Ördek yetiştirmeye başlamak için 9 neden

Son birkaç yılda, köy tavukçularının sayısında büyük bir artış oldu. Peki ördek yetiştirmeye ne dersiniz? Ördekler çiftliğe iyi evcil hayvanlar olarak dahil olabilir.

İlk ördeklerimiz tam bir ani satın alımdı. Tavuklarımızı çiftlikten alırken ördek yavruları o kadar sevimliydi ki, birkaç tane almam gerekiyordu. İlk ani satın alımdan bu yana ne kadar harika oldukları hakkında çok şey öğrendim ve şimdi ördekleri tavuklara tercih edebilirim. İşte evinizde ördek yetiştirmeye başlamanız için bilmeniz gereken en önemli 9 neden!

1. Ördekler Soğuk Havalarda Daha İyidir

Genel olarak ördekler daha büyüktür ve tavukların sahip olmadığı ek bir yağ katmanına sahiptir. Ayrıca, hava koşullarına karşı kendilerini korumak için tüylerinde su yalıtımı ve ayrıca onları suda sıcak ve kuru tutmak için tasarlanmış kalın bir astar vardır.

Bu onları tavuklardan çok daha soğuğa dayanıklı hale getirir. Çoğu zaman onların deli olduğunu düşünürüz, ama bizimki sık sık kar fırtınası ve yağmurda dışarıda olmayı sever.

2. Ördekler Daha Düzenli Yumurtalar

Ördeklerimiz, evlerinde herhangi bir ilave ışık olmadan kışın bile tavuklarımızdan daha iyi performans gösterir.

Her gün dört dişi ördekten ortalama 3-4 yumurta alıyoruz ve hatta 22 yumurta tavuğuyla bile günde sadece 12-15 tavuk yumurtası alıyoruz.

3. Ördek Yumurtaları Tavuk Yumurtalarından Üstündür

Ördekler daha büyük, lezzet bakımından daha zengin ve daha yüksek yağ ve daha düşük su içeriği nedeniyle pişirme için mükemmel yumurtalar bırakır. Ayrıca tavuk yumurtasından biraz daha besleyicidirler.

Daha kalın kabukları ve zarları nedeniyle daha uzun bir raf ömrüne sahiptirler ve kırılma olasılıkları daha düşüktür.

ordek yavrusu

4. Ördekler Haşere Kontrolünde Harikadır

Fırsat verildiğinde ördekler bulabildikleri her sümüklü böcek, solucan, örümcek, çekirge, kriket, sinek ve kurtçukları yerler. Kenelerin eve girişini önlemek için harikadırlar.

En iyi doğal haşere kontrolüdür. Tavuklar ne yedikleri konusunda biraz seçici olabilirler.

5. Ördekler Çiminize Zarar Vermez

Daha önce tavuk sahibi olduysanız, iyi bir toz banyosunu sevdiklerini bilirsiniz ve genellikle, tavuk koşusu veya kümes yerine çiminizde veya bahçenizde tercih edilen bir toz banyosu noktası vardır. Toz banyosu yapan tavuklar geniş alanları tamamen çimen veya bitkilerden arındırabilir.

Ördekler pek de toz banyo yapmazlar. Bunun yerine, çocuk havuzu, leğen veya rampa erişimli bir su tankı ile kolayca sağlayabileceğiniz suda kürek çekmeyi tercih ediyorlar.

6. Ördekler Tavuklardan Daha Sessizdir

Tavukların gün boyunca gagalama düzeniyle ilgili tartışmaları, tünek alanında itişip kakışmalar ve yumurtalarken kıkırdamalar, tavukların gün boyunca çıkardıkları seslerdir. Çoğu zaman görünürde hiçbir sebep olmadan devam ederler. Horozlar, yaygın inanışın aksine, sadece sabahları ötmezler.

Çiftliğimizde şu anda iki horozumuz var, neredeyse hiç durmadan ötüyor. Horozlar en sinir bozucu erkek hayvanlardır ve özellikle başka bir erkek hayvan varken, erkekliklerini anlatmaya mecbur hissederler.

Öte yandan ördekler, heyecanlandıklarında yüksek sesle vızıldamalarına rağmen, normalde sadece sessizce gevezelik ederler. Horozların sahip olduğu baskınlık sorunlarına sahip değiller.

suda ordek

7. Ördekler Süper Dosttur

Tavuklar genellikle uçucu, ürkek ve hatta saldırgandır. Tavukları evcilleştirmek epey bir çalışma gerektirir. Horozlarımızdan biri kısa süre önce çocuklarımı kovalamaya başladı. Horozlar büyüktür ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde epey gösteriş yaparlar. Yakında depoya gitmek zorunda kalacak çünkü bebeklerimi kovalamanın bir faydası yok.

Ördeklerin bir çeşit neşeli, arkadaş canlısı ve sakin tavırları var. Evcil ırklar bazen meraklıdır ama asla saldırgan değildir.

8. Ördekler Genel Olarak Daha Sağlıklıdır

Zamanlarının çoğunu suda geçirdikleri için, akarlara ve diğer dış parazitlere tavuklardan çok daha az duyarlı olma eğilimindedirler. Tutulma eğiliminde olabilecek herhangi bir parazit suda boğulacaktır.

Aynı zamanda, daha iyi bir genel sağlıkta kalmalarına yardımcı olan ve hastalık kapma olasılıkları daha düşük olan daha sert bağışıklık sistemlerine sahiptirler.

9. Ördek Yavruları Çok Güzeldir!

Tamam, bunun kişisel tercihlere bağlı olduğunu kabul ediyorum. Yavru civcivler kadar sevimli, yavru ördek yavrusu karşı konulamaz. Orada perdeli ayaklar vücutları için çok büyük ve dev gözler kalbinizi eritecek. Ördekler gerçekten eğlencelidir. Yüzmeyi severler ve bulaşıktan çocuk havuzuna kadar her şeyde çok eğlenecekler.

Peki ya sen? Ördek yetiştirmeyi düşündün mü? Veya ördek yetiştirme konusunda deneyiminiz var mı? Hiç ördek yetiştirmeyi düşündünüz mü? Eğer öyleyse, sizi geride tutan şey neydi?