Soğan nasıl ekilir ve ne zaman ekilmelidir?

Soğanlar, bahçenize az bakım gerektiren bir renk eklemenin süper kolay bir yoludur. Yeni başlayanlar için neredeyse kusursuzdurlar çünkü yapmanız gereken tek şey onları yerleştirmektir. Doğa Ana gerisini halleder! “Soğan” terimi, hepsi birbirinden biraz farklı görünen soğanlar, yumru kökler ve rizomlar gibi diğer soğan benzeri yapıları içerir. Ancak hepsi bir bitkinin bir mevsimde büyümesi ve çiçek açması için ve bazen de bir sonraki yıl yeniden çiçek açması için enerji sağlar.

En önemli faktör, soğanlarınızın ne zaman yerleştireceğinizi bilmektir. Dahlias ve glayöl gibi bazı türler, aynı yıl bir yaz şovu için ilkbaharda ekilir. Bir sonraki baharda çiçek açması için sonbaharda lale ve nergis gibi diğer soğan türlerinin ekilmesi gerekir. Çiçek açmak için tipik olarak bir “üşüme” dönemi veya soğuk hava gerektirirler. Bu, kışların ılık geçtiği bölgelerde, “önceden soğutulmuş” satın alınmaları gerektiği anlamına gelir. (Soğutma dönemini de kendiniz yapabilirsiniz, ancak 2 ila 4 ay sürer ve buzdolabınızdan yer çalar). İşte çiçekli soğanları dikmek hakkında bilmeniz gerekenler:

Sağlıklı soğanlar satın alın

Sert ve kağıt gibi dış cildi sağlam olan soğanları arayın. Belirsiz veya küflü olanları atlayın. Ve onları mümkün olan en kısa sürede dikin. Dikmeden önce birkaç hafta saklamanız gerekiyorsa, onları doğrudan güneş ışığından uzak, kuru ve serin bir yere koyun.

Bahçenizde güneşli bir yer seçin

Çoğu soğan çiçeğinin tam güneşe ihtiyacı vardır; bu, günde en az 6 saat doğrudan güneş ışığı alan bir alandır. Yaprak döken ağaçların henüz yapraklanmadığı baharda bahçenizin pek çok bölgesinin tam güneşlendiğini unutmayın. Ayrıca, toprağın iyi drene olduğundan, ıslak olmadığından emin olun, çünkü soğanlar ıslak yerleri sevmez.

sogan-ne-zaman-dikilir

Ekim için yılın doğru zamanını seçin

İlkbaharda çiçek açan soğanları sonbaharda dikmelisiniz. Bu soğanlar, zemin donmadan önce sonbaharın sonlarına kadar toprağa yerleştirilebilir. Yaşadığınız yerden don tehlikesi geçtikten sonra yaz çiçek soğanları dikilmelidir. Bölgenizdeki donma tarihlerini öğrenmek için İlçe Tarım Müdürlüğüne danışın.

Doğru derinlikte bitki

Genellikle soğanlar, soğan yüksekliğinin 2 ila 3 katı derinlikte yere girer. Bunları sivri tarafı yukarı bakacak şekilde deliğe yerleştirin. Çiğdem soğanı gibi bazı soğanlar, ezilmiş yuvarlak bir üzüm gibi görünür, bu nedenle hangi ucun dolduğunu söylemek zor olabilir. Çözemezseniz, soğanı yan koyun ve bitki kendi işini yapsın! Toprakla örtün, hafifçe bastırın ve sulayın.

sogan-dikmek

Yaprakların doğal olarak ölmesine izin verin

Çiçekler solduktan sonra, nergis gibi ilkbaharda çiçek açan soğanların yapraklarının, çıkarmadan önce sararmasına izin verin. Soğanın gelecek yıl çiçek açması için onlara ihtiyacı var. Bununla birlikte, ölü çiçek başlarını kesebilirsiniz. Lale gibi bazı soğanlar gelecek yıl tekrar gelmeyebilir; genellikle petunya veya kadife çiçeği gibi yıllık olarak kabul edilirler ve bir sezon boyunca yaşarlar.

Glayöl veya düğün çiçeği gibi bazı yaz çiçek soğanı türleri soğuk kışlarda hayatta kalamaz. Kuzey iklimlerinde, bir dondan sonra sonbaharda onları topraktan yavaşça kaldırın. Bitkinin tabanından birkaç santim uzakta bir kazma çatalı veya kürek kullanın. Gevşek toprağı silkeleyin ve önümüzdeki baharda tekrar dikene kadar yaklaşık 60 ila 70 derece arasında saklamadan önce soğanları kurumaya bırakın.