve uzatabilir.

Kotlar nasıl elde yıkanır

Kotları düzenli olarak elde yıkamanıza gerek olmasa da, bazen kazara bir dökülme veya seyahat için gerekli olabilir. Kotları soğuk, sabunlu suya koyun. Elinizde hassas bir yıkama deterjanı yoksa, az miktarda normal deterjan kullanmanız tamamıyla sorun değildir. Kotları ellerinizle çalkalayın ve yaklaşık yarım saat ıslatın.

Ardından lavabodan suyu boşaltın ve taze suyla doldurun. 10 dakika daha ıslatın. Lavaboyu tekrar boşaltın ve suyun temizlenene kadar akmasına izin verin. Kotlarınızı sıkmaktan çekinmeyin (denim oldukça dayanıklı bir kumaştır) ve kurumasını bekleyin veya kurutucunuzu kullanın.

camasir-asmak

Şapka nasıl elde yıkanır

Şapkalar, özellikle beysbol şapkaları kolayca kirlenebilir ve kokabilir, bu nedenle iyice yıkanması gerekir. Herhangi bir lekeyi şampuan veya hassas yıkama ile nokta atışı olarak temizleyerek başlayın, eski bir diş fırçasıyla hafifçe ovalayın. Kirin seviyesine bağlı olarak şapkayı yarım saat ile birkaç saat arasında soğuk suda bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın.

Bir şapkayı nasıl kuruttuğunuz, nasıl yıkadığınız kadar önemlidir çünkü kolayca şeklini kaybedebilir. Dik bir şekilde kurulayın, içini temiz bir havluyla veya birkaç bezle birlikte buruşturun.

Yün nasıl elde yıkanır

Yünü yıkamak, sentetik kumaşlardan biraz farklıdır. Her zaman soğuk su kullanın çünkü sıcak su hasara ve çekmeye neden olabilir. Normal hassas yıkama deterjanı kullanmak yerine ideal olarak sadece yün için formüle edilmiş bir deterjan kullanmalısınız. Fazla suyu sıkmadan dikkatlice sıkın ve giysiyi bir havluyla sarın. Ardından temiz bir havluyla kurulayın.

İpek nasıl elde yıkanır

İster ipek bir gömlek, yastık kılıfı veya başka bir giysiyi yıkamaya çalışıyor olun, bu çok hassas malzemeye olabildiğince dikkat etmek önemlidir. Boyalı ipek kolayca akar, bu nedenle aynı anda bir veya iki benzer renk giysiyi yıkamakla sınırlı tutun.

Yıkamadan önce her bir parçayı ters çevirin. Ürünü soğuk, sabunlu suya koyduktan sonra, her giysiyi nazikçe sallayın. Ardından yarım saat bekletin. Lavaboda özellikle yeni eşyalardan akan boya görebilirsiniz, ancak endişelenmeyin, bu normaldir. Ardından temiz akana kadar soğuk suyla durulayın.