Çiçek soğanı nasıl dikilir?

Çiçek soğanları, bahçenize az bakım gerektiren bir renk eklemenin süper kolay bir yoludur. Yeni başlayanlar için neredeyse kusursuzdurlar çünkü yapmanız gereken tek şey onları yerleştirmektir. Doğa Ana gerisini halleder! “Soğan” terimi, hepsi birbirinden biraz farklı görünen soğanlar, yumru kökler ve rizomlar gibi diğer çiçek soğanı benzeri yapıları içerir. Ancak hepsi bir bitkinin bir mevsimde büyümesi ve çiçek açması için ve bazen de bir sonraki yıl yeniden çiçek açması için enerji sağlar.

En önemli faktör, çiçek soğanlarınızı ne zaman yerleştireceğinizi bilmektir. Dahlias ve glayöl gibi bazıları, aynı yıl bir yaz şovu için ilkbaharda ekilir. Bir sonraki baharda çiçek açması için sonbaharda lale ve nergis gibi diğer soğan türlerinin ekilmesi gerekir. Çiçek açmak için tipik olarak bir “üşüme” dönemi veya soğuk hava gerektirirler. Bu, kışların ılık geçtiği bölgelerde, fidanlıktan “önceden soğutulmuş” satın alınmaları gerektiği anlamına gelir. (Soğutma dönemini de kendiniz yapabilirsiniz, ancak 2 ila 4 ay sürer ve buzdolabınızdan yer kaplar).

İşte çiçekli soğanları dikmekle ilgili bilmeniz gerekenler:

Sağlıklı soğanlar satın alın

Sağlam ve kağıt gibi dış cildi olan çiçek soğanları arayın. Duygusal veya küflü olanları atlayın. Ve onları mümkün olan en kısa sürede dikin. Dikmeden önce birkaç hafta saklamanız gerekiyorsa, onları doğrudan güneş ışığından uzak, kuru ve serin bir yere koyun.

Bahçenizde güneşli bir yer seçin

Çoğu çiçek soğanının tam güneşe ihtiyacı vardır; bu, günde en az 6 saat doğrudan güneş ışığı alan bir alandır. Yaprak döken ağaçların henüz yapraklanmadığı baharda bahçenizin birçok bölgesinin tam güneşlendiğini unutmayın. Ayrıca, toprağın iyi drene olduğundan, ıslak olmadığından emin olun, çünkü soğanlar ıslak yerleri sevmez.

Ekim için yılın doğru zamanını seçin

İlkbaharda çiçek açan soğanları dikmek, gecikmiş bir memnuniyetle ilgilidir: Onları gelecek baharda bir gösteri için sonbaharda dikmelisiniz. Bu soğanlar, zemin donmadan önce sonbaharın sonlarına kadar toprağa konulabilir. Yaşadığınız yerden don tehlikesi geçtikten sonra yaz çiçek soğanları dikilmelidir. Bölgenizdeki donma tarihlerini öğrenmek için ilçe tarım müdürlüğüne danışın.

Doğru derinlikte ekin

Genellikle soğanlar, soğan yüksekliğinin 2 ila 3 katı derinlikte yere girer. Bunları sivri tarafı yukarı bakacak şekilde deliğe yerleştirin. Çiğdem soğanı gibi bazı soğanlar, ezilmiş yuvarlak bir üzüm gibi görünür, bu nedenle hangi ucun dolduğunu söylemek zor olabilir. Çözemezseniz, soğanı yan tarafına koyun ve bitki işi yapsın! Toprakla örtün, yavaşça bastırın ve su kullanın. Görsel olarak en çekici etki için, onları bir soğan yerine kümeler halinde yerleştirin.

Yaprakların doğal olarak ölmesine izin verin

Çiçekler solduktan sonra, nergis gibi ilkbaharda çiçek açan soğanların yapraklarının, çıkarmadan önce sararmasına izin verin; soğanın gelecek yıl çiçek açması için onlara ihtiyacı var (fen dersindeki fotosentezi hatırlıyor musunuz?). Bununla birlikte, ölü çiçek başlarını kesebilirsiniz. Yaprakların solduğunu görmek istemiyorsanız, solan yaprakları gizleyecek olan, yıllıklar ve uzun ömürlü bitkiler arası soğanlardır. Lale gibi bazı soğanlar önümüzdeki yıl bir daha geri dönmeyebilir; genellikle petunya veya kadife çiçeği gibi yıllık olarak kabul edilirler ve bir sezon boyunca eğlenirler.

İlk dondan sonra yumuşak yaz çiçek soğanları

Glayöl veya düğün çiçeği gibi bazı yaz çiçek soğanı türleri soğuk kışlarda hayatta kalamaz. Doğu iklimlerinde, dondan sonra sonbaharda onları topraktan yavaşça yerleştirin. Bitkinin tabanından birkaç santim uzakta bir kazma çatalı veya kürek kullanın. Gevşek toprağı silkeleyin ve soğanları, önümüzdeki baharda tekrar dikene kadar yaklaşık 15 ila 20 derece arasında saklamadan önce birkaç gün kurumaya bırakın.