Motosiklet türleri ve özellikleri

Farklı motosiklet türlerini anlamak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Scooterlardan süper motorlara, şu anda piyasada bulunan temel motosiklet türlerinin görsel bir özetini burada bulabilirsiniz.

Bunlar, motosiklet türlerini tanımlarken kullandığımız birçok terimden sadece birkaçı. Deneyimsiz olanlar için, bunların hepsi biraz kafa karıştırıcı olabilir. Motosikletlerle ilgili harika şeylerden biri, tasarımlarındaki değişikliklerin performanslarını büyük ölçüde etkileyebilmesidir.

1. Supersport Motosiklet

Sport Bikes

Spor motosikletler (Superbike), bir yarış pistinde hızlı gitmek için üretilmiştir. Çömelmiş veya sıkışmış bir sürüş pozisyonuna ve sürücüyü yüksek hızlarda rüzgardan korumaya yardımcı olacak bir kaportaya sahiptirler. Ön çatala monte edilen ve yüksek ayaklıklara sahip olan klipsli çubuklar kullanırlar, böylece dönerken eğilirken daha fazla boşluk kalır.

Tipik olarak sıralı dört silindirli konfigürasyona sahip motorlara sahipler. Bunlar iki ana kategoriye ayrılır. Superbike terimi 1000cc sınıfındaki motosikletler için kullanılırken, supersport genellikle 600cc sınıfındakiler için kullanılır.

2. Naked Motosiklet

Naked Bikes

Naked Motorcycles, altmışların İngiliz motosikletlerini anımsatır ve normalde motorlarını ve iç işleyişini gizleyen kaportalardan yoksundur. Naked Motorcycles, genellikle daha rahat ergonomi ile gelen spor motosikletlerin kesilmiş versiyonlarıdır.

Bu motosikletler hızlı motorlara, fantezi teknolojiye ve spor süspansiyon ve frenlere sahiptir, ancak pistte tur rekorları kırmaya çalışmaktan daha çok günlük sürüş için tasarlanmıştır.

3. Touring Motosiklet

Touring Bikes

Uzun mesafeli sürüşler için yapılan gezi motosikletleri, elektronik olarak ayarlanabilen süspansiyon, ısıtmalı kulplar, dahili telefon sistemleri, koltuk arkalıkları, büyük ön camlar ve uydu radyoları ve navigasyon sistemleri gibi yaratık konforları dahil olmak üzere birçok otomobile rakip olan özellikler içerir.

Touring Bikes, sizi ve belki bir arkadaşınızı uzun mesafelerde taşımak için büyük motorlara, rüzgar korumasına ve bagaja sahip büyük, ağır motosikletlerdir.

4. Sport Touring Motosiklet

Spor tur bisikletleri, daha konforlu ergonomi ve bagaj gibi tur hassasiyetlerini büyük sportif motorlarla birleştirir. Hem motosikletin hem de sürücünün bir ton kilometre yapabileceği şekilde tasarlandılar, ancak uzun bir yolu sürmenin keyfini çıkarabilecekleri bir şekilde.

Bu, sürekli büyüyen ve değişen bir sınıftır. Başlangıçta Kawasaki Concours 14 ve Yamaha FJR 1300 gibi motosikletlerle doluydu, ancak son zamanlarda KTM 1290 Super Duke GT gibi motosikletler, boyutunu küçülterek ve gücü büyük ölçüde artırdı.

5. Adventure Motosiklet

Adventure Touring Bikes Dual Sports

Adventure Motorcycles, asfalt, çakıl veya patika sürüşü gibi her şeye hazır olacak şekilde tasarlanmıştır. Görünüşleri, geleneksel bir gezi bisikleti ile bir arazi motosikleti arasında bir geçiş niteliğindedir.

6. Dirt Bikes

Dirt Bikes

Arazi motosikletleri genellikle arazi sürüşü için tasarlanmış motosikletleri ifade eder. Tipik olarak yumrulu lastikler, uzun süspansiyon hareketi ve minimalist çerçeveler ve kaporta bulunur. Kir motosikleti tasarımlarının çeşitleri, diğerleri arasında Enduro, Motocross ve Trials etkinliklerinde yarışır.

Dirt Bikes, uzun süspansiyonu ve topuz lastikleri olan küçük, hafif bir motosiklettir. Tek silindirli bir motoru vardır ve genellikle sahibi düşeceği için değiştirilmesi ucuz olan parlak renkli plastiklerle kaplıdır.

7. Dual Sport Motosiklet

Çift Amaçlı Spor Motosikleti, yollarda sürmek için yasal olan toprak motosikletleridir. Motorları, emisyon kısıtlamaları nedeniyle (aynı motor boyutu için) daha az güç üretir ve genellikle çift görev için daha uygun lastiklere sahiptirler.

8. Supermoto

Supermoto Bikes

Asfalt ve kaplamasız yüzeylerin bir kombinasyonu üzerinde yarışan yarış makinelerine dayanan süpermoto motosikletler, hem derin süspansiyon hareketi gibi arazi özelliklerine hem de yol lastikleri ve üstyapı gibi yol özelliklerine sahiptir. Supermotos, denge ve çekiş gücünden yararlanmak için motosikleti kaydırmayı ve sürücünün ayakkabılarını kullanmayı içeren benzersiz bir sürüş stili gerektirir.

Tek silindirli bir motorun torku ve bir arazi motosikletinin hızlı yan yana geçişi, onları halka açık yollara son derece uygun hale getiriyor ve neden daha fazla şirketin bunları üretmediğine dair hiçbir fikrim yok.

9. Cruiser Motosiklet

Cruisers

Cruiser motosikletler, rahat oturma pozisyonu, orta/ileri ayak kontrolleri ve klasik tarza sahip büyük, ağır motosikletlerdir. Neredeyse her zaman çok sayıda düşük seviye güç üreten ikiz motorlarla çalıştırılırlar. Pek çok insan onları motosiklet kullanmanın özgürlüğünü bir koltukta oturmanın rahatlığıyla birleştirmek olarak görüyor ama bence sadece kuyruk sokumumu ağrıtıyorlar.

10. Power Cruiser Motosiklet

Power Cruisers

Normal Cruisers’ın bir çeşidi olan Power Cruisers daha fazla güce sahiptir ve daha agresif bir sürüş deneyimi sunar. Power Cruisers genellikle yüksek performans özelliklerini spor motosikletli eşlerinden miras alırlar ve kalın arka lastikler, büyük egzoz boruları ve düşük yerden yüksekliklere sahiptirler.

11. Standart Motosikletler

Standart motosikletler mevcut stile, yumuşak bir motora ve yeterli fren ve süspansiyona sahiptir. Bu motosikletler yeni biniciler için göz korkutucu değildir, ancak daha deneyimli olanlar için de eğlenceli olabilir. Genellikle orta boy ikiz motorlarla çalışırlar.

12. Cafe Racer

Cafe Racer, standart motosikletlerin bir alt kümesidir ve standart bir bisikletin tüm özelliklerini alır ve retro görünmesini sağlar çünkü bugünlerde çocuklar bunu seviyor. Ducati, Yamaha ve Honda, son modellerle oyuna geri dönmeye çalışırken Triumph, en başından beri bunun üstünde çalışır.

13. Scrambler Motosiklet

Scrambler, retro’nun başka bir versiyonudur, o da standart bir motosikletin niteliklerini alır ve topuzlu lastikler ve biraz kir koruması sağlar, ardından egzozu motosikletin altından dışarı çıkarır, böylece kayalara çarpmaz. Retro motosikletler gibi, bunlar da sadece tarzla ilgili.

14. Scooter

scooters

Scooter’lar, genellikle 50cc ile 250cc arasında değişen motorlarla çalışan küçük, hafif motosikletlerdir. Sürücüleri dağınık motor parçalarından koruyan aşamalı tasarımlar ve üstyapıya sahiptirler. Şehirde dolaşmanın veya işe gidip gelmenin kolay, ekonomik bir yolunu arıyorsanız, tam size göredir.

Küçük motorlar, küçük tekerlekler, otomatik şanzıman ile karakterize edilirler ve genellikle bacaklarınız arasına havadan başka bir şey koymayan bir alt iskelete sahiptirler. Ayrıca, hızın 50’yi aştığı herhangi bir yerde binmek zorunda olmadığınız sürece inanılmaz derecede eğlencelidirler.

15. Choppers

Choppers

Choppers, son derece eğimli çatallara, yaslanmış koltuklara ve çok sayıda gösterişli kroma sahip olma eğilimindedir.

16. Enduro Motosiklet

Enduro Bikes

Uzun mesafeli arazi yarışmaları için tasarlanan Enduro motosikletleri, genellikle gece sürüşü için farlar ve arka lambalarla donatılmıştır ve binicilere sporun navigasyon ve zaman tutma gereksinimlerinde yardımcı olan zamanlayıcılar ve yuvarlanma çizelgesi okuma cihazları ile donatılabilir. Enduro motosikletlerinin sadece zorlu arazileri geçmesi beklenmez, aynı zamanda saatlerce süren kötü kullanımın zorluklarına da dayanmaları gerekir.

17. Motocross Motosiklet

Motocross Bikes

Motokros motosikletleri, dar dönüşler ve zıplamalar içeren araziye sahip açık hava motokros etkinliklerinde rekabet etmek için tasarlanmış arazi motosikletleridir. Bu motosikletler tipik olarak açık havada yarışlar düzenlerken, süper fotoğraflar arazi ve yol yüzeylerinin bir karışımı için tasarlanmıştır. Supercross binicileri kapalı arenalarda rekabet eder.

18. Elektrikli Scooterlar

Power Scooters

Elektrikli scooterlar, görünüşte zararsız bir scooter’ın şasisine büyük bir motorun dahil edildiği nispeten yeni bir motosiklet kategorisidir. Tipik olarak işe gidip gelmek için kullanılırlar ve kademeli gövdeleri ve kapalı mekanik parçaları, binicilerin kıyafetlerini lekelemesini veya aşırı derecede kırışmasını önler. Sıradan scooterlardan biraz daha fazla ağırlık taşıyorlar.

19. Trials Bikes

trials bikes

Bu özel yarışma motosikletleri, motosikletlerin doğal veya insan yapımı engeller etrafında manevra yaptığı deneme etkinlikleri için özel olarak üretilmiştir. Son derece hafif olan deneme bisikletleri koltuklardan yoksundur ve çoğu arazi motosikletinden daha sert süspansiyona sahiptir.