Kapatıcı (Concealer) nedir ve nasıl kullanılır?

Akne, yaşlılık lekeleri ve hiperpigmentasyon ve koyu halkalar hayatın ve cilde sahip olmanın normal bir parçasıdır ve utanılacak bir şey değildir. Ancak, eşit tonda, kusursuz bir kapsama alanı ararken, doğru kapatıcı, renk değişimini ortadan kaldırabilen ve pürüzlü doku üzerinde kayabilen sihirli bir değnek gibi hissedebilir.

Kapatıcılar, sıvıdan kremaya, yapışmaya ve ötesine kadar sayısız kıvamda, formda ve yüzeyde gelir. Anahtar, gizlemeye çalıştığınız konu için doğru formülü ve tonu bulmaktır. Kapatıcınızın kusursuz görünmesini sağlamak için bilmeniz gereken tüm makyaj ipuçları ve püf noktaları:

1. Önce doğru renk kapatıcıyı seçin

Elinizdeki görev için doğru tonu ve doğru rengi bulmak çok önemlidir. İşte sizinle paylaşacağımız hile:

  • Şeftali tonları, mavimsi göz altı halkalarını ve güneşten veya yaşlanmadan kaynaklanan koyu lekeleri ortadan kaldırır.
  • Yeşil tonlar kırmızı lekeleri gizler, cilt tonunuza tam olarak uyan bir kapatıcı ile devam edin.
  • Sarı tonlu kapatıcılar, eşit olmayan cilt tonunu kızarıklık veya hiperpigmentasyondan düzeltmeye yardımcı olur.

2. İş için doğru formülü seçin

Tüm kapatıcı türleri eşit yaratılmamıştır. Neyi başarmaya çalıştığınıza bağlı olarak bu seçeneklerden birini seçin:

Boya kalemleri, çubuklar veya kurşun kalemler, leke veya yaş lekesi gibi hassas uygulama veya yara izi için idealdir. Bu formüller biraz daha kremalı olma eğiliminde olduğundan, bunlar hassas şekilde uygulandıklarında genellikle yoğun bir örtücülük sunarlar ve minimum harmanlama gerektirirler ve kuru veya karma ciltler için çok uygundurlar.

Kremler, yağlı ciltler veya daha yüksek kapsam gerektiren işler için harikadır. Krem kapatıcılar daha kalındır, bu nedenle daha fazla hiperpigmentasyon ve diğer sorunlu alanları kapatmak için kullanılabilirler. Bunlar aynı zamanda çok yönlü olma eğilimindedir, çünkü gerekirse biraz nemlendiriciyle her zaman inceltebilirsiniz. Maksimum kapsama için bir fırça ile uygulayın veya daha doğal bir görünüm için parmaklarınızı kullanın.

Sıvılar, tüm cilt tipleri için uygun, ancak özellikle kuru ciltler için harika olan sıvı formül, cildi daha da kuru göstermeden bir miktar nemlendirme sağlar. Tüpten doğrudan cilde uygulayın ve parmağınızla, süngerle veya yumuşak göz farı fırçanızla karıştırın.

kapatici-nasil-secilir

3. Temel ürünlerinizi ve fondöteninizi uygulayın

Kapatıcıya ulaşmadan önce herhangi bir nemlendirici, astar ve fondöten uygulayın. Önce fondöteninizi uygularsanız, kusurların görünümünü bulanıklaştırırsınız ve muhtemelen çok fazla kapatıcı kullanmanıza gerek kalmaz. Hiç fondöten kullanmıyorsanız ve sadece leke gizlerseniz, önce cildinizi nemlendirdiğinizden emin olun!

4. Koyu halkaları ve göz altı renk değişikliğini aydınlatın

Göz altı halkaları uzun bir gecenin veya uykusuzluğun habercisi olabilir, ancak göz altındaki renk değişikliği de genetiktir. Koyu halkalarınızı aydınlatmak istiyorsanız, işte nasıl yapacağınız:

Ürün seçimi: Parlak veya ışıldayan formüllere sahip kapatıcılar arayın. Göz çevresindeki ince cilt için sıvı formülleri tercih edebilirsiniz, çünkü kremler ve daha kalın formüller ince çizgi ve kırışıklıklara yerleşebiliyor.

Gölge: Doğal ten renginizden daha açık bir gölge olan bir rengi tercih etmek isteyeceksiniz. Bu, göz altı alanını aydınlatacak ve koyu halkaları gizleyecektir.

Uygulama: Renk değişikliğinin üzerini yarım daire şeklinde süpürmek yerine göz altı dairelerini örtmek için bir üçgen çizin. Doğrudan gözünüzün altındaki dairelerin üzerini boyamaktan ziyade, bu üçgen şekil yüzünüzün ön alanını vurgular ve yüzünüzün kaldırılmış bir yanılsama yaratarak genç görünmesini sağlar. En iyi sonuçları elde etmek için, kapatıcıyı gözün altına yerleştirin ve yüzük parmağınızla veya küçük tüylü bir göz farı fırçasıyla ürünü yerine hafifçe vurun.

5. Kabarık gözleri gizleyin

Makyaj şekli değiştiremezken, saklamak istediğiniz özelliklerden dikkatinizi dağıtacak yanılsamalar yaratabilir. İşte kabarık gözlerin altını nasıl aydınlatacağınız:

Ürün seçimi: Sıvılar, bir alanı aydınlatmanız gerektiğinde harikadır.

Gölge: Teninizden 1-2 ton daha açık olan bir ton seçin.

Uygulama: Gözaltının en kabarık olduğu alanın hemen üstüne ve altına vurgulayıcı bir kapatıcı kalem ekleyin. Bu alanlara ışık ekleyerek, bu alanları daha belirgin hale getiriyor ve şişkinliğin daha az fark edilir görünmesini sağlıyor.

6. Lekeleri ve sivilceleri örtün

Cilt bakımı rutininizde sivilceyi zaten ele aldıysanız, ancak bu arada herhangi bir çarpma veya kızarıklığı gizlemek istiyorsanız, işte kusursuz kılavuz:

Ürün seçimi: Çubuk kapatıcı gibi daha ağır bir krem formülü seçin. Daha yoğun krem formülleri, leke bırakmayacak şekilde tasarlanmıştır.

Gölge: Yeşil veya sarı renkli bir formül, lekenin kızarıklığını nötralize etmeye yardımcı olacaktır. Cilt tonunuzla yakından eşleşen kremsi bir kapatıcı ile doldurun.

Uygulama: Lekeyi hedeflemek için kapatıcıyı tam olarak gitmesini istediğiniz yere yerleştirmek için ince uçlu bir fırça ile uygulayın. Cilde kusursuz karıştırmak için kapatıcının kenarlarını bir fırça, sünger kenarı veya parmağınızla hafifçe karıştırın.

7. Koyu lekeleri kamufile etmek

İster güneşten ister yaştan olsun, yüzdeki koyu lekeler son derece yaygındır. İşte bunları nasıl kapatacağınız:

Ürün seçimi: Güneş/yaşlılık lekelerini kapatmak için daha ağır bir krem formülü seçin. Kremler daha yoğun bir kapsama alanıdır ve üzerlerine toz geldikten sonra yerlerinde kalma eğilimindedirler. Formül, karanlığı tamamen kamufle edecek kadar yoğun olmalıdır.

Gölge: Normalde fondöten renginize uyan bir kapatıcı tonu seçebilirsiniz, ancak lekeleriniz yüksek oranda pigmentliyse, şeftali alt tonu koyu kahverengi rengi etkisiz hale getirecektir.

Uygulama: Cilt tonunu eşitlemek için önce fondöten uygulayın, ardından maksimum kapsama için noktaya kapatıcı uygulayın. Kuruluğu hafifletmeye çalışıyorsanız, mat değil nemlendirici bir formül kullandığınızdan emin olun.

8. Yaraları ustalıkla örtün

Gizlemek istediğiniz herhangi bir yara izi veya hiperpigmentasyon varsa (yüzünüzde veya başka türlü), şu ipuçlarını deneyin:

Ürün seçimi: Küçük bir yara izi için mum boya veya kurşun kalem formülü harikadır; daha büyük yara izleri için, en iyi kapsama alanı için bir krem kapatıcı alın. Sıvı yüzünüzde hareket ettiği ve formülü gizlenecek kadar ağır olmadığı için iyi bir seçim olmaz.

Gölge: En inandırıcı karışım için çevreleyen cilde tam olarak uyan bir renk arayın.

Uygulama: Pastel boya kullanıyorsanız, işareti basitçe çizin veya ince noktayla doldurun. Daha büyük veya daha koyu yara izleri için, bir fırça veya parmaklarınızla krem kapatıcı uygulayın.

9. Kapatıcıyı olgun ciltte nasıl kullanacağınızı bilin

Kapatıcıyı kuru cilde veya kırışıklıkların ve ince çizgilerin üzerine uygularken uygulama ipuçları değişir. Şu önemli ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Ürün seçimi: Bölgeyi ağır kapatıcılarla maskelemeye çalışırsanız cildiniz doğal görünmeyecek. Bunun yerine, ince çizgilere veya kırışıklıklara yerleşmeyecek orta kapsamlı bir sıvı kapatıcı seçin.

Gölge: Koyu lekeler, göz altı ya da kızarıklık gibi düzeltmek istediğiniz alana göre alt tonları satın alın. Işıldayan bir formül ışığı yansıtır ve cilde bir parlaklık katar, ancak ışıltılı bölgeye girmediğinden emin olun, bu da yaşlanmanın görünür belirtilerini gerçekten vurgulayacaktır.

Uygulama: Doğal görünümlü bir görünüm için küçük tüylü bir göz farı fırçasıyla cilalayın. Bu, cildinizin mümkün olduğunca taze ve doğal görünmesini sağlarken kusurları en aza indirecek.

10. Duzun süre dayanması için ayarlayın

Uygulamadan sonra fazla ürünü lekeleyerek kapatıcının kabuklanmasını veya gözlerinizin etrafındaki kırışıklara yerleşmesini önleyin. Bir mendili iki katmana ayırın ve fazla yağı veya çok kalın ürünü çıkarmak için tabakalardan birini cilde bastırın.

Yağlı bir cildiniz varsa, etrafta dolaşmasını önlemek için kapatıcınızı bir pudra ile ayarladığınızdan emin olun. Bunu alan üzerine gevşek, yarı saydam bir pudra hafifçe vurarak yapın. Bu, kapatıcının gün boyunca yerinde kalmasına yardımcı olur.