Yunan mitolojisinde en büyük 10 kahraman

Eski Yunanlıların dünyası çok geçmiş olmasına rağmen, Yunan mitolojisinin heyecan verici hikayelerinde yaşıyor. Sadece tanrı ve tanrıçaların ötesinde, bu uzun zaman önce var olan kültür bizi hala heyecanlandıran efsanevi kahramanlar verdi. Ama Yunan mitolojisinin en büyük kahramanları kimler? Güçlü Herkül müydü? Ya da belki cesur Aşil?

1. Hercules (Herakles)

hercules

Zeus’un oğlu ve tanrıça Hera’nın düşmanı Herkül, düşmanları karşısında her zaman çok güçlüydü. O, belki de en çok güç ve cüretkarlık konusundaki fantastik başarılarıyla tanınır, genellikle “12 İşçi” olarak adlandırılır. Bu işlerden bazıları dokuz başlı hidrayı öldürmeyi, Amazon kraliçesi Hippolyta’nın kemerini çalmayı, Cerberus’u evcilleştirmeyi ve Nemean aslanını öldürmeyi içerir. Herkül karısının ardından öldü, başka bir sevgilisi olabileceğini kıskanarak, ölümcül bir at-adam kanıyla bir tuniği bulaştırdı, acısı Herkül’ün kendisini öldürmesine neden oldu. Herkül, Olimpos Dağı’nda tanrılar arasında yaşama önme onurunu elde etti.

2. Achilles

achilles

Aşil, Truva Savaşı sırasında Yunanlıların en iyi savaşçısıydı. Annesi, su perisi Thetis, onu savaşta yenilmez kılmak için Styx Nehri’ne daldırdı. Truva Savaşı sırasında Aşil, Hector’u şehir kapılarının dışında öldürerek ün kazandı. Ancak fethinin tadını çıkarmak için fazla zamanı yoktu. Aşil savaşta daha sonra tanrılar tarafından yönlendirilen Truva prensi Paris tarafından atılan bir ok vücudundaki savunmasız tek noktaya, topuğuna çarptığında öldü.

3. Theseus

theseus

Theseus, şehrini Girit Kralı Minos’un tiranlığından kurtaran Atinalı kahramandı. Her yıl şehir, canavar Minotaur tarafından yutulmaları için Girit’e yedi erkek ve yedi kadın göndermek zorunda kaldı. Theseus, Minos’u yenme ve Atina’nın itibarını geri kazanma sözü verdi. Yaratığın üvey kız kardeşi Ariadne’nin yardımıyla Theseus, canavarın yaşadığı labirente girebildi, canavarı öldürdü ve tekrar çıkış yolunu buldu.

4. Odysseus

odysseus

Kurnaz ve yetenekli bir savaşçı olan Odysseus, Ithaca’nın kralıydı. Truva Savaşı’ndaki mücadelesi, Homer tarafından “İlyada” da ve daha sonra Odysseus’un 10 yıllık eve dönüş mücadelesini anlatan “Odysseia” ile belgelendi. Bu süre zarfında Odysseus ve adamları, bir tepegöz tarafından kaçırılma, sirenler tarafından tehdit edilme ve sonunda gemi enkazı dahil olmak üzere birçok zorlukla karşılaştı. Odysseus tek başına hayatta kalır, ancak nihayet eve dönmeden önce yeni sorunlarla karşı karşıya kalır.

5. Perseus

perseus

Perseus, annesi Danae’yi hamile bırakmak için kendini altın yağmuru gibi gizleyen Zeus’un oğluydu. Tanrılar, genç bir adamken Perseus’a, ona doğrudan bakan herkesi taşlayabilecek kadar çirkin olan yılan örgülü gorgon Medusa’yı öldürmesi için yardım ettiler. Medusa’yı öldürdükten sonra Perseus, Andromeda’yı deniz yılanı Cetus’tan kurtardı ve onunla evlendi. Daha sonra Medusa’nın kesik başını tanrıça Athena’ya verdi.

6. Jason

jason

Jason, görevden alınan Iolcos kralının oğlu olarak doğdu. Genç bir adam olarak, Altın Post’u bulmak ve böylece tahttaki yerini yeniden kurmak için bir maceraya atıldı. Argonauts adlı bir kahraman ekibi topladı ve yelken açtı. Yol boyunca arpiler, ejderhalar ve sirenler gibi birçok macerayla karşılaştı. Nihayetinde muzaffer olmasına rağmen, Jason’ın mutluluğu uzun sürmedi. Karısı Medea onu terk ettikten sonra çocuklarını öldürdü ve üzgün ve yalnız öldü.

7. Bellepheron

bellerophon

Bellerophon, imkansız olduğu söylenen vahşi kanatlı aygır Pegasus’u yakalayıp evcilleştirmesiyle tanınır. Bellerophon ilahi yardımlarla ata binmeyi başardı ve Likya’yı tehdit eden kimerayı öldürmek için yola çıktı. Canavarı öldürdükten sonra Bellerophon’un ünü, ölümlü değil tanrı olduğuna ikna olana kadar büyüdü. Pegasus’u Olimpos Dağı’na sürmeye çalıştı ve Zeus’u o kadar kızdırdı ki Bellerophon’un yere düşmesine ve ölmesine neden oldu.

8. Orpheus

orpheus

Dövüş yeteneğinden çok müziğiyle tanınan Orpheus, iki nedenden dolayı bir kahramandır. Jason’ın Altın Post arayışında bir Argonaut’du ve Theseus’un bile başarısız olduğu bir görevden sağ kurtuldu. Orpheus, yılan ısırığından ölen karısı Eurydice’i almak için Yeraltı Dünyası’na gitti. Yeraltı dünyasının kraliyet çiftine (Hades ve Persephone) gitti ve Hades’i karısını hayata döndürme şansı vermeye ikna etti. Eurydice’e gün ışığına ulaşana kadar bakmaması şartıyla izin aldı, ancak bunu yapamadı.

9. Cadmus

cadmus

Cadmus, Thebes’in Fenike kurucusuydu. Kardeşi Europa’yı bulma arayışında başarısız olduktan sonra, ülkeyi dolaştı. Bu süre zarfında, gezintilerini durdurmasını ve Boeotia’ya yerleşmesini emreden Delphi Oracle’a danıştı. Orada adamlarını bir Ares ejderhasına kaptırdı. Cadmus ejderhayı öldürdü, dişlerini dikti ve silahlı adamların (Spartoi) yerden çıkmasını izledi. Cadmus’un Thebes’i bulmasına yardım eden son beşe kadar birbirleriyle savaştılar. Cadmus, Ares’in kızı Harmonia ile evlendi, ancak savaş tanrısının ejderhasını öldürdüğü için suçluluk duydu. Tövbe olarak Cadmus ve karısı yılana dönüştü.

10. Atalanta

atalanta

Yunan kahramanlar ezici bir çoğunlukla erkek olsa da, bu listede bir yeri hak eden bir kadın var: Atalanta. Vahşi ve özgür büyüdü, bir erkek kadar iyi avlanabiliyordu. Öfkeli bir Artemis, intikam için Calydonian Boar’ı toprağı yıkmaya gönderdiğinde, canavarı ilk delen avcı Atalanta oldu. Ayrıca Argo’daki tek dişi olan Jason ile birlikte yelken açtığı söyleniyor. Ama belki de en çok, onu bir yarışta yenebilecek ilk adamla evlenme sözü vermesiyle tanınır. Hippomenes, üç altın elmayı kullanarak hızlı Atalanta’nın dikkatini dağıtmayı başardı ve yarışı kazanmayı başardı ve evlendi.