En iyi ücretsiz DNS sunucuları

DNS sunucuları, internetin işleyişiyle ilgili olmazsa olmaz yapı taşlarından birisidir. DNS’nin olmaması durumunda internete girmek mümkün olmaz. İnternet servis sağlayıcılar veya ISS’ler, kullanıcılarına varsayılan bir DNS sunucu sağlarken, bazı durumlarda alternatif bir DNS sunucusu kullanmak daha faydalı olur.

Bu makalede, alternatif bir DNS olarak kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz DNS sunucularını bulabilirsiniz. Burada yer alan DNS adreslerinin tamamı ücretsizdir ve genel kullanım amaçlı sunulmaktadır.

DNS değiştirmeden önce aklınızda bulundurmanız gereken en önemli dört şey vardır. Her şeyden önce güvenilir bir bağlantı sunmalarıdır. Çoğu DNS sunucusunun sorunsuz çalıştığı söylense de, hepsi gerekli performansı sağlayamaz. İkincisi, internet aktivitesini hızlandırmada hayati bir rol oynadığı için hızdır. Üçüncüsü, saldırılara karşı koruma sağlamaktır. Son olarak, hizmetin sunduğu gizlilik özellikleriyle kişisel bilgileriniz için gerekli kalkanı sağlamasıdır.

Birçok ücretsiz DNS sunucusu, DDoS saldırılarını engellemek için güvenlik duvarı politikaları, filtreleme ve hız sınırlama ve engelleme gibi temel özellikler sayesinde güvenilir performans sunmak ve hatta verileri korumak için tam donanımlı olsa da, çoğunlukla ücretli DNS hizmetleri kadar iyi değildirler. Aşağıda, günümüzün en iyi ücretsiz DNS adreslerini bulabilirsiniz.

Cloudflare DNS

Cloudflare, web performansı ve güvenlik alanında çalışan dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Şirketin 2018 yılından bu yana sunduğu Cloudflare DNS hizmeti, şu anda kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz ve genel DNS sunucularından biridir.

Bu DNS hizmeti, IP adresinizi asla kaydetmez. Hatta şirket, gizlilik taahhütlerini yerine getirdiklerinden emin olmak için sistemlerini yıllık olarak denetlemesi için bağımsız bir şirketle çalışıyor. İkinci olarak, DNS sunucuları, diğer DNS sağlayıcılarına kıyasla oldukça hızlı olarak biliniyor.

DNS için IP Adresleri: 1.1.1.11.0.0.1

Google Public DNS

Google Public DNS hizmeti, muhtemelen dünyanın en popüler ücretsiz ve genel DNS sunucularından biridir. 2009’da piyasaya sürülen Google Public DNS, interneti daha güvenilir ve güvenli hale getirmeyi amaçlar. Genel olarak Google Genel DNS, üçüncü taraf bir DNS sunucusunu denemek isteyen herkes için çok iyi bir seçenektir.

Google Public DNS, kullanıcıları çeşitli kimlik avı saldırılarına karşı korur ve daha hızlı bir bağlantı sunar. Google, veri etkileşimi için en yakın sunucuyu bulmak için Anycast yönlendirmesini kullanır ve böylece bilgileri mümkün olan en kısa sürede almanızı sağlar. Google Public DNS ayrıca IPv6 adreslerini de destekler.

DNS için IP Adresleri: 8.8.8.88.8.4.4

OpenDNS

OpenDNS, ağ alanında bir dev olan Cisco tarafından sağlanan ücretsiz ve genel bir DNS sunucusudur. Sadece internete hızlı ve güvenli bir şekilde erişmeniz için araçlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kalitesiz ve klon web sitelerinden gelen saldırıları önler ve kimlik avı web sitelerini de engeller.

OpenDNS, daha hızlı sayfa yükleme süreleri sunmak için bağlantınızı en yakın DNS sunucularına yönlendirmek için Anycast yönlendirmesini kullanır. OpenDNS ayrıca üç kıtaya yayılmış sunucuları ile kendi kendini iyileştiren teknolojilerle birlikte gelir. Sistemin neredeyse her yönünün arızaya karşı tasarlanan kendi kendini iyileştirme teknolojisi, oldukça güvenilir bir bağlantı sunar.

DNS için IP Adresleri: 208.67.222.222208.67.220.220

Comodo Secure DNS

Comodo Secure DNS, şirketin dünya çapındaki DNS sunucu ağı üzerinde çalışan çok güvenilir bir DNS adresidir. Comodo’nun sunduğu DNS hizmeti, varsayılan bir DNS’ye göre çok daha hızlı ve daha güvenilir bir internet bağlantısı sağlar.

Comodo Secure DNS ayrıca kötü amaçlı alan adı filtreleme özelliği ile kullanıcıları güvende tutar. Secure DNS, zararlı web sitelerinin gerçek zamanlı bir engelleme listesine başvurur ve potansiyel olarak tehdit edici içeriğe sahip bir siteye erişmeye çalıştıklarında ziyaretçileri uyarır.

DNS için IP Adresleri: 8.26.56.268.20.247.20

Quad9 DNS

Quad9 DNS, ağdaki trafiğinizi varsayılan DNS sunucularından uzaklaştırmak için kullanabileceğiniz bir başka ücretsiz ve genel DNS sunucusudur. Quad9, DNS sorgularınızı dünya çapında güvenli bir sunucu ağı üzerinden yönlendirir.

Sistem, web sitesi tehdit analizine gerçek zamanlı bir bakış açısı sağlamak için sektör lideri siber güvenlik şirketlerinden tehdit istihbaratını kullanıyor. DNS sunucuları virüslü veya klonlanmış bir web sitesi bulduğunda, bağlantınızı engeller, böylece cihazınız ve verileriniz güvende kalır.

DNS için IP Adresleri: 9.9.9.9

CleanBrowsing

CleanBrowsing, internette güvenli bir deneyim isteyen kullanıcılar ve özellikle ebeveynler içindir. Adından da anlaşılacağı gibi CleanBrowsing, sizi kimlik avı web sitelerinden ve kötü amaçlı etki alanlarından korumanın yanı sıra yetişkinlere yönelik içeriği engellemenize olanak tanır.

Ücretsiz olarak “Güvenlik, Yetişkin ve Aile” katmanlarını kullanabilirsiniz. Güvenlik temalı DNS ile, ev ağınızdaki kötü niyetli etkinlikleri kısıtlayabilirsiniz. Diğer iki temada da Güvenlik temalı DNS’nin tüm özellikleri gelir, ancak Yetişkin olanda müstehcen içeriği de engelleyebilirsiniz. Son olarak Aile temalı olanda ise ağınızı aileniz ve çocuklar için güvenli hale getirebilirsiniz.

DNS için IP Adresleri: 185.228.168.9 (Güvenlik) – 185.228.168.10 (Yetişkin) – 185.228.168.168 (Aile)

UncensoredDNS

Danimarka merkezli UncensoredDNS, ücretsiz bir DNS arayanlar için güvenli olmayı vaat ediyor. İyi bir güvenlik ve performans geliştirme özellikleri ile, herhangi bir kısıtlama olmaksızın internette gezinmenize ve ayrıca yaygın saldırıları savuşturmanıza yardımcı olur.

UncensoredDNS, güvenilir bir gizlilik politikasına sahiptir. Şirket, ne kullanıcılar ne de hizmetin kullanımı hakkında herhangi bir veri kaydetmediğini iddia etmektedir. İnternette gezinmenize veya herhangi bir kısıtlanmış içeriğe sorunsuz bir şekilde erişmenize izin vermek için ona güvenebilirsiniz.

DNS için IP Adresleri: 91.239.100.100

Alternate DNS

Alternate DNS, şaşırtıcı derecede iyi bir hız sunar ve birçok kullanıcı, güvenilirliği ve sunucu çalışma süresi için olumlu geri bildirimler vermiştir. Alternate DNS, reklamları, izleyicileri, zararlı web sitelerini ve tabii ki yetişkinlere yönelik içeriği engelleme özelliklerine sahiptir.

Bunun dışında, Alternate DNS hem IPv4 hem de IPv6 protokolleriyle uyumludur, bu nedenle daha iyi hız istiyorsanız, IPv6 DNS sunucusunu tercih edebilirsiniz. İyi performansa sahip ve tüm standart özelliklerle birlikte gelen ücretsiz bir DNS sunucusu arıyorsanız, Alternate DNS iyi bir seçimdir.

DNS için IP Adresleri: 23.253.163.53198.101.242.72