Otomobilin yakıt deposuna şeker koyarsanız ne olur?

Hepimiz bir arabanın benzin deposuna şeker dökmenin motoru öldüreceğine dair şehir efsanesini duymuşuzdur. Şeker, yapışkan bir çamur haline mi dönüşüyor, hareketli parçalara yapıştırıyor mu yoksa silindirlerinizi karamelize edip kötü karbon birikintileriyle mi dolduruyor? Gerçekten olması gerektiği gibi iğrenç, kötü bir şaka gibi gelebilir.

Şeker yakıt enjektörlerine veya silindirlere ulaşırsa, sizin ve arabanız için kötü bir iş olur, ancak bunun nedeni, şekerin kimyasal özellikleri nedeniyle değil, herhangi bir partikülün sorunlara yol açmasıdır. Bu yüzden yakıt filtreniz var.

Benzinde Şeker Çözünürlük Deneyi

Şeker (sükroz) bir motorda reaksiyona girebilse bile benzinde çözünmez, bu nedenle makinede dolaşamaz. Bu sadece hesaplanmış bir çözünürlük değil, bir deneye dayalıdır. 1994’te, Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi’nden adli tıp profesörü John Thornton, benzini radyoaktif karbon atomlarıyla işaretlenmiş şekerle karıştırdı. Çözünmemiş şekeri döndürmek için bir santrifüj kullandı ve ne kadar şeker çözündüğünü görmek için gazın radyoaktivitesini ölçtü. Bunun, 15 galon gaz başına bir çay kaşığı şekerden daha az olduğu ortaya çıktı, bu da bir soruna neden olmak için yeterli değil.

Şeker, gazdan daha ağırdır, bu nedenle benzin deposunun dibine çöker ve otomobile ekleyebileceğiniz yakıt miktarını azaltır. Bir tümseğe çarparsanız ve bir miktar şeker askıya alınırsa, yakıt filtresi küçük bir miktarı yakalar. Sorun çözülene kadar yakıt filtresini daha sık değiştirmeniz gerekebilir, ancak şekerin yakıt hattını tıkaması pek olası değildir. Tamamen şeker dolarsa arabayı içeri alıp benzin deposunu çıkarıp temizletmek gerekir, ancak bu bir tamirci için zor bir iş değil. Bu bir masraftır, ancak motoru değiştirmekten önemli ölçüde daha ucuzdur.

Motorunuzu Ne Öldürebilir?

Gazdaki su, yanma sürecini bozduğu için otomobilin motorunu durdurur. Gaz su üzerinde yüzer (ve şeker suda çözünür), bu nedenle yakıt hattı gaz yerine su veya su ve benzin karışımı doldurur. Ancak bu, motoru öldürmez ve kimyasal büyüsünü gerçekleştirmek için birkaç saat yakıt muamelesi görerek temizlenebilir.