Motosiklette yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Motosiklet kullanırken yakıt tasarrufu yapmanız önemi, yakıt fiyatlarındaki artışta gizli. Motosiklet son zamanlarda otomobillerin ardından gelen bir taşıt halini aldı. Motosiklet yakıt fiyatları yüksek olsa da otomobillere göre daha ekonomik bir ulaşım aracıdır.

1. Motoru ısıtmayın

Motosiklet kullanırken yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız, motoru ısıtmayın. Motosiklet motorunu ısıtmak önemli gibi görünse de aslında çoğu motosiklet anında sürmeye hazırdır ve motoru ısıtarak gereksiz yere yakıt ve zaman kaybetmeniz gerekmez.

Sürüş sırasında motorun durmayacağından veya devirleri yavaş yapmayacağından eminseniz, hiç beklemeden yola çıkarak yakıt israfını önlersiniz ve motorun çalışma sıcaklığına daha hızlı ulaşmasını sağlayarak yanma verimliliğini arttırırsınız. Tüm bunlarının sonucunda daha iyi bir yakıt ekonomisi yakalamayı başarırsınız.

2. Lastik basıncını kontrol edin

Motosiklet yakıt tüketimini azaltmanın en hızlı ve etkili yollarından biri, lastik basıncını düzenli olarak kontrol etmektir. Lastiklerinizin olması gereken basınç değerini, kullanım kılavuzundan kontrol edin.

Doğru lastik basıncı PSI değerine ulaşmanız, yakıt ekonomisini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda motosikletinizin yol tutuşunu da iyileştirir. Lastik kenarlarındaki basınç değerleri, lastikleriniz için en yüksek basıncı ifade eder, bu nedenle kullanım kılavuzundaki basınç değerlerine bağlı kalarak daha güvenli bir sürüş yakalamayı tercih edin.

3. Motosikletinizin düzenli bakımını yaptırın

Her türlü alet gibi motosikletler de düzenli olarak bakımı yapıldığında en iyi şekilde çalışır. Motosiklet bakımı, hava filtresinin temiz, bujilerin taze, yakıt filtresinin boş ve valflerin ayarlı olmasından emin olmayı içerir.

Bazı ekonomi odaklı sürücüler, yağlama için daha düşük sürtünmeli, enerji tasarruflu yağ kullanır. Bu kadar ileri gitmekle ilgilenseniz de ilgilenmeseniz de, bazı temel bakımlar, yakıt ekonomisinde şaşırtıcı derecede büyük bir fark yaratabilir.

motosiklet-yakit-tasarrufu-2

4. Dengeli ve yavaş sürün

Motosiklet kullanırken sabit hızda gitmeye, gaz kelebeğini yumuşak kullanmaya ve gereksiz yavaşlamamaya dikkat edin. Bu durumda yakın ekonominizin acayip derecede iyileşeceğini göreceksiniz.

Motosikletler, inanılmaz performans sunar ve hızlanma ve yüksek hızda gezinme konusunda bağımlılık yapabilir. Ancak gaz kelebeğini sertçe çevirmek, yakıt ekonominizi hızla öldürür. Hız limitleri dahilinde gitmek sadece yakıt ekonominizi korumakla kalmaz, aynı zamanda daha güvenlidir.

5. Gereksiz ağırlıklardan kurtulun

Motosikletinizin taşıması gereken ağırlık ne kadar fazlaysa, motorun o kadar çok çalışması ve yakıt tüketmesi gerekir.

Motosikletinizde sele çantalarınız varsa, önemsiz ve fazladan ise bunları boşaltın. Ayrıca mümkünse kilo vererek ideal kiloya ulaşın ve motosikletinizin taşıması gereken ağırlığın düşmesine destek olun.

6. Yakıt doldururken dikkat edin

Depoyu doldurmak için aceleniz varsa yakıt ikmali sırasında işler ters gidebilir. Yakıt doldururken biraz dikkatli olun ve dökülmeyi önleyin. Yakıtın gereksiz yere dökülmesini önlemek, birkaç lira tasarruf etmenizin dışında aynı zamanda motosikletin boyasının da sıçrayan yakıttan dolayı bozulmasını önleyecektir.

Ayrıca, deponuzu aşırı doldurma eğiliminden kaçının, çünkü yayılma karmaşa yaratır ve yakıt israfına neden olur.

motosiklet-yakit-tasarrufu-3

7. Asfalt yolda kalın

Motosikletinizi istediğiniz zaman toprak yolda sürebilirsiniz, ancak offroad sürüş motosikletiniz için fazla yakıt kullanımı anlamına gelecektir. Topraklı yolda sürmek, asfalt yolda sürmekten çok daha fazla yakıt gerektirir.

Asfalt ve çakıl veya toprak yol arasında seçim yapma şansınız varsa, ilkini seçin ve A’dan B’ye giderken daha az yakıt kullanacaksınız.

8. Daha iyi aero

Aerodinamik sürüklenmenin yakıt ekonomisi üzerinde ciddi bir etkisi vardır ve havada daha dik durmak daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Bu nedenle daha eğik oturmanızda fayda olacaktır.

Ön camınızın daha kompakt bir şekle sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Havada sürüklenme katsayısını yükseltecek malzemeleri kaldırabilirsiniz.