VPN nedir? Ne işe yarar? iPhone için VPN

VPN nedir? Ne işe yarar? iPhone için VPN programları neden kullanılmalıdır? Mobil cihazlarda hangi tünelleme protokolü tercih edilmelidir?

Covid-19’un yanı sıra dünyanın dörtbir yanında popüler web sitelere uygulanan erişim engelinin artmasıyla birlikte VPN programlarına ilgi artış gösteriyor.

vpn nedir ne ise yarar 2

VPN Nedir?

VPN bir sanal özel ağ teknolojisidir. VPN sayesinde cihazlar veya ağların aralarında güvenli iletişim tünelleri oluşturması sağlanır. Tünelleme protokolleri ile oluşturulan sanal özel ağ (VPN), günümüzde akıllı telefonlar, oyun konsolları, akıllı televizyonlar ve benzeri birçok cihazda kullanılmaktadır.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN programları Remote Access (Uzaktan Erişim) VPN türündendir. Peki, VPN programları nasıl çalışır?

VPN sağlayıcısı seçildikten ve iPhone veya Mac gibi bir cihaza indirildikten sonra VPN sunucuları arasından seçim yapılır. VPN sağlayıcıları farklı ülkelerde sunuculara sahiptir. Örneğin, iPhone telefonunuza indirdiğiniz VPN uygulaması üzerinden Amerika’daki sunucuyu seçerek VPN’i aktifleştirdiniz. iPhone telefonunuz ve Amerika’daki VPN sunucusu arasında tünelleme protokolü ile sanal özel bir ağ oluşturulur. iPhone cihazlarda tercih edilen VPN protokolleri OpenVPN UDP, OpenVPN TCP ve IKEv2 protokolleridir.

iPhone VPN Tünelleme Protokolleri

OpenVPN UDP

OpenVPN, açık kaynak koduna sahiptir. OpenVPN UDP (Kullanıcı Veri birim Protokolü) streaming yani video içerikli internet aktiviteleri için iPhone’da kullanılan bir protokoldür. Bunun sebebi TCP protokolüne göre hızlı olmasıdır fakat UDP protokolü verilerin gönderilmesini garanti etmemektedir.

OpenVPN TCP

OpenVPN TCP (Aktarım Kontrol Protokolü) verilerin doğru bir şekilde gönderilmesini sağlar. Bu sebeple tekrar veri gönderimi yapması söz konusunda bağlantıda yavaşlama olabilir.

IKEv2

İnternet Anahtar Değişim V2 protokolü İnternet Protokol Güvenliği (IPSec) ile kullanılır. Burada şifrelemeyi IPSec gerçekleştirir. Kapsülleme süreci iki kez uygulanır. En güvenli VPN protokolü değildir fakat mobil için bağlantıda hızlı geçişleri destekler.

iPhone’da aktifleştirilen VPN ile akıllı telefonunuz VPN sunucusu üzerinden internete bağlanır. iPhone’a kullanılan internet servis sağlayıcısı (İSS) tarafından verilen eşsiz internet protokol (IP) adresi VPN ile maskelenir. Amerika’daki sunucu üzerinden internete bağlandığınız için iPhone’unuzun IP adresi ABD IP adresine sahip olur.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN ile iPhone İnternet Trafiği Şifrelenir

İSS, VPN aktifleştirildiği saniyeden itibaren internet trafiğini göremez. Normal koşullarda hangi web sitelere ne zaman girdiğinizi görebilen İSS, VPN ile şifrelenen veri paketlerinin içeriğini göremez.

VPN ile Ortak Wi-Fi Ağlarında Güvenlik Sağlanır

Havaalanı veya otel gibi alanlarda genelde şifresiz Wi-Fi hizmeti sunulur. Bu ağdaki bütün aktiviteler ağ operatörleri tarafından izlenebilir. Ağ operatörünün yanı sıra bu ağlara siber saldırganlar ağ şifreli olsa bile giriş yapabilir.

Man-in-the-middle (ortadaki adam) saldırısına ortak Wi-Fi ağlarında uğrayabilirsiniz. Örneğin, yurtdışına gittiniz ve havaalanında internete ihtiyacınız var. Şifresiz olan havaalanı ağına iPhone’unuz üzerinden bağlandınız. Ortadaki adam saldırısı ile siber saldırgan akıllı telefonunuzun internet trafiğini görebilir. Aldığınız veya gönderdiğiniz elektronik mesajlarda siber saldırgan değişiklik yapabilir. Kişisel veri ve bilgilerinizi çalabilir.

VPN ile iPhone’unuzun veri trafiği şifrelendiği için siber saldırgan veri paketlerinin içeriğine ulaşamaz. VPN ile hem ağ operatörünün hem de olası diğer üçüncü partilerin internet trafiğinizi görmesini engelleyebilirsiniz. Siber saldırılara karşı VPN ile ağ trafiğinizi şifreleyebilirsiniz.

vpn nedir ne ise yarar 3

VPN ile İstediğiniz Çevrimiçi İçeriğe Erişim

VPN programları ile iPhone’unuzdan istediğiniz çevrimiçi içeriğe erişebilirsiniz. Erişime engellenen web sitelere VPN ile konumunuzu değiştirerek ulaşabilirsiniz çünkü erişim engelleri genellikle IP adresi üzerine gerçekleştirilir.

VPN ile Netflix’in diğer ülkelerdeki içerik kütüphanelerine erişebilirsiniz. VPN ile daha Türkiye’de piyasaya sunulmayan fakat başka ülkelerde mevcut olan online oyunları oynayabilirsiniz.

iPhone için VPN

iPhone için VPN kullanarak çevrimiçi aktivitelerinizin izlenmesini engelleyebilirsiniz. iPhone için VPN seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan kaçının. Gizlilik için VPN tercih ediyorsanız, kendi verilerinizi üçüncü partilere gönüllü bir şekilde vermemek için ücretsiz uygulama kullanmayınız.
  • Müşteri hizmeti desteği sunan bir VPN sağlayıcısı tercih edin.
  • Ayrık tünelleme sağlayan bir VPN programı tercih edin.
  • Kill-switch özelliğine sahip bir VPN programı tercih edin. Bu şekilde bağlantı problemi yaşadığınızda internet trafiğiniz ortaya çıkmayacaktır.
  • Sınırsız bant genişliği sağlayan VPN programlarını tercih edin. Bu şekilde internet kota kısıtlamalarını aşabilirsiniz.