Yeni başlayanlar için gitar öğrenmeye giriş

Web, gitar çalmayı öğrenmek için çok sayıda kaynağa sahiptir. Süslü parçalar çalmayı, şarkı çalmayı, solo yapmayı ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Sorun şu ki, gitar çalmaya başlamak isteyen biri için pek iyi gitar dersi yok. Bu gitar dersi, bir gitarı olan (veya ödünç almış), ancak gitar çalmakla ilgili hiçbir şeyi henüz bilmeyen kişiler için tasarlanmıştır.

Bu Gitar Dersleri için ihtiyacınız olan malzemeler

 • Altı telli bir gitar. Her tür gitar uygundur.
 • Bir gitar penası. Başlangıç için orta ölçülü seçmeler önerilir, ancak herhangi biri işe yarayacaktır.
 • Kolsuz bir sandalye.
 • Makul miktarda sabır.

İlk Derste Neler Öğreneceksiniz?

Bu gitar dersinin sonunda şunları öğrenmiş olacaksınız:

 • Gitarın birçok bölümünün adı.
 • Açık dizelerin isimleri.
 • Gitarın nasıl akort edildiği.
 • Gitar nasıl tutulur ve kullanılır.
 • Ölçekler nasıl çalınır
 • Gmajor, Cmajor ve Dmajor akorlarını kullanarak basit bir şarkı nasıl çalınır.

Gitar Kısımlarının Tanımı

Birçok farklı gitar türü (akustik, elektrik, klasik, elektrik-akustik vb.) olsa da hepsinin ortak birçok yönü vardır. Alttaki şema, bir gitarın çeşitli kısımlarını göstermektedir.

gitarin tanimi

Resimdeki gitarın tepesinde, gitarın enstrümanın daha ince boynuna tutturulmuş kısmını tanımlayan genel bir terim olan “baş kısım” vardır. Başlığın üzerinde, gitardaki tellerin her birinin perdesini ayarlamak için kullanacağınız “kulaklar” vardır. Ana başlığın gitarın boynuyla birleştiği noktada, “ense”yi bulacaksınız. Bir ense, telleri ayarlayıcılara kadar yönlendirmek için küçük olukların oyulduğu küçük bir malzeme parçasıdır (plastik, kemik vb.).

Gitarın klavye kısmı, enstrümanın büyük ölçüde konsantre olacağınız alanıdır; farklı notalar oluşturmak için parmaklarınızı klavyenin çeşitli yerlerine koyacaksınız. Gitarın klavyesi enstrümanın “gövdesine” bitişiktir. Gitarın gövdesi gitardan gitara büyük farklılıklar gösterecektir. Çoğu akustik ve klasik gitarın içi boş bir gövdesi ve gitarın sesini yansıtmak için tasarlanmış bir “ses deliği” vardır. Çoğu elektro gitarın sağlam bir gövdesi vardır ve bu nedenle bir ses deliği olmayacaktır. Elektro gitarlar, bunun yerine ses deliğinin bulunduğu yerde “pikaplara” sahip olacaktır. Bu “pikaplar” esasen küçük mikrofonlardır ve çalan dizelerin sesini yakalamalarına ve yükseltilmelerine olanak tanır.

Gitarın telleri akort kulaklarından, ensenin üzerinden, klavyeden, gövdenin üzerinden, ses deliğinin (veya pikapların) üzerinden geçer ve gitarın gövdesine tutturulmuş “köprü” olarak adlandırılan (alt eşik) bir donanım parçasına tutturulur.

gitar-dersi

Gitar Klavyesi

Gitarınızın klavyesini inceleyin. Tüm yüzeyinde metal şeritler olduğunu fark edeceksiniz. Bu metal parçalara gitarda “perdeler” adı verilir. Şimdi, aklınızda bulundurmanız gerekenler: “perde” kelimesinin gitaristler tarafından kullanıldığında iki farklı anlamı vardır.

 • Metal parçasının kendisi
 • Bir metal parçası ile diğeri arasındaki ensedeki boşluk

Klavye ile birinci metal şerit arasındaki ense bölgesine “birinci perde” adı verilir. Birinci ve ikinci metal şerit arasındaki boyundaki alan, “ikinci perde” olarak adlandırılır.

Gitar Nasıl Tutulur?

Şimdi, bir gitarın temel kısımlarını bildiğimize göre, ellerimizi kirletip onu çalmayı öğrenmeye başlama zamanı. Kendinize kolsuz bir sandalye alın ve oturun. Sırtınız sandalyenin arkasına gelecek şekilde rahat bir şekilde oturmalısınız. Önemli ölçüde kamburlaşmak doğaldır; Sadece sırtınız ağrımayacak, gitarda kötü alışkanlıklar geliştireceksiniz.

Şimdi, gitarınızı alın ve enstrümanın gövdesinin arkası mideniz / göğsünüzle temas edecek ve boynun alt kısmı yere paralel olacak şekilde tutun. Gitardaki en kalın tel yüzünüze en yakın, en ince olan ise zemine en yakın olmalıdır. Durum bu değilse, gitarı diğer yöne çevirin. Tipik olarak, sağ elini kullanan bir kişi gitarı, ana başlık sola bakacak şekilde tutacaktır. Gitarı solak gibi çalmak için solak gitarına ihtiyacınız olacak.

Oturarak gitar çalarken, gitarın gövdesi bacaklarınızdan birinin üzerinde duracaktır. Çoğu gitar çalma stilinde gitar, baş kısmından en uzakta olan ayağa dayanır. Bunun anlamı, gitarı sağ elini kullanarak çalan bir kişi gitarı sağ bacağına dayarken, sol bacağına gitar çalan bir kişi sol bacağına yaslayacaktır. (NOT: uygun klasik gitarist tekniği yukarıdakilerin tam karşıtını belirler, ancak bu ders için ilk açıklamamıza bağlı kalalım)

Sonra, “sürtünen elinize” odaklanın (uygun pozisyonda otururken, gitarın klavyesine en yakın el). Sürtünen elinizin başparmağı, parmaklarınız tellerin üzerinde hafif kıvrık bir pozisyonda olacak şekilde gitarın klavyesinin arkasında durmalıdır. Özellikle böyle yapmama talimatı verilmediği sürece, bu parmakların eklemlerinde kıvrık tutulması son derece önemlidir.

gitar-ogrenmek

Gitar Penası Nasıl Tutulur?

Umarım bir gitar penası buldunuz, satın aldınız veya ödünç aldınız. Değilse, kendinize biraz satın almanız gerekecek. Cimri olmayın, gidin ve en az 10 tane alın. Gitar penalarını kaybetmek kolaydır (genellikle her biri birkaç liradan fazlaya mal olmazlar). Farklı şekiller ve markalarla deneyler yapabilirsiniz, ancak başlamak için orta ölçülü seçimleri şiddetle tavsiye ederim; çok dayanıksız veya çok sert olmayanlar.

Aşağıdaki dokümantasyon bir gitarın nasıl tutulacağını ve kullanılacağını açıklamaktadır. Okurken, doğru pozisyonda oturduğunuzda, “toplayıcı elinizin” gitarın köprüsüne en yakın olan el olduğunu unutmayın.

 1. Toplayıcı elinizi açın ve avucunuzu size doğru çevirin.
 2. Çok gevşek bir yumruk yapmak için elinizi kapatın. Baş parmağınız işaret parmağınızın yanında kalmalıdır.
 3. Elinizi profiline bakana kadar, baş parmağınızın parmak eklemi size bakacak şekilde döndürün.
 4. Diğer elinizle gitar penasını başparmağınız ve işaret parmağınız arasında kaydırın. Pena, yaklaşık olarak başparmağınızın ekleminin arkasında bulunmalıdır.
 5. Penanın sivri ucunun doğrudan yumruğunuzdan uzağa baktığından ve yaklaşık bir santim çıkıntı yaptığından emin olun. Penayı sıkıca tutun.
 6. Toplama elinizi akustik gitarınızın ses deliğinin üzerine veya elektro gitarınızın gövdesinin üzerine yerleştirin. Toplama eliniz, başparmağınız hala size bakacak şekilde tellerin üzerinde durmalıdır.
 7. Toplama elinizi gitarın telleri veya gövdesi üzerinde tutmayın.
 8. Bileğinizi hareket için kullanarak (tüm kolunuz yerine), gitarınızın altıncı (en düşük) teline aşağı doğru vurun. Tel aşırı derecede titriyorsa, teli biraz daha yumuşak veya daha az toplama yüzeyi ile vurmayı deneyin.
 9. Şimdi yukarı doğru hareketle altıncı dizgiyi seçin.

İşlemi birkaç kez tekrarlayın. Toplama elinizdeki hareketi en aza indirmeye çalışın: aşağıya doğru kısa bir toplama hareketi, sonra yukarı doğru kısa bir toplama hareketi şeklinde. Bu işleme “alternatif toplama” adı verilir. Aynı alıştırmayı beşinci, dördüncü, üçüncü, ikinci ve birinci dizelerde deneyin.

İpuçları: Penayı bu şekilde tutmak ilk başta her zaman garip gelecektir. Başlangıçta, gitar çaldığınızda pena elinize özellikle dikkat etmeniz gerekecektir. Alternatif seçiminizde akışkanlık yaratmaya çalışın. Aşağı vuruşlarınız, yukarı vuruşlarınızla hemen hemen aynı olmalıdır.

Gitar Nasıl Akort Edilir?

Ne yazık ki, çalmaya başlamadan önce gitarınızı gerçekten akort etmeniz gerekecek. Sorun şu ki, ilk bakışta nispeten zor bir görevdir ve zamanla çok daha kolay hale gelir. Eğer gitar çalan, bu işi sizin için yapabilecek birini tanıyorsanız, enstrümanınızı akort etmelerini sağlamanız tavsiye edilir. Alternatif olarak, her bir telin sesini dinleyen ve notayı akort etmek için ne yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunan (birkaç yanıp sönen ışıkla) nispeten ucuz bir cihaz olan bir “gitar akort cihazına” yatırım yapabilirsiniz.

Ancak bu seçeneklerden hiçbiri sizin için gerçekçi değilse korkmayın. Enstrümanınızı akort etmeyi öğrenebilirsiniz ve biraz sabır ve biraz pratikle, bunu yaparken profesyonel olacaksınız. Bizim size en basit yöntem olarak önerimiz bir cep telefonu uygulaması indirmeniz ve akoru öyle yapmanız.

Ölçekleri çalmak

gitar olcekleri

Şimdi bir yere varıyoruz! Gitarda yetenekli olmak için elimizdeki kasları inşa etmemiz ve parmaklarımızı uzatmayı öğrenmemiz gerekecek. Ölçekler, bunu yapmanın çok heyecan verici bir yolu olmasa da iyidir. Başlamadan önce, “sürtünen el” (boynuna notalar çalan el) üzerindeki parmakların nasıl yaygın olarak tanımlandığını anlamak için yukarıdaki şemaya bakın. Başparmak “T” olarak etiketlenir, işaret parmağı “birinci parmak”, orta parmak “ikinci parmak”, vb.

Kromatik ölçek

Yukarıdaki diyagram kafa karıştırıcı görünebilir… korkmayın, bu gitarda notaları açıklamanın en yaygın yöntemlerinden biridir ve aslında okunması oldukça kolaydır. Yukarıdakiler, kafadan bakıldığında gitarın klavyesini temsil etmektedir. Diyagramın solundaki ilk dikey çizgi altıncı dizedir. Bunun sağındaki çizgi beşinci dizedir. Ve bunun gibi. Diyagramdaki yatay çizgiler gitardaki perdeleri temsil ediyor… üst yatay çizgi arasındaki boşluk ve altındaki ilk perde. Üstten ikinci yatay çizgi ile onun altındaki arasındaki boşluk ikinci perdedir. Diyagramın üstündeki “0”, yukarıda konumlandırılan dizi için açık dizeyi temsil eder. Son olarak, siyah noktalar bu notaların çalınması gerektiğinin göstergeleridir.

Açık altıncı dizeyi çalmak için penanızı kullanarak başlayın. Sonra, ilk parmağınızı sürtünen elinize alın (kıvırmayı hatırlayarak) ve altıncı telin ilk perdesine yerleştirin. Tele önemli miktarda aşağı doğru basınç uygulayın ve penanızla tele vurun.

Şimdi, ikinci parmağınızı alın, gitarın ikinci perdesine yerleştirin (ilk parmağınızı çıkarabilirsiniz) ve yine pena ile altıncı tele vurun.

Şimdi, üçüncü parmağınızı kullanarak üçüncü perdede aynı işlemi tekrarlayın. Ve son olarak, dördüncü perdede, dördüncü parmağınızı kullanarak. Altıncı telin tüm notalarını çaldınız. Şimdi, beşinci dizeye geçin… açık dizeyi çalmaya başlayın, sonra bir, iki, üç ve dördüncü perdeleri çalın.

Bu işlemi her dizge için tekrarlayın ve yalnızca üçüncü dizede değiştirin. Bu üçüncü dizide, yalnızca üçüncü perdeye kadar çalın. İlk dizgiye, dördüncü perdeye kadar çaldığınızda, egzersizi bitirmiş olursunuz.

İpuçları: Bir nota çalarken, parmağınızı “perdenin üst kısmına” (perdenin baş kısmından en uzaktaki alanı) yerleştirin. Bu, daha net bir ses üretecektir. Bu alıştırmayı denerken alternatif toplama kullanmayı deneyin. Bu ezici bir durumsa, penanızı yalnızca aşağı vuruşlarda kullanmayı deneyin, ancak ölçeğe alıştıktan sonra doğru şekilde öğrenin. Ölçeği bitirdikten sonra, ilk telden, dördüncü perdeden başlayarak ve tüm notaları tam tersi sırada çalarak ölçeği geriye doğru çalmayı deneyin.

G Major Akoru

g major

Önceki kromatik skalayı uygulamak size kesinlikle büyük faydalar sağlayacak olsa da (parmaklarınızı uzatmak gibi), kuşkusuz pek de eğlenceli değil. Çoğu insan gitarda “akor” çalmayı sever. Bir akor çalmak, aynı anda gitarda en az iki nota (genellikle daha fazla) vurmak için seçiminizi kullanmayı içerir. Aşağıdakiler, gitarda en yaygın ve çalması kolay üç akordur.

Bu diyagram, çalacağımız ilk akoru, bir G majör akorunu (genellikle basitçe “G akoru” olarak adlandırılır) gösterir. İkinci parmağınızı alın ve altıncı telin üçüncü perdesine koyun. Sonra, ilk parmağınızı alın ve beşinci telin ikinci perdesine koyun. Son olarak, üçüncü parmağınızı ilk telin üçüncü perdesine koyun. Tüm parmaklarınızın kıvrılmış olduğundan ve olmaması gereken iplere dokunmadığından emin olun. Şimdi, seçiminizi kullanarak, tek bir akıcı hareketle altı telin tümüne vurun. Notalar tek seferde değil, hep birlikte çalmalıdır (bu biraz pratik gerektirebilir). Voila! İlk akorunuz.

Şimdi, nasıl yaptığınızı kontrol edin. Akoru hala sürtünen elinizle basılı tutarken, her diziyi (altıncıdan başlayarak) birer birer çalın ve her notanın net bir şekilde çaldığınızdan emin olun. Değilse, neden olmadığını belirlemek için elinizi inceleyin. Yeterince sert mi bastırıyorsun? Diğer parmaklarınızdan biri o tele dokunuyor mu, bu da düzgün ses çıkarmasını engelliyor mu? Bunlar, bir notanın ses çıkarmamasının en yaygın nedenleridir.

C Major Akoru

c major

Öğreneceğimiz ikinci akor olan C majör akoru (genellikle “C akoru” olarak adlandırılır), ilk G majör akorundan daha zor değildir. Üçüncü parmağınızı beşinci telin üçüncü perdesine yerleştirin. Şimdi, ikinci parmağınızı dördüncü telin ikinci perdesine koyun. Son olarak, ilk parmağınızı ikinci telin ilk perdesine koyun.

İşte biraz dikkatli olmanız gereken yer. Bir C majör akorunu çalarken, altıncı dizgiyi tıngırdatmak istemezsiniz. C majör akorunu ilk öğrenirken yalnızca alttaki beş dizgiyi çaldığınızdan emin olmak için penanızı takip edin. Tüm notaların net bir şekilde çaldığından emin olmak için bu akoru G majör akorunda yaptığınız gibi test edin.

D Major Akoru

d major

Bazı yeni başlayanlar, parmaklarınızın oldukça küçük bir alana sıkışması gerektiğinden, bir D majör akorunu (genellikle “D akoru” olarak adlandırılır) çalmakta biraz daha fazla zorluk çekerler. Bununla birlikte, diğer iki akoru rahatça çalabiliyorsanız, çok fazla sorun olmamalı.

İlk parmağınızı üçüncü telin ikinci perdesine yerleştirin. Ardından, üçüncü parmağınızı ikinci telin üçüncü perdesine koyun. Son olarak, ikinci parmağınızı ilk telin ikinci perdesine yerleştirin. Bir D majör akoru çalarken sadece alttaki 4 dizeyi çalın.

Kendinizi bu üç akora alıştırmak için biraz zaman ayırın… onları gitar çalma kariyerinizin geri kalanında kullanacaksınız. Şemalara bakmadan her bir akoru çalabildiğinizden emin olun. Her bir akorun adının ne olduğunu, her parmağın nereye gittiğini ve hangi dizeleri tıngırdatıp çalmadığınızı bilin.

Şarkıları Öğrenmek

Şimdi üç akor biliyoruz: G majör, C majör ve D majör. Bakalım onları bir şarkıda kullanabilecek miyiz. İlk başta, akorları değiştirmek, herhangi bir şarkıyı düzgün bir şekilde çalmak için çok uzun zaman alacaktır. Yine de pes etmeyin! Biraz pratik yaparak, çalmaya başlayacaksınız, kulağa harika geliyor olacak. Bir sonraki dersimizde, tıngırdatmayı öğrenmeye başlayacağız, böylece bu şarkılara geri dönebilir ve onları daha iyi çalabilirsiniz.

İşte G majör, C majör ve D majör akorları ile çalabileceğiniz şarkılardan birkaçı:

Leaving on a Jet Plane – John Denver tarafından çalınıyor

G ve C akorunu çalarken, her birini 4 kez çalın, ancak D akorunu çalarken 8 kez çalın. Tab bir A minör akoru içerir; bunu gelecekte çalabilirsiniz, ancak şimdilik, C majör ile değiştirin. Son olarak, tab D7’yi çağırdığında D majör kullanın.

Brown Eyed Girl – Van Morrison tarafından çalınıyor

Bu şarkıda, basit olmasına rağmen henüz bilmediğimiz birkaç akor var. Şimdilik atlayın. Her bir akoru dört kez tıngırdatmayı deneyin.

Alıştırma Programı

Gerçekçi olarak, gitarı geliştirmeye başlamak için pratik yapmak için biraz zaman ayırmanız gerekecek. Günlük bir rutin geliştirmek iyi bir fikirdir. Öğrendiğiniz her şeyi uygulamak için günde en az 15 dakika ayırmayı planlayın. İlk başta parmaklarınız ağrıyor, ancak günlük çaldıkça sertleşecekler ve kısa bir süre içinde incinmeyi bırakacaklar. Aşağıdaki liste, pratik zamanınızı nasıl geçireceğiniz konusunda size bir fikir vermelidir:

 • Gitarınızı akort edin.
 • Oturduğunuzdan, gitarı tuttuğunuzdan ve penayı doğru kullandığınızdan emin olun. Doğal kötü alışkanlıklarınızı ilk başta ikinci doğa haline gelene kadar düzeltmeniz gerekecek.
 • Kromatik ölçeği birkaç kez oynatın. Geriye doğru oynatmayı deneyin.
 • Öğrendiğiniz üç akorun her birini çalın. Her notanın çaldığından emin olun. Değilse nedenini bulun ve sorunu düzeltin.
 • Bir akordan diğerine geçmeyi deneyin. Akorları değiştirmeden önce, bir sonraki akoru çalmak için her parmağın tam olarak nerede hareket edeceğini zihinsel olarak hayal edin. Ancak o zaman akorları değiştirmelisiniz. Bu, akorları hızla değiştirmenin anahtarıdır.
 • Yukarıda listelenen şarkıların bazılarını veya tümünü çalmayı deneyin. İlk başta, şarkıları akor çalma pratiği yapmanın bir yolu olarak düşünmeye çalışın.
 • Cesaretiniz kırılmasın. Bu ilk başta zor bir şey ve muhtemelen yapamayacağınızı hissedeceksiniz. Kesinlikle yapabilirsin. Herkes mücadele ediyor, bu yüzden 15 dakikanızı ayırın ve bir dahaki sefere oynayana kadar endişelenmeyin. Bunun eğlenceli olması gerekiyor!

Şimdilik bu kadar! Bu derste kendinizi rahat hissettiğinizde, gitar tellerinin isimleri, artı daha fazla akor, daha fazla şarkı ve hatta birkaç temel tıngırdatma kalıbı hakkında bilgi içeren ikinci derse geçin. İyi şanslar ve iyi eğlenceler!