RAM disk nasıl yapılır?

Bilgisayarınızda önemli bir kısmı kullanılmayan çok fazla RAM varsa, bir RAM diski (RAMDisk, RAM Drive), yani işletim sisteminin normal disk olarak gördüğü ancak bunun yerine RAM’de yer alan sanal bir sürücü oluşturabilirsiniz. Bu diskin ana avantajı, çok hızlı olmasıdır (SSD disklerden daha hızlı).

Bu derlemede Windows’ta RAM disk nasıl oluşturulur, ne için kullanılabilir ve karşılaşabileceğiniz sınırlamaları ele alıyoruz. Bir RAM diski oluşturmak için tüm programları test ettik.

RAM diski ne işe yarar?

Daha önce belirtildiği gibi, bu sürücüdeki ana şey yüksek hızdır. İkinci özellik, bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı kapattığınızda RAM disk verilerinin otomatik olarak kaybolmasıdır (çünkü RAM’de bilgi depolamak için güce ihtiyaç duyar), ancak bu program ile bilgisayar kapatıldığında dosyalar normal bir diske aktarılır ve PC yeniden başlatıldığında RAM’e geri yüklenir.

Bu özellikler, “ekstra” RAM varlığında, aşağıdaki ana amaçlar için RAM’de verimli bir şekilde disk kullanmayı mümkün kılar: geçici Windows dosyalarını, tarayıcı önbelleğini ve benzer bilgileri yerleştirmek (hız artışı alırız, bunlar otomatik olarak silinir). Böyle bir diski yalnızca çalışma sırasında ihtiyaç duyulan dosyaları yerleştirme amaçlı da kullanabilirsiniz.

Elbette RAM disk kullanımının dezavantajları da vardır. Ana dezavantaj, genellikle RAM kullanımıdır. Ve sonunda, eğer bir program kalan RAM’den daha fazla belleğe ihtiyaç duyarsa, sayfa dosyasını normal bir diskte kullanmaya zorlanacak ve bu daha yavaş olacaktır.

RAM diski oluşturmak için en iyi ücretsiz programlar

Aşağıda, işlevleri ve sınırlamaları hakkında bilgiler ile beraber, RAM diski oluşturmak için en iyi ücretsiz programlara genel bir bakış yer almaktadır.

ImDisk

ImDisk, herhangi bir kısıtlama olmaksızın RAM diskleri oluşturmak için tamamen ücretsiz bir açık kaynaklı programdır (kullanılabilir RAM içinde herhangi bir boyut ayarlayabilir, birden fazla disk oluşturabilirsiniz).

Programı kurduktan sonra, Windows Denetim Masası’nda bir öğe oluşturacak, diskler oluşturacak ve orada yönetecektir.

 1. Disk oluşturmak için ImDisk sanal disk sürücüsünü açın ve “Mount New” seçeneğine tıklayın.
 2. Sürücü harfini, disk boyutunu ayarlayın. Kalan öğeler değiştirilemez. Tamam’ı tıklayın.
 3. Sürücü oluşturulacak ve sisteme bağlanacak, ancak biçimlendirilmeyecek; bu, Windows araçlarıyla yapılabilir.

RAM diskleri oluşturmak için ImDisk programını resmi web sitesinden indirebilirsiniz: www.ltr-data.se/opencode.html/#ImDisk

AMD Radeon RAMDisk

AMD RAMDisk programı, ana sınırlamasına rağmen, bir RAM diski oluşturmak için en popüler programlardan biridir. Hayır, adından şüpheleniyorsanız bilgisayarınıza AMD donanımının yüklenmesini gerektirmez. Ana sınırlaması, ücretsiz sürüm AMD RAMDisk ile 4 gigabayttan (veya AMD belleği taktıysanız 6 GB) büyük olmayan bir RAM diski oluşturmanıza olanak tanır.

Ancak bu miktar çoğu zaman yeterlidir ve programın kullanım kolaylığı ve ek özellikleri, kullanımını önermemizi sağlar.

AMD RAMDisk’te bir RAM diski oluşturma işlemi aşağıdaki basit adımlardan oluşur:

 1. Programın ana penceresinde istediğiniz disk boyutunu megabayt olarak belirtin.
 2. İstenirse, bu diskte geçici dosyalar için bir klasör oluşturmak için “TEMP dizini oluştur” öğesini işaretleyin. Ayrıca gerekirse bir disk etiketi (Set Disk Label) ve harf belirtin.
 3. “RAMDisk’i Başlat” düğmesini tıklayın.
 4. Disk oluşturulacak ve sisteme monte edilecektir. Ayrıca biçimlendirilir, ancak oluşturma işlemi sırasında Windows, sürücünün biçimlendirilmesi gerektiğini belirten birkaç pencere görüntüleyebilir, üzerlerinde “İptal” düğmesini tıklayın.
 5. Programın ek özellikleri arasında RAM disk görüntüsünün kaydedilmesi ve bilgisayar kapatılıp açıldığında otomatik olarak yüklenmesi (“Yükle / Kaydet” sekmesinde) bulunur.
 6. Ayrıca, varsayılan olarak, program Windows başlangıcına eklenir, devre dışı bırakılması (ve bir dizi başka seçenek ile beraber) Seçenekler sekmesinde mevcuttur.

AMD Radeon RAMDisk resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir (orada yalnızca ücretsiz sürüm mevcut değildir): www.radeonramdisk.com/…

Ayrı ayrı ele almayacağım çok benzer bir program Dataram RamDisk. Aynı zamanda bir shareware’dir, ancak ücretsiz sürüm için sınırlama 1 GB’dir. Aynı zamanda Dataram, AMD RAMDisk’in (bu programların benzerliğini açıklayan) geliştiricisidir. Ancak, ilgileniyorsanız, bu seçeneği deneyebilirsiniz, burada memory.dataram.com/…

OSFMount

PassMark OSFMount, sisteme çeşitli görüntüleri monte etmenin yanı sıra, kısıtlama olmaksızın RAM diskleri de oluşturabilen tamamen ücretsiz başka bir programdır.

Oluşturma süreci aşağıdaki gibidir:

 1. Programın ana penceresinde “Mount New” seçeneğine tıklayın.
 2. Bir sonraki pencerede, “Source” altında, “Empty RAM Driver”ı (boş RAM diski) seçin, boyutu, sürücü harfini, sürücünün türünü, birim etiketini belirtin. Ayrıca hemen biçimlendirebilirsiniz (ancak yalnızca FAT32’ye).
 3. Tamam’ı tıklayın.

OSFMount indirme burada mevcuttur: www.osforensics.com…

StarWind RAM Disk

Ve bu incelemedeki son ücretsiz yazılım StarWind RAM Disk, aynı zamanda herhangi bir boyuttaki birden fazla RAM diskini uygun bir arayüzde oluşturmanıza olanak tanır.

Programı www.starwindsoftware.com/… resmi sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz, ancak indirmek için kayıt olmanız gerekir (Size e-posta ile StarWind RAM Disk yükleyicisine bir bağlantı gönderilecektir).