Müzikte oktav nedir?

Oktav, müziğin nasıl yazıldığı, bestelendiği ve düşünüldüğü ile ilgili en temel ilkelerden biridir. Dinlediğiniz tüm müzikler oktav kullanır ve yüzyıllardır var. Oktav çok benzersiz bir aralıktır. İki nota arasındaki, notalardan birinin perdesinin diğer notanın tam olarak iki katı olan bir perdeye sahip olduğu aralıktır.

Müzikte bir oktav, aşağıdaki mesafeye sahip bir müzik aralığıdır:

  • Kromatik ölçekte 12 yarım adım.
  • Diyatonik ölçekte 7 veya 8 nota. (Bir oktav 7 benzersiz notadan oluşur, ancak 8’i kapsar; octo Latince “sekiz” anlamına gelir.)

Oktav nedir?

Bir oktav aralıklı olarak yazılmış iki nota, birinin perdesi daha yüksek olmasına rağmen benzer bir ses çıkarır. Bunun nedeni, yüksek notanın frekansının (ses dalgaları düzeni) alt notadan iki kat daha hızlı olmasıdır, ancak bu model her iki nota için aynıdır ve bu, kulağınızın gözlemlediği benzerliktir.

Örneğin, orta C (C4), C5’in frekansının yarısıdır, ancak her ikisi de aynı ses dalgaları modelini paylaşır; bu dalgalar basitçe C5 perdesinde iki kat daha hızlı tekrar eder.

Oktav, “mükemmel sekizinci” veya “mükemmel oktav” anlamına gelen P8 olarak kısaltılabilir; veya 8va, “ottava” anlamına gelir.