Gitar için açık akorları ve tıngırdatmayı öğrenme

Başlangıç ​​seviyesindeki gitaristlere yönelik bu ders serisindeki üçüncü ders, hem inceleme materyallerini hem de yeni materyalleri içerecektir. Bu ders ile öğreneceklerimiz şunlar:

 • Kalan üç açık akor; genellikle temel akorlar olarak kabul edilir
 • Yeni bir tıngırdama modeli
 • Bir Blues ölçeği

Son olarak, önceki derslerde olduğu gibi, öğrendiğimiz bu yeni teknikleri kullanan birkaç yeni şarkı öğrenerek bitireceğiz.

E Major Akoru

e major akoru

Bir E-majör akorunu çalmak aslında A-minör akor çalmaya çok benzer; akoru çalmakta olduğunuz dizeleri değiştirmeniz yeterlidir. İkinci parmağınızı beşinci telin ikinci perdesine yerleştirerek başlayın. Şimdi, üçüncü parmağınızı dördüncü telin ikinci perdesine yerleştirin. Son olarak, ilk parmağınızı üçüncü telin ilk perdesine yerleştirin. Altı telin hepsini çalın ve bir E-majör akoru çalıyor olacaksınız.

Şimdi, son derste olduğu gibi, akoru doğru şekilde çaldığınızdan emin olmak için kendinizi test edin. Altıncı dizeden başlayarak, akordaki her notanın net bir şekilde çaldığından emin olarak her dizgeye birer birer vurun. Değilse, parmaklarınızı inceleyin ve sorunun ne olduğunu belirleyin. Ardından, sorunun ortadan kalkması için parmağınızı ayarlamaya çalışın.

A Major Akoru

a major akoru

A majör akoru biraz daha zordur; Üç parmağınızı da ikinci perdeye oturtmanız gerekir ve ilk başta biraz kalabalık olabilir. İlk parmağınızı dördüncü telin ikinci perdesine yerleştirerek başlayın. Ardından, ikinci parmağınızı üçüncü dizedeki ikinci perdeye koyun. Son olarak, üçüncü parmağınızı ikinci telin ikinci perdesine yerleştirin. En alttaki beş teli çalın (altıncıyı önlemek için dikkatli olun) ve bir A-majör akoru çalıyor olacaksınız.

Bir A majör akor çalmanın bir başka yaygın yolu, üç telin tümünün ikinci perdesi boyunca bir parmağınızı düzleştirmektir. Bu biraz yanıltıcı olabilir ve başlangıçta temiz bir şekilde çalmak son derece zor olacaktır.

F Major Akoru

f major akoru

F-majör akoru, zorluğundan dolayı sonuna kadar bırakıldı. Birçok yeni gitaristin F-majör akoru ile bir problemi var çünkü yeni bir konsept içeriyor; iki teldeki perdeleri bastırmak için ilk parmağınızı kullanmak.

İlk parmağınızı hem birinci hem de ikinci dizelerin ilk perdelerine yerleştirerek başlayın. Şimdi parmağınızı hafifçe geriye doğru döndürün (gitarın başına doğru). Birçok kişi bu tekniğin F majör akorunu çalmayı biraz daha kolaylaştırdığını düşünüyor. Ardından, ikinci parmağınızı üçüncü telin ikinci perdesine yerleştirin. Son olarak, üçüncü parmağınızı dördüncü telin üçüncü perdesine yerleştirin. Sadece alttaki dört dizgiyi çalın ve F-majör akorunu çalıyor olacaksınız.

Bu akoru tıngırdatmaya çalışırken ikinci ve üçüncü parmaklarınızın kıvrılmış olduğundan ve gitarın diğer tellerine karşı düz olmadığından emin olmak için kontrol edin. Bu akoru çalmak ilk başta neredeyse imkansız gibi görünse de, haftalar içinde, çaldığınız diğer akorlar kadar iyi bir ses çıkaracaksınız.

Akor İnceleme

akor gorunumu

Bu haftanın dersindeki üç yeni akoru dahil ederek, şimdi toplam dokuz akor öğrendik. Bu çok fazla görünmeyebilir, ancak ilk başta ezberlemek zor olabilir. Bu akorları ezberlemek sadece ilk adımdır. Bunların yararlı olabilmesi için, akordan akora oldukça hızlı bir şekilde geçmeyi öğrenmeniz gerekir. Bu çok fazla pratik ve sabır gerektirecek, ancak buna alışacaksınız!

Yeni başlayanların çoğunun akorları hızlı bir şekilde değiştirmekte zorlanmasının ana nedeni, sürtünen ellerinde boşa harcanan harekettir. Akordan akora geçerken parmaklarınızı inceleyin. Muhtemelen, parmaklarınızdan biri (veya birkaçı) klavyeden düşecek ve her parmağınızın nereye gitmesi gerektiğine karar vermeye çalışırken genellikle havada kalacaktır. Bu gereksizdir ve sizi gerçekten yavaşlatabilir. Şimdi tekrar deneyin; bir akor çalın ve başka bir akora geçmeden önce bu ikinci akor şeklini çaldığınızı görselleştirin. Aklınızda hangi parmakların nereye gitmesi gerektiğini tam olarak hayal edin ve bunu yaptıktan sonra akorları değiştirmelisiniz. Parmaklarınızın yaptığı küçük, gereksiz hareketlere dikkat edin ve bunları ortadan kaldırın. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay olsa da, sıkı çalışmanız ve detaylara dikkatiniz çabucak karşılığını vermeye başlayacaktır.

Yeni Tıngırdatma Kalıbı

tingirdatma modeli

Bu kalıbı denemeden ve çalmadan önce, neye benzediğini öğrenmek için biraz zaman ayırın. Tıngırdatma deseninin bir mp3 klipini dinleyin ve onunla birlikte dokunmaya çalışın. Kendinizi rahat hissettiğinizde, daha hızlı deneyin. Şimdi gitarınızı alın ve bir G majör akorunu basılı tutarken kalıbı çalmayı deneyin (şemada gösterilen yukarı ve aşağı vuruşları tam olarak kullandığınızdan emin olun). Eğer sorun yaşıyorsanız, gitarı bir kenara bırakın ve ritmi söyleme veya ritmi tekrar söyleme alıştırması yapın, bunu birkaç kez tekrarladığınızdan emin olun. Kafanızda doğru ritim yoksa, asla gitarda çalamazsınız.

Toplama elinizdeki yukarı ve aşağı tıngırtı hareketini sabit tutmayı unutmayın; aslında akoru tıngırdatmıyor olsanız bile. Kalıbı çalarken yüksek sesle “aşağı, yukarı, yukarı aşağı” (veya “1, 2 ve, 4 ve”) demeyi deneyin. İpuçları:

 • Tüm dizelerin net bir şekilde çaldığından emin olun.
 • Çalgılar ve üstlerinizin hacminin eşit olduğundan emin olun.
 • Çok fazla tıngırdatmamaya dikkat edin çünkü bu tellerin takırdamasına neden olabilir ve istenmeyen bir ses çıkarabilir.
 • Çok yumuşak tıngırdatmamaya dikkat edin, çünkü bu “titrek” bir ses çıkarır. Seçiminiz dizeleri sağlam ve eşit bir vuruşla vurmalıdır.
 • Dirseğinizi bir sarkacın tepesi olarak düşünün; kolunuz sabit bir hareketle ondan yukarı aşağı sallanmalı, hiçbir zaman duraksamalı.
 • Bunu söyledikten sonra, toplama hareketinin büyük kısmı ön koldan ziyade bileğin dönüşünden gelmelidir. Oynarken bileğinizi sert tutmamaya dikkat edin.

Blues Ölçeği

blues olcegi

Bu blues ölçeği “hareketli ölçek” olarak adlandırılır, yani ölçeği klavyenin herhangi bir yerinde çalabiliriz. Şimdilik, ölçeği beşinci perdeden başlayarak çalacağız, ancak onuncu perdede, ilk perdede veya başka herhangi bir yerde çalmaktan çekinmeyin.

Önceki alıştırmalarda olduğu gibi, blues skalası, en kullanışlı olması için, sürtünen elinizde hassas bir parmakla parmaklamayı gerektirir. Beşinci perdedeki tüm notalar ilk parmakla çalınacaktır; altıncı perdeyle ilgili notlar ikinci parmakla çalınacaktır; yedinci perdenin notaları üçüncü parmakla çalınacaktır; sekizinci perdedeki tüm notalar dördüncü parmakla çalınacaktır. Parmaklarınızdaki koordinasyon üzerinde çalışmaya başlamanın en iyi yollarından biri, oyun terazileri üzerinde çalışmaktır. Sıkıcı görünseler de, gitar çalmak için parmaklarınızın ihtiyaç duyduğu gücü ve çevikliği oluşturmaya yardımcı olurlar. Bu yeni ölçeği uygularken bunu aklınızda bulundurun.

Gitarınızın beşinci perdesini sayın; çoğu gitarda, beşinci perde klavyede bir nokta ile işaretlenecektir. İlk parmağınızı altıncı telin beşinci perdesine yerleştirin ve o notayı çalın. Sonra, dördüncü (serçe parmağınızı) altıncı telin sekizinci perdesine koyun ve o notayı tekrar çalın. Şimdi, beşinci dizeye devam edin ve ilk dizedeki sekizinci perdeye ulaşana kadar yukarıda gösterilen düzeni izleyin (ölçeği dinleyin). Zaman ayırın ve bu ölçeği iyi öğrenin, çünkü sık kullandığınız bir ölçek olacaktır. İpuçları:

 • Alternatif toplama kullanın.
 • Ölçeği bitirdikten sonra, ölçeği geriye doğru çalmayı deneyin; ilk dizeden, üçüncü perdeden başlayın ve tüm notaları tam tersi sırada çalın.
 • Buradaki anahtar hız değil, doğruluktur! Her bir notanın net bir şekilde çaldığından emin olarak ölçeği çok yavaş çalmayı deneyin.

Şarkıları Öğrenmek

Bu haftanın dersine üç yeni küçük akor eklenmesi, şarkıları öğrenmemiz için bize toplam dokuz akor veriyor. Bu dokuz akor size kelimenin tam anlamıyla yüzlerce country, blues, rock ve pop şarkısı çalma fırsatı sağlayacaktır. Bu şarkıları bir deneyin:

House of the Rising Sun, The Animals Bu şarkı ilk başta biraz zor; öğrendiğimiz dokuz akordan beşini kullanıyor. Şimdilik seçme kalıbını görmezden gelin; bunun yerine her bir akoru sadece downstrum’larla altı kez hızlıca çalın.

Last Kiss, Pearl Jam Bu şarkının çalınması oldukça kolaydır, çünkü tüm şarkı için tekrar eden sadece dört akor kullanır. Şarkı için bu haftanın tıngırdatma kalıbını kullanın (kalıbı her akor için bir kez çalın).

Mr. Jones, The Counting Crows Bu zor olabilir, çünkü bir F-majör akoru kullanıyor ve bazı akorlar diğerlerinden daha uzun tutuluyor. Şarkının kaydı ile birlikte çalmak yardımcı olacaktır. Bu haftanın tıngırdatma düzeni tam olarak oynadıkları şey olmasa da, iyi çalışacak.

American Pie, Don McLean Bunu ezberlemek zor olacak! Çok uzun ve çok sayıda akoru var, ancak iyi bir proje olmalı. 7.’leri göz ardı edin; Am7 yerine Amin, Em7 yerine Emin ve D7 yerine Dmaj oynayın. Ayrıca parantez içindeki akorları şimdilik görmezden gelin.

Alıştırma Programı

Her gün on beş dakika pratik yapmaya çalışın. Gitar çalmak için fazla zaman değil, ancak on beş dakikalık pratik bile zamanla iyi sonuçlar verecektir. Daha fazla çalmaya vaktiniz varsa, bu çok teşvik edilir; ne kadar çok olursa o kadar iyidir! İşte önümüzdeki birkaç hafta için uygulama sürenizin önerilen bir kullanımı.

 • Gitarınızın akort edildiğinden emin olun.
 • Blues ölçeğini birkaç kez ileri ve geri çalarak ısının. Yavaşça çalın, alternatif toplama kullanın ve her notanın net bir şekilde çaldığından emin olun.
 • E frig ölçeğini ayrıntılara dikkat ederek birkaç kez oynayın.
 • Öğrendiğimiz dokuz ana ve küçük akorun tümünü inceleyin. Akordan akora hızlıca geçmeyi deneyin.
 • Bu haftanın yeni tıngırdatma modeli üzerinde çalışmak için biraz zaman ayırın. Ayrıca, iki tıngırdatma modelini tekrar gözden geçirdiğinizden emin olun. Bu kalıpları kullanırken akordan akora geçmeyi deneyin.
 • Yukarıdaki şarkılardan birini veya birkaçını çalmayı deneyin. Bir şarkının bir bölümünü ve şarkının sözlerini ezberleyip ezberleyemeyeceğinizi görün. Bu noktada, şarkılar çalmayı denediğinizde muhtemelen kulağa pek iyi gelmeyecektir, ancak biraz sabırla aylar içinde bir profesyonel gibi ses çıkaracaksınız!

Yukarıdakilerin hepsini tek bir oturuşta uygulamak için zaman bulmayı imkansız bulursanız, materyali parçalara ayırmayı ve birkaç gün boyunca alıştırma yapmayı deneyin. Yalnızca halihazırda oldukça iyi olduğumuz şeyleri uygulama konusunda güçlü bir insan eğilimi var. Bunun üstesinden gelmeniz ve kendinizi en zayıf olduğunuz şeyleri uygulamaya zorlamanız gerekecek.