Gitarda büyük ölçek kalıpları ve Sus4 akorlarını öğrenme

Acemilere kendi başlarına gitar çalmaya nasıl başlayacaklarını öğretmeyi amaçlayan bu serideki son derste, bazı ek parmak toplama kalıpları, alternatif bas nota tınıları, kayma ve tel kıvrımları öğrendik. Bu kavramlardan herhangi birine aşina değilseniz, yedinci derse dönün veya serinin başında başlamak için gitar dersleri dizinine gidin.

Aşağıdaki derste şunları ele alacağız: iki oktavda büyük bir ölçek modeli, karmaşık bir tınlama modeli, sus4 akoru, daha gelişmiş bir bükme tekniği. Zaten tanıyor olabileceğiniz popüler şarkılar önerilecek ve bu teknikleri uygulamak için kullanılabilir. Dokuzuncu dersle başlayalım.

İki Oktav Majör Ölçek Modeli

majorscale

En büyük ölçek, müzik sistemimizin üzerine inşa edildiği temeldir. Yedi not içerir (do – re – mi – fa – so – la – ti). Bu ölçeği gitarda iki oktavda öğreneceğiz. Büyük ölçek için yukarıdaki model, kök altıncı dizide olan “hareketli” bir modeldir. Yani, ölçeği altıncı telin üçüncü perdesinde başlatırsanız, bir G majör ölçeği çalıyor olacaksınız. Sekizinci perdeden başlarsanız, bir C majör ölçeği çalıyor olacaksınız.

Bu ölçeği çalarken pozisyonda kalmak son derece önemlidir. Ölçeği ikinci parmağınızla altıncı telde başlatın ve ardından altıncı telde dördüncü parmağınızla başlatın. Bir sonraki nota, beşinci tel üzerinde ilk parmağınızla çalınacaktır. Sürtünen elinizdeki her parmağın, ölçeği çalarken gitarda sadece bir perdeden sorumlu olduğundan emin olmak önemlidir. Örneğin, büyük bir ölçek (beşinci perde) çalarken, ilk parmağınız dördüncü perdede tüm notaları çalacak, ikinci parmağınız beşinci perdede tüm notaları çalacak, üçüncü parmağınız altıncı perdede tüm notaları çalacak, ve dördüncü parmağınız yedinci perdede tüm notaları çalacak.

G7’ye Dayalı Bir Strum

strumming

Sekizinci derste, bas notaları tıngırdatma kalıplarımıza nasıl dahil edeceğimiz tartışıldı. Şimdi, bu kavram daha ayrıntılı olarak incelenecek, ancak şimdi tınlama kalıplarımızla akordaki tek notaları birleştirmeye çalışacağız.

Bu muhtemelen ilk başta zor olacak, ancak toplama doğruluğunuz arttıkça kulağa daha iyi ve daha iyi gelecek.

  1. Sürtünen elinizde, ikinci parmağınızı altıncı telde, ilk parmağınızı beşinci telde ve üçüncü parmağınızı da birinci telde olacak şekilde bir G majör akorunu basılı tutun.
  2. Şimdi, altıncı tele seçiminizle vurun ve bunu akorun alttaki dört telinde aşağı ve yukarı tellerle takip edin.
  3. Kalıbın geri kalanını tamamlamak için yukarıdaki tabloyu kullanın.
  4. Deseni bir kez çalmayı bitirdiğinizde, birkaç kez döngü yapın.

İster tek bir nota çalıyor olun ister bir akor tıngırdatıyor olun, toplama hareketinizi sabit tuttuğunuzdan emin olun. Tek notaları çalarken çok kasıtlı olursanız, tıngırdağınızın akışını bozacak ve ortaya çıkan desen dalgalı gelecektir.

Dmajor’a Dayalı Bir Strum

strumming2

Bu biraz zor, toplama doğruluğumuz üzerinde çalışmamıza gerçekten yardımcı olacaktır. Bu tıngının aynı zamanda sürtme elinde bir çekiç olduğunu da not edeceksiniz, ki bu oldukça yaygındır.

  1. Sürtünen elinizde bir D majör akorunu basılı tutarak başlayın.
  2. Şimdi, dördüncü dizeyi aşağı vuruşla çalın ve akordaki kalan üç notayı aşağı ve yukarı bir tıngırdama ile tıngırdatarak takip edin.
  3. Ardından, açık beşinci dizeyi çalın, ardından kalan üç notanın aşağı ve yukarı tınılarını çalın.
  4. Şimdi, açık dördüncü dizeyi tekrar çalın, ardından aşağı ve yukarı bir tıngırtı takip edin.
  5. Ardından, ilk parmağınızı üçüncü telden çıkarın, açın ve ardından ilk parmağınızı ikinci perdeye vurun.
  6. Çalmayı başka bir aşağı ve yukarı tıngırtıyla tamamlayın ve deseni bir kez bitirdiniz.

Asılıncaya kadar deneyin, ardından deseni döngüleyin. Kısa sürede çok daha az karmaşık görünecek.

İster tek notaları ister tam akorları çalıyor olun, bu kalıpları çalarken tıngırtı hareketinizi sabit tutmak son derece önemlidir. Bir dizgiyi tıngırdatmaya çalışırken ilk başta yanlışlıkla birkaç dizgeyi çaldığınızı fark edebilirsiniz. Darbe uygularken, hem ilk harflerin hem de dövülmüş notaların çaldığından emin olun. Bu yeni diziler oldukça karmaşık ve muhtemelen ilk başta çok zor olacak. Sinirlenmeyin! Sonunda asılacaksın!

Sus4 Akorları

Önceki derslerde çeşitli akorlar öğrendik ve bugün yeni bir türe bir göz atacağız – “sus4” (veya askıya alınmış dördüncü) akor.

Sus4 akorları (“dörtlü” olarak telaffuz edilir) genellikle aynı harf adına sahip büyük veya küçük bir akorla birlikte kullanılır. Örneğin, akor ilerlemesini görmek çok yaygındır:

Dmaj → Dsus4 → Dmaj

Veya alternatif olarak şunun gibi bir şey:

Asus4 → Amin

Bu akorları öğrenirken, onları çalmayı deneyin, ardından her birini aynı harf adına sahip büyük veya küçük bir akorla takip edin.

Asus4 Akoru çalma

asus4

Bu, hangi akora geldiğinize bağlı olarak birkaç şekilde korkabileceğiniz bir akordur (yukarıda gösterilmiştir). Bu akoru A minör ile takip etmeyi planlıyorsanız, A minör akorunu perdeleyebilir, ardından dördüncü parmağınızı ikinci telin üçüncü perdesine ekleyebilirsiniz. Veya, bir A majör akordan geliyorsa / gidiyorsa, ikinci parmağınızla ikinci tel notasını çalarken birinci parmağınızla dördüncü ve üçüncü dizelerdeki notaları perdeleyebilirsiniz. Son olarak, dördüncü dizeyi ilk parmağınızla, üçüncü dizeyi ikinci parmağınızla ve ikinci dizeyi üçüncüyle çalmayı deneyebilirsiniz.

Uygulama: Amaj → Asus4 → Amaj Dmaj → Asus4 → Dmaj Amin → Asus4 → Amin

Csus4 Akoru çalma

csus4

Bu akoru çalarken altıncı veya ilk telleri çalmamaya dikkat edin. Beşinci dizedeki notu çalmak için üçüncü parmağınızı, notu dördüncü dizede çalmak için dördüncü parmağınızı ve ikinci dizedeki notayı çalmak için ilk parmağınızı kullanın.

Uygulama: Cmaj → Csus4 → Cmaj Dmin → Csus4 → Cmaj

Dsus4 Akoru çalma

dsus4

Bu, her zaman göreceğiniz inanılmaz derecede yaygın bir akordur. Dsus4’ten Dmaj’a gidiyorsanız, ilk parmağınızı üçüncü telde, üçüncü parmağınızı ikinci telde ve serçe parmağınızı ilk telde kullanın. Dsus4’ten Dmin’e gidiyorsanız, ikinci parmağınızı üçüncü dizide, üçüncü parmağınızı ikinci dizede ve dördüncü parmağınızı birinci dizede deneyin.

Uygulama:

Dsus4 → Dmin Dmaj → Dsus4 → Dmaj Dmaj → Dmin → Dsus4

Esus4 Akoru çalma

esus4

Bunu ikinci parmağınızı beşinci telde, üçüncü parmağınızı dördüncü telde ve dördüncü parmağınızı üçüncü telde oynamayı deneyin (bazı insanlar ikinci ve üçüncü parmakları değiştirir). Birinci parmağınızı beşinci telde, ikinci parmağınızı dördüncüde ve üçüncü parmağınızı üçüncüde “Büyük bir akor” şeklinde deneyebilirsiniz.

Uygulama:

Esus4 to Emaj Emin to Esus4 to Emin Amaj to Esus4 to Amaj

Fsus4 Akoru çalma

fsus4

Üçüncü parmağınızı dördüncü tele, dördüncü parmağınızı üçüncü tele ve ilk parmağınızı kalan iki tele yerleştirerek bu akoru çalın. Yalnızca alttaki dört dizgiyi çalmaya dikkat edin.

Uygulama:

Fmaj → Fsus4 → Fmaj Cmaj → Fsus4 → Fmaj

Gsus4 Akoru çalma

gsus4

Bu akordaki beşinci dizeye dikkat edin; çalınmamalıdır. Beşinci tele hafifçe dokunmak için üçüncü parmağınızı (altıncı teldeki notayı çalarak) kullanın, böylece çalmasın. İlk parmağınız notayı ikinci dizede çalmalı, dördüncü parmağınız ise notayı ilk dizede çalmalıdır.

Uygulama:

Gsus4 → Gmaj Amin → Gsus4 → Gmaj Gsus4 → Gmaj → Csus4 → Cmaj

Sus4 Barre Akorları – 6. Telde Kök

sus4barre6

Tüm barre akorları gibi, daha birçok sus4 akoru oluşturmak için bir akor şeklini öğrenebilir ve onu hareket ettirebiliriz. Yukarıdaki diyagram, kök altıncı dizide olacak şekilde sus4 akorunun temel şeklini göstermektedir.

Akoru çalarken, ikinci ve ilk dizelerdeki notaların * isteğe bağlı * olduğunu ve çalınmasına gerek olmadığını unutmayın. Bu akor şeklini ilk parmağınızla engelleyerek, ardından beşinci telde ikinci parmağınızla, dördüncü telde üçüncü parmağınızla ve üçüncü telde dördüncü parmağınızla çalmayı deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, altıncı dizeyi ilk parmağınızla çalmayı deneyebilir, üçüncü parmağınızla beşinci, dördüncü ve üçüncü dizeleri engelleyebilir ve ikinci ve birinci dizeleri çalmaktan kaçınabilirsiniz.

Uygulama: Bsus4 → Bmaj F#sus4 → F#min Dsus4 → Dmaj → Gsus4 → Gmaj

Sus4 Barre Akorları – 5. Telde Kök

sus4barre5

Yukarıdaki diyagram, kök beşinci dizede olacak şekilde sus4 akorunun temel şeklini göstermektedir.

İlk parmağınızı beşinci tele (ve isteğe bağlı olarak birinci tele de), ikinci parmağınızı dördüncü tele, üçüncü parmağınızı üçüncü tele ve dördüncü parmağınızı ikinci tele koyarak bu akor şeklini elde edebilirsiniz.

Alternatif olarak, beşinci dizeyi ilk parmağınızla çalmayı, üçüncü parmağınızla dördüncü ve üçüncü dizeleri engellemeyi ve ikinci dizeyi dördüncü parmağınızla çalmayı deneyebilirsiniz.

Bu seslendirmeyi çalarken, ilk dizedeki notanın * isteğe bağlı * olduğunu ve genellikle kapalı bırakıldığını unutmayın.

Uygulama: Esus4 → Emaj C#sus4 → C#min Gsus4 → Gmaj → Fsus4 → Fmaj