Gitarda 7. barre akorlarını ve akor çevirmelerini öğrenmek

Başlangıç seviyesindeki gitaristlere yönelik bu ders serisindeki on birinci ders hem inceleme materyallerini hem de yeni materyalleri içerecektir. Yedinci barre akorları, başlıca akor çevirmeleri, yeni tıngırdatma desenleri, birçok yeni zorlu şarkı öğreneceğiz. Hazır mısın? Güzel, on birinci derse başlayalım.

Yedinci Barre Akorları

maj7

Bu noktaya kadar, altıncı ve beşinci dizelerde yalnızca majör ve minör barre akorlarını öğrendik. Sadece bu akor şekillerini kullanarak binlerce şarkı çalabilsek de, kullanabileceğimiz daha birçok akor türü vardır. Çeşitli yedinci barre akorlarına bir göz atalım… (elbette altıncı ve beşinci dizelerdeki notaların adlarını bilmeniz gerekir).

Örnek olarak “C” notu kullanılarak yazılır, Cmaj7 veya Cmajor7 veya bazen CM7. Tanıdık olmayan kulağa, büyük yedinci akor biraz alışılmadık gelebilir. Doğru bağlamda kullanıldığında, renkli, oldukça yaygın bir akor.

Altıncı dizedeki kök ile akor şekli aslında bir barre akoru değildir, ancak genellikle bu şekilde etiketlenir. İlk parmağınızı altıncı telde, üçüncü parmağınızı dördüncü telde, dördüncü parmağınızı üçüncü telde ve ikinci parmağınızı ikinci telde çalın. Beşinci veya ilk tellerin çalmasına izin vermeyin.

İlk parmağınızın beşinci tele hafifçe dokunmasına izin vermeyi deneyin, böylece çalmasın. Akoru beşinci dize kökü ile çalmak, ilk parmağınızla beş ile bir arasındaki dizeleri engellemeyi içerir. Üçüncü parmağınız dördüncü tele, ikinci parmağınız üçüncü tele ve dördüncü parmağınız ikinci tele gider. Altıncı teli çalmaktan kaçındığınızdan emin olun.

(Baskın) Yedinci Akorlar

dom-7

Teknik olarak “dominant yedinci” akor olarak anılmasına rağmen, bu tür akor genellikle sadece “yedinci” akor olarak anılır. Örnek olarak “A” notası kullanılarak, Adom7 veya A7 olarak yazılmıştır. Bu tür akor, tüm müzik türlerinde son derece yaygındır.

Altıncı tel şeklini çalmak için, altı telin hepsini ilk parmağınızla bastırın. Üçüncü parmağınız notayı beşinci telde çalarken, ikinci parmağınız üçüncü telde notayı çalar.

Dördüncü teldeki notanın çaldığından emin olmak için kontrol edin; bu, net bir şekilde çalması en zor notadır.

Beşinci dize şeklini, ilk parmağınızla beş ile bir arasındaki dizeleri engelleyerek çalın. Üçüncü parmağınız dördüncü dizide giderken, dördüncü parmağınız ikinci dizede nota çalar. Altıncı teli çalmamaya dikkat edin.

Minör Yedinci Akorlar

min-7

Örnek “Bb” notası kullanılarak yazılmıştır, Fbmin7 veya Fbm7 veya bazen Bb-7.

Altıncı tel şeklini çalmak için, altı telin hepsini ilk parmağınızla bastırın. Üçüncü parmağınız notayı beşinci telde çalar. Tüm dizelerin net bir şekilde çaldığından emin olmak için kontrol edin.

Beşinci dize şeklini, ilk parmağınızla beş ile bir arasındaki dizeleri engelleyerek çalın. Üçüncü parmağınız dördüncü tele gider, ikinci parmağınız ikinci tele nota çalar.

Altıncı teli çalmamaya dikkat edin.

Uygulama Fikirleri

Yukarıda altı alışılmadık şekil var, bu yüzden bunları parmaklarınızın altına almanız kesinlikle biraz zaman alacak. Aşağıdaki akor ilerlemelerinin bir kısmını veya tamamını çalmayı deneyin. Rahat hissettiğiniz herhangi bir tıngırdama desenini seçin.

Fbmaj7 – Gmin7 – Cmin7 – F7 Dmin7 – Gmin7 – Fb7 – A7 C7 – F7 – C7 – G7

Bu akorları çeşitli farklı şekillerde çalmayı deneyin; tümü altıncı telde, tümü beşinci telde ve her ikisinin bir kombinasyonu. Yukarıdaki her bir akor ilerlemesini çalmanın çok sayıda olası yolu vardır. Yedinci akorlarla kendi akor ilerlemenizi yapmayı da deneyebilirsiniz. Denemekten korkmayın!

4., 3. ve 2. Telli Grup Majör Akorları

4_3_2_string

Onuncu derste, akor çevirmelerinin kavramını ve pratik kullanımını inceledik. Bu derste, altıncı / beşinci / dördüncü ve beşinci / dördüncü / üçüncü dizelerde her büyük akoru çalmanın üç yolunu keşfettik. Bu ders, onuncu derste keşfedilenleri genişletir. Bu akor grubunu çalma kavramı, önceki gruplarda olduğu gibi tamamen aynıdır.

Kök pozisyon akorunu çalmak için, gitarın dördüncü telindeki ana akorun kök notasını bulun. Dördüncü dizedeki notayı bulmakta sorun yaşıyorsanız… işte bir ipucu: altıncı dizedeki kökü bulun, sonra iki dizgeyi sayın ve iki perdeyi artırın. Şimdi yukarıdaki ilk akoru şu şekilde parmakla çalın: dördüncü telde yüzük parmağı, üçüncü telde orta parmak ve ikinci telde işaret parmağı.

Bu dizi grubundaki ilk ters çevirme majör akorunu çalmak için, ya ikinci dizedeki akor kökünü bulmanız ve bunun etrafında akor oluşturmanız ya da dördüncü dizedeki dört perdeyi bir sonraki sese kadar saymanız gerekir. Bunu çalmak için parmağınızı son sesten itibaren neredeyse hiç ayarlamanız gerekmeyecek. Sadece orta parmağınızı ikinci tele ve işaret parmağınızı üçüncü tele geçirin.

Ana akorun ikinci ters çevirmesini çalmak, üçüncü dizideki akor kökünü bulmaya çalışmak veya önceki akor şeklinden dördüncü dizede üç perdeyi saymak anlamına gelir.

Üçüncü dizedeki kökü bulmak için, beşinci dizedeki kökü bulun, ardından iki dizgeyi ve iki perdeyi sayın. Bu son seslendirme, herhangi bir şekilde çalınabilir, bunlardan biri, üç notanın tümünü ilk parmakla engellemektir.

Örnek: Yukarıdaki dördüncü, üçüncü ve ikinci tel seslerini kullanarak bir Amajor akor çalmak için, kök konum akoru dördüncü telin yedinci perdesinde başlar. İlk ters çevirme akoru, dördüncü dizenin 11. perdesinde başlar. Ve ikinci ters çevirme akoru dördüncü telin 14. perdesinde başlar (veya ikinci perdede oktavda çalınabilir.)

3., 2. ve 1. Telli Grup Majör Akorları

3_2_1_string

Bu model muhtemelen şimdiye kadar oldukça netleşiyor. İlk olarak, üçüncü dizede çalmak istediğiniz akorun kökünü bulun (üçüncü dizede belirli bir notayı bulmak, beşinci dizede notayı bulun, ardından iki dizgiyi sayın ve iki perdeyi yukarı doğru sayın). Şimdi yukarıdaki ilk akoru (kök pozisyon akoru) şu şekilde parmakla çalın: üçüncü telde yüzük parmağı, ikinci telde serçe parmağı ve ilk telde işaret parmağı.

İlk ters çevirme majör akorunu çalmak için, ya ilk dizedeki akor kökünü bulun ve akoru bunun etrafında oluşturun ya da üçüncü dizedeki dört perdeyi bir sonraki sese kadar sayın. İlk ters çevirme akorunu şu şekilde çalın: üçüncü dizide orta parmak, ikinci ve birinci dizide işaret parmağı engeller.

İkinci ters çevirme majör akoru, ikinci dizideki akor kökünü bularak veya önceki akor şeklinden üçüncü dizede üç perdeyi sayarak çalınabilir. Bu seslendirme şu şekilde çalabilir: üçüncü telde işaret parmağı, ikinci telde yüzük parmağı, birinci telde orta parmak.

Örnek: yukarıdaki üçüncü, ikinci ve birinci tel seslerini kullanarak bir Amajor akor çalmak için, kök pozisyon akoru üçüncü telin ikinci veya 14. perdesinde başlar (not: akoru ikinci perdede çalmak için, akor şekli açık E dizesini barındıracak şekilde değişir). İlk ters çevirme akoru üçüncü dizenin altıncı perdesinde başlar. Ve ikinci ters çevirme akoru üçüncü dizenin dokuzuncu perdesinde başlar.

Şarkıları öğrenmek

Bu on bir derste pek çok materyali ele aldık. Muhtemelen, gitar hakkındaki bilginiz bu noktada performans gösterme yeteneğinizi aşıyor. Bu doğaldır… yeteneğiniz enstrüman hakkındaki bilginizle asla eşleşmeyecektir. İyi bir uygulama rejimiyle, ancak ikisini birbirine yaklaştırabilmelisiniz. Aşağıdaki şarkılara bir göz atın ve unutmayın; kendinizi itin! Sizin için zor olan şeyleri deneyin ve çalın.

Her ne kadar zorlayıcı materyaller çalmak eğlenceli olmayabilir veya başlangıçta kulağa hoş gelmese de, uzun vadede faydalarını göreceksiniz.

I Will Survive – Kek NOTLAR: En yeni tıngırdamamızı keşfetmek için mükemmel bir şarkı. Sekmede önerilen akorları her bir akor için bir kez (son “E” de iki kez) kullanarak çalın. Daha çok kayıt gibi ses çıkarmak istiyorsanız, tam akorlar yerine güç akorlarını kullanın.

Kiss Me – Sixpence None the Richer NOTLAR: Bu dersin tıngırdatma kalıbını kullanabileceğimiz başka bir şarkı. Bu çalmak eğlenceli ve çok da zor olmamalı.

The Wind Cries Mary – Jimi Hendrix NOTLAR: Bu, çok zor bulmamanız gereken bazı süslü tek notalar ile güzel bir akor kontrastına sahiptir.

Black Mountainside – Led Zeppelin NOTLAR: Bu kesinlikle sizden çok şey istiyor, ancak bazı gitaristler zorlanmayı sever. Bu şarkı, DADGAD olarak bilinen alternatif bir akort kullanıyor. Muazzam bir çalışma gerektirecek ve muhtemelen yarısını çalamayacaksınız, ama neden denemiyorsunuz?

Şimdilik, bu mevcut son ders. Eminim kendinizi şarj etmeye ve daha fazlasını öğrenmeye hazır hissediyorsunuzdur, ancak önceki derslerin ihmal ettiğiniz alanları olma ihtimali (son derece) yüksektir. Bu yüzden, baştan başlamanızı, tüm bu dersleri tamamlayıp çalışamayacağınızı, HER ŞEYİ ezberlemenizi ve uygulamanızı tavsiye ediyorum.