Taylandlı erkekler evlenmeden önce keşiş olarak buyurulurlar

Budizm, Tay yaşamına ve kültürüne nüfuz eder ve nüfusun tahmini %90’ı bu inanca sahiptir. Bu kadar yoğun bir kültürel öneme sahip olan sıradan vatandaşlar, dinlerine daha derin bir bağlılık ve anlayış geliştirerek, bir aşamada manastır yaşamına girmeye teşvik edilir (ve hatta beklenir). Çoğu erkek için bu evlilikten önce yapılır.

Manastır hayatına giriş

Rahipler ve acemiler arasında ayrım yapmak öncelikle önemlidir. İkincisi, Tayland’daki manastırlarda ve tapınaklarda yaşayan ve sıklıkla büyüyen, hayatlarını inanca adayarak geçirmeye hazırlanan genç çocuklardır. Tayland’daki keşişlerin büyük çoğunluğu bunu yalnızca geçici olarak yapıyor ve bir haftadan üç aya kadar herhangi bir süre için kısa süreli törenler alıyor.

Kısa dönemli törenler, diğer pek çok Budist ülkesinde ne yaygın ne de beklenen uygulama ile bir şekilde Tayland Budizmine özgüdür. Geçmişte, vatandaşları manastır hayatına girmeye teşvik etmek, Budizm’in neslinin tükenmesini önlemenin bir yoluydu. Bugün daha çok zengin gelenekleri ve inancın kültürel önemini Tayland halkının kalplerinde ve zihninde geliştirerek güçlendirmekle ilgili.

Gelecekteki bir eşin beklentilerini karşılamak

Taylandlı erkekler hayatlarının herhangi bir aşamasında manastıra girebilirler. Bununla birlikte, bunu evlilikten önce yapmak, genellikle bir erkeğin karısına doğru yolda rehberlik edebilecek sadık ve düşünceli bir koca olacağının bir işareti olarak görülür. Hatta bazı kadınlar, rahip olarak zaman geçirmiş olanlarla rütbesini almamış bir erkekle evlenmeye bile razı olmayabilir.

Geleneksel olarak Tayland’daki ebeveynler, çocukları için eş seçiminde büyük rol oynarlar. Bir kadın ailesinin, manastırda vakit geçirmemiş olan bir talibine olumsuz bakması alışılmadık bir durum değildir. Onlar için basit bir hayat yaşama ve Budist inancı hakkında daha fazla şey öğrenmeye istekli olmak, bir erkeğin karakteri hakkında çok şey söyleyebilir.

Pek çok erkek, keşiş olarak geçirdikleri süre boyunca zorluklarla karşılaşır ve bu, manastır yaşamının hem bir karakter oluşturma deneyimi hem de ruhsal bir deneyim olabileceğini gösterir.

budist kesisler

Bekarlığı kolaylaştırmak

Bağlılığınızı göstermek kıyafeti giymenin bir yönü olsa da, devreye giren başka, daha pratik nedenler var.

Budist rahiplerin kadınlara dokunma konusunda güçlü bir yasakla bekar olmaları gerekir. Tayland toplumunda bu genellikle bir keşiş ve bir kadın arasındaki herhangi bir fiziksel temasın tamamen yasaklanması olarak yorumlanır. Çiftler evli olduklarında, şefkatli duyguları ve cazibeleri ortadan kaldırmak zor olabilir ve bir kadına, herhangi bir başka meslekten olmayan kişiye davranacakmış gibi davranmak, hiçbir bağlılık duygusu olmaksızın, her iki taraf için inanılmaz derecede zor olabilir.

Model vatandaşı olmak

Keşiş olmak, Tayland toplumunda genellikle bir geçit töreni olarak görülüyor ve birçoğu daha yüksek itibara sahip olanları elinde tutuyor. Elbiseyi almak, bir erkeğin potansiyel eşinin ailesinin saygısını kazanmasını sağlar ve onun aile ve toplum çevrelerine kabulü arasında fark yaratabilir.

Tayland toplumu, meslekten olmayan birinin asil ve barışçıl bir varoluşa sahip olmasını bekler, ancak keşiş olarak vakit geçirerek gerçekten başarılabileceği düşünülür. Bununla birlikte, deneyim aynı zamanda toplumun basamaklarını yükseltmek isteyenler için de faydalıdır. Tayland’daki köylerde genellikle, komşular arasında barışı korumaya yardımcı olan, toplumu önemli olaylardan haberdar eden ve hiyerarşiyi koruyan, poo yai olarak bilinen bir köy lideri vardır. Çoğu zaman, bir adam daha önce keşiş olarak tayin edilmedikçe köy lideri olamaz. Topluluklar içinde liderlik rollerini üstlenmek için temel bir kriterdir.

Aileye minnettarlık göstermek

Günümüzde genç erkekler bazen büyük ölçüde ebeveynlerini memnun etmek için bir yükümlülük duygusuyla manastıra giriyorlar. Nizam, aileye büyük değer verir ve karmik sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Birçoğu için, evlada dindarlığın nihai eylemidir: onu yetiştiren insanlara itaat, saygı, minnettarlık ve bağlılık göstermek.

Erkekler ayrıca, ruhlara fazladan değer verilebileceği inancıyla vefat eden akrabalarını onurlandırmak için keşiş olabilirler. Tayland toplumunun bazı kesimleri, evliliğin bir erkeğin ebeveynleri tarafından alınan liyakat miktarını azalttığına inanmaktadır. Hayatında başka güçlü bağlar oluştuğunda, liyakat anne-baba yerine karısına geçebilir ve böylece onlara ulaşabilecek iyi şansı sulandırabilir. Evlenmeden önce emir vermek, bir erkeğin ailesine sahip olmalarını istediği saygıyı vermesini sağlar.