4K TV video çözünürlük nedir?

TV satın alıyorsanız veya yeni nesil bir konsol alacaksanız, muhtemelen 4K ve Ultra HD gibi terimlerin etrafta dolaştığını görmüşsünüzdür. Şimdi jargonu burada kesip bu terimlerin ne anlama geldiğine ve hatta birbirinin yerine geçip geçemeyeceklerine gelelim.

Genellikle 4K ve UHD, 1080p’den (veya “Full HD”den) bir adım daha yüksek bir çözünürlüğü ifade eder. 4K UHD ekran, önceki nesle göre yaklaşık dört kat daha fazla piksele sahiptir ve bu da daha temiz, daha ayrıntılı bir görüntü oluşturur. 12 bit renk derinliği de ayrıdır.

uhd blu ray

1080p yüksek çözünürlüklü bir TV, 4K UHD görüntüsünden tam olarak yararlanamaz. Avantajları görmek için, tükettiğiniz medyanın 4K UHD olarak mevcut olduğundan emin olmanız gerekir. Neyse ki 4K UHD, filmlerden ve TV dizilerinden en yeni video oyunlarına kadar her yerde. Ayrıca, çok sayıda ekran alanı ve mükemmel görüntü kalitesi için bilgisayarınız için bir UHD 4K monitör satın alabilirsiniz. Büyük video dosyalarına daha küçük bir ekranda değmese bile akıllı telefonunuz muhtemelen 4K olarak çekim yapıyor.

4K TV nedir?

Üreticiler, perakendeciler ve tüketiciler tarafından birbirinin yerine kullanılmasına rağmen 4K ve Ultra HDR (UHD) aynı değildir. 4K, Digital Cinema Initiatives (DCI) tarafından tanımlanan bir üretim standardı iken, UHD yalnızca bir ekran çözünürlüğüdür. Filmler DCI 4K olarak üretilirken, çoğu TV’nin UHD ile eşleşen bir çözünürlüğü vardır.

4K üretim standardı, önceki standart olan 2048×1080 veya 2K’nın genişliğinin ve uzunluğunun iki katı olan 4096×2160 piksellik bir çözünürlük belirtir. Bu üretim standardının bir parçası olarak 4K, kullanılması gereken sıkıştırma türünü (JPEG2000), maksimum bit hızını (saniyede 250 Mbit’e kadar) ve renk derinliği özelliklerini (12 bit, 4:4:4) de belirtir.

4k cozunurluk tablosu

Ultra HD, 3840×2160 piksel ekran çözünürlüğüne sahiptir ve modern TV’lerin büyük çoğunluğunda, hatta 4K özellikli olduğu söylenenlerde bile kullanılmaktadır. Ekrandaki piksel sayısının yanı sıra, herhangi bir ek özellik yoktur. İki format arasındaki gerçek farklar, görüntülerin genişliği ve en boy oranlarıdır.

4K olarak üretilen bir film, 1.9:1’e kadar en boy oranı kullanabilir, ancak çoğu film yapımcısı 1.85:1 veya 2.39:1’i tercih eder. Tüketici düzeyinde görüntüler için oluşturulan video oyunları, ekranı doldurmak için 1.78:1’lik UHD en boy oranını kullanır.

Bu nedenle, yepyeni UHD televizyonunuzda film izlerken mektup kutusu biçimini (ekranın üst ve alt tarafındaki siyah çubuklar) görmeye devam edeceksiniz. UHD herhangi bir ek standart belirtmediğinden, sekiz bitlik panelli eski televizyonlar yeni, 10 bitlik (ve gelecekteki 12 bitlik) UHD ekranların yanı sıra UHD setleri olarak tanıtılır.

8k cozunurluk tablosu

Daha da kötüsü, Ultra HD aynı zamanda 8K içerik için de kullanılır. “8K UHD” olarak etiketlenen (4K UHD’nin aksine) bu, 7680×4320 piksel çözünürlüğe sahip içeriği ifade eder. Kalitedeki bu sıçrama, genel piksel sayısı açısından çok büyük. Ancak bu format için üretilen içeriğin yaygınlaştığını görmemiz biraz zaman alacak.

Basitçe ifade etmek gerekirse, birçok üretici, üretim standartlarına göre kesin olarak doğru olmasa da, normal UHD içeriğini tanımlamak için “2160p” terimini kullanır.

4K’ya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji, son beş yılda önemli ölçüde olgunlaştığından, 4K oynatma özelliğine sahip bir UHD TV’ye geçmek için harika bir zaman. Yalnızca UHD ekranlar artık çok daha ucuz değil, aynı zamanda daha fazla özellikle birlikte geliyor. Ayrıca güçlü yerleşik görüntü işlemcilere sahip yüksek dinamik aralıklı içeriği görüntüleyebilen 10 bitlik paneller vardır.

Sıçrayışın buna değmesi için ekranınızın ne kadar büyük olmasını istediğinizi ve ondan ne kadar uzakta oturduğunuzu düşünmeniz gerekir. RTINGS’e göre, 50 inçlik bir ekrandan altı metreden daha uzakta oturursanız yükseltmeye değmez. Zaten bu mesafeden pikselleri göremezsiniz, bu nedenle artan çözünürlükten yararlanamazsınız.

Dikkate değer başka bir şey, yükseltmeyi haklı çıkarmak için yeterli 4K içeriği bile izliyor olmanızdır. Ultra-HD Blu-raylar, evde en iyi izleme deneyimini sağlar ve her zaman büyüyen oldukça büyük bir kataloğu vardır. Bununla birlikte, sık sık pahalı diskler satın almıyorsanız, bunun yerine akış içeriğine sıkışmış olabilirsiniz.

Burası, internet bağlantınızın hızının parlak yeni bir TV’ye yatırımınızı yapabileceği veya azaltabileceği yerdir. Netflix, müşterilerinin Ultra HD izlemek için saniyede 25 Mbits veya daha iyi bir internet hızına ihtiyaç duyduğunu iddia ediyor.

Ekranınızın nasıl performans göstereceğini öğrenmek için internet hızınızı test edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu hızların yoğun dönemlerde (herkesin aynı anda Netflix izlediği gibi) önemli ölçüde düşebileceğini unutmayın.

En yüksek kaliteli içeriğe erişmek için premium düzeyde bir akış aboneliği için de ödeme yapmanız gerekecektir. Netflix, UHD içeriğini aylık 41,99 TL’lik bir paketin ardına yerleştiriyor. Çoğu UHD çözünürlükte yayınlanan Netflix Originals hayranıysanız buna değebilir. Ne yazık ki, UHD sürümleri olan birçok film Netflix’te hala HD olarak sunuluyor.

BeIN Connect veya Apple TV gibi mevcut HD cihazlarınız mı var? Bunlar yalnızca 1080p görüntü sunabildikleri için bir sorun oluşturabilir. Daha yüksek çözünürlük ve HDR oynatma özelliğinden yararlanmak istiyorsanız, bir Chromecast Ultra veya Apple TV 4K’ya ihtiyacınız olacak. Bu, çoğu kişinin yaptığı gibi kararlı ve duyarlı bir işletim sistemine sahip olduğu sürece TV’niz için daha az sorun teşkil eder.

Ultra HD’ye yükseltme

Mevcut TV’ler, daha düşük çözünürlüklü içerik alan ve çok daha büyük bir ekrana sığacak şekilde ölçeklendiren yükseltmeye büyük önem vermektedir. Unutmayın, bir Ultra HDR ekranda normal bir Full HD televizyondakinden dört kat daha fazla piksel vardır.

Yükseltme, neyse ki bir görüntüyü basitçe uzatmaktan daha fazlası anlamına gelir. Modern TV’ler ve oynatma cihazları görüntüyü işler ve daha yüksek çözünürlükte en iyi şekilde görünmesi için yeniden oluşturmaya çalışır. Bu, enterpolasyon olarak bilinen bir işlem aracılığıyla yapılır ve bu sırada eksik pikseller anında üretilir. Amaç, görüntünün zıt alanları arasında yumuşak bir geçiş sağlamaktır.

TV’ler daha güçlü hale geldikçe, daha iyi enterpolasyon ve yükseltme teknikleri kullanılacaktır. Şu anda NVIDIA Shield, piyasadaki en iyi yükseltmelerden bazılarına sahiptir. Farklı teknikler kullanarak görüntünün farklı bölümlerini iyileştirmek için AI ve makine öğrenimini kullanır.

Bir Ultra HD TV’ye yükselttiyseniz ve daha düşük çözünürlüklü içerikle çok düşük bir performans fark ettiyseniz, ihtiyacınız olan şey bir Shield olabilir.

PlayStation 4 Pro, görüntüleri daha düşük bir çözünürlükte (1,440p gibi) işlemek için yenilikçi yükseltme kullanır ve bunlar daha sonra dama tahtası adı verilen bir teknikle 4K’ya yükseltilir.

NVIDIA, PC oyunlarında benzer bir şey yapmak için Derin Öğrenme Süper Örneklemeyi geliştirdi. Görüntünün belirli bölümleri daha düşük çözünürlüklerde oluşturulur ve ardından gerçek zamanlı olarak büyütülür. Bu, sahneyi yerel çözünürlükte oluşturmaya göre daha iyi performans sunar.