Mermer tezgah nasıl temizlenir?

Mermerler mutfak tezgahı için hala en iyi seçim olmaya devam ediyor. Bunun nedeni, güzel, zamansız ve asla modası geçmeyecek olmalarıdır. Ancak mermerin yüksek bakım gerektiren ünü ondan önce gelir. Mermer nispeten yumuşak, gözenekli bir taş olduğu için kolayca lekelenebilir ve limon suyu gibi asitler onu aşındırabilir. Bu nedenle, muhteşem bir mermer tezgaha yatırım yapacaksanız, mermerin doğru şekilde nasıl temizleneceğini öğrenmeniz ve her gün hızlı bir temizlik yapmayı taahhüt etmeniz gerekir.

Peki ya mermerin nasıl temizleneceği konusundaki dersi kaçırdıysanız ve zaten lekeler ve aşındırma ile lekelenmiş bir taş levhaya sahipseniz? Endişelenmeyin, size ayrıca yerleşik lekeleri ve aşındırma izlerini çıkarmak için birkaç püf noktası göstereceğiz. Önleme çok önemlidir, bu nedenle bozulmamış görünümlü mermer tezgahlar için yapılması ve yapılmaması gerekenler listemizi kaçırmayın.

Gerekli malzemeler

 • Sprey şişesi
 • Yumuşak bulaşık deterjanı
 • Mikrofiber bez
 • #0000 çelik yünü (isteğe bağlı)
 • %12 Hidrojen peroksit (isteğe bağlı)
 • Kağıt havlu
 • Plastik ambalaj

Mermer tezgah temizleme talimatları

 1. Sprey şişesinde bulaşık deterjanı ve sıcak suyu karıştırın.
 2. Mermerin tüm yüzeyini püskürtün, ardından mikrofiber bir bezle silin. Yüzeyde nem kalmadığından emin olmak için ikinci bir temiz bezle kurulayın. (İpucu: su mermer üzerinde iz bırakabilir.)
 3. Mermerdeki aşınma nasıl düzeltilir: Limon suyu ve domates sosu gibi asitler mermerde aşınmaya veya matlaşmaya neden olabilir. Taştaki bu izleri gidermek için şu numarayı deneyin: Eldiven takarak kazınmış alanı kuru, süper ince dereceli çelik yünle ovalayın. Hafif aşındırıcı, yüzeyi çizmeden aşındırma izlerini parlatır.
 4. Yağ lekeleri nasıl çıkarılır: Yağın mermerin üzerine oturmasına izin verirseniz, gözenekli yüzeye ıslanarak daha koyu bir renge dönüşmesine neden olabilir. Bu lekeleri hafifletmek için mermer lapa denilen şeyi yapmayı deneyin. Önce beyaz bir kağıt havluyu küçük parçalara ayırın.
 5. Bir kasede parçaları hidrojen peroksit ile karıştırın. Parçaları lekeli alana yerleştirin, ardından streç film ile kapatın. Plastik sargıdaki hava deliklerini kesin, ardından kurumasına izin verin. Bu 24 saate kadar sürebilir. Yanlışlıkla mermeri fazla aydınlatmadığınızdan emin olmak için alanı periyodik olarak kontrol edin.
 6. Plastik sargıyı ve kağıt havluyu çıkarın, ardından 1. ve 2. adımları izleyerek yüzeyi temizleyin.

Mermer Tezgah Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Dökülenleri hemen silin. Her zaman limon suyu, domates sosu ve diğer asitli maddeleri döküldükleri anda temizleyin.

Mermeri beyaz sirke ile temizlemeyin. Sirke, birçok yüzey için etkili bir temizleyici olmasına rağmen, aslında mermeri aşındırabilir.

Mermeri her gün hızlı bir şekilde temizleyin.

Bardak altlığı kullanmayı unutmayın. Dinlenen su iz bırakabilir.

Mermer tezgahlara sıcak tabaklar yerleştirirken sac ayağı kullanın.