Gazlı suyun (Sparkling water) faydaları

Sparkling water (Gazlı su), asitli içeceklere ferahlatıcı bir alternatiftir, ancak asitli içeceklere göre daha sağlıklı mıdır? Suyu “köpüklü” hale getirmek için, basınç altında karbondioksit gazı ile doldurulması ile üretilir. Farklı köpüklü su türleri arasında sparkling water (genellikle mineraller eklenmiştir), soda suyu ve seltzer suyu bulunur. Karbonatlaşma onu alkolsüz içeceklere benzer hale getirir, ancak çok daha az kalori içerir.

Gazlı su içmek dehidrasyonu önlemeye yardımcı olabilir. Susuz kalırsanız, ağız kuruluğu, yorgunluk, baş ağrısı ve bozulmuş performans yaşayabilirsiniz. Kronik dehidrasyon, sindirim sorunlarına ve kalp ve böbreklerdeki komplikasyonlara katkıda bulunabilir. Gazlı su, durgun su kadar nemlendiricidir. Ancak, tüm köpüklü sular aynı değildir. Bazılarına şeker veya yapay tatlandırıcılar eklemiştir, bu nedenle bir gazlı su ürünü satın almadan önce beslenme etiketini okumak önemlidir.

Beslenme bilgisi

Gazlı suyun 220 milimlik porsiyonu şunları içerir:

  • Kalori: 0 gram
  • Yağ: 0 gram
  • Kolesterol: 0 miligram
  • Sodyum: 55 miligram
  • Karbonhidratlar: 0 gram
  • Elyaf: 0 gram
  • Şeker: 0 gram
  • Protein: 0 gram

Gazlı Suyun Faydaları

Normal su içmekte zorlanıyorsanız, gazlı su iyi bir alternatif olabilir. Asitli içecekten daha fazla hidrasyon ve çok daha az kalori sağlar. Bu ekstra hidrasyon, birkaç önemli sağlık yararı ile birlikte gelir:

Ağırlık yönetimi

Susuz kalmamak kilo vermenin anahtarıdır. Aç hissediyorsanız, aslında sadece susamış olduğunuz anlamına gelebilir; çünkü vücudunuz bu farkı anlayamaz. Yeterince su içmek, daha uzun süre tatmin hissetmenize ve gün boyunca daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilir.

Sindirimi Geliştirin

Araştırmalar, gazlı suyun sindirime yardımcı olabileceğini gösteriyor. 21 katılımcıyla yapılan bir araştırma, sparkling suyu içmenin hazımsızlığı ve kabızlığı hafiflettiğini buldu.

Gazlı suyun zararları

Sade suyu sevmiyorsanız, gazlı su, şekerli gazlı içecekler ve meyve sularına iyi bir alternatiftir. En sağlıklı gazlı su türü tatlandırılmamış ve şekersizdir.

Katkı maddeleri veya tatlandırıcılar içeren ürünlere dikkat edin. Bu tür gazlı sular bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir:

Diş çürüğü

Şekeri yüksek olan gazlı sular diş çürümesine neden olabilir. Ancak sade gazlı suyu, özellikle kola içmeye kıyasla dişleriniz üzerinde minimum etkiye sahiptir. İyi bir ağız hijyeni rutini uygulayarak ve diş minesinizi temizlemek için sade su ile asitli içeceği değiştirerek diş çürümesini daha da önleyebilirsiniz.

Gaz ve Şişkinlik

Sparkling suyundaki karbonatlaşma, bazı insanların gaz ve şişkinlik yaşamasına neden olur. Gazlı suyu içerken aşırı gaz fark ederseniz, yapacağınız en iyi şey sade suya geçmektir.