Araba boyasına ne zarar verir?

Hepimiz güzel görünümlü bir arabayı seviyoruz, ancak otomobiliniz günlük sürüş sırasında boyaya zarar verme potansiyeline sahip çeşitli unsurlara maruz kalacaktır. İşte aracınızın boyasının en yaygın düşmanlarının bir listesi ve onlardan kaçınmak için yapmanız gerekenler.

Modern otomotiv boyası, üstyapıyı korumak için birkaç katman halinde uygulanır ve dayanıklılık göz önünde bulundurularak geliştirilmiş olmasına rağmen, her gün karşılaştığımız çeşitli maddeler ve malzemeler ona zarar verebilir.

Bu sorun için seramik cila veya koruma filmleri gibi birçok çözüm bulacaksınız, ancak en ucuz çözüm aracınızı temiz tutmak ve özel olarak tasarlanmış ürünler kullanmaktır.

Yol Tuzu

yol tuzu

Türkiye’de soğuk mevsimin ortasında olduğumuz için en yaygın tehlike yol tuzudur. Yollarda buz oluşumunu önlemek için birçok tuzsuz madde olmasına rağmen, bunlar genellikle daha pahalıdır, bu nedenle yerel belediyeler eski tuzu kullanmaya devam eder.

Sorun, bu mineralin aşındırıcı olmasıdır, bu da aracın alt takımına ve çeşitli gövde panellerine yapıştığı için zamanla boyayı yiyeceği anlamına gelir. Önleyemeyecek olsanız da, özellikle sürekli kar yağışlı bir bölgede yaşıyorsanız, aracınızı olabildiğince sık yıkayarak hasarı önleyebilirsiniz.

Parasını ödeyebiliyorsanız, soğuk kış başlamadan önce bir kat birinci sınıf balmumu uygulamak ekstra koruma sağlayacaktır. Alt gövde ayrıca belirli ürünler kullanılarak kapatılabilir ve bunu kendi başınıza veya aracı bir araba bakım uzmanına götürerek yapabilirsiniz.

Ağaç reçinesi

agac ozu

Arabalar, seri üretime başladıklarından beri ağaçların düşmanı olmuştur. Ama her baharda yeni tomurcuklar oluştuğunda ağaçlar öz salgılayarak bunun intikamını alacağını kim bilebilirdi?

Arabanız bir ağacın altına park ettirilirse, besleyici ve mineral bakımından zengin madde kaportaya yapışacaktır. Anında herhangi bir hasar vermeyecek olsa da, gözetimsiz bırakmak, sonunda boyanın şeffaf kaplamasına zarar verecek ve renginin solmasına neden olacaktır.

Sertleştiğinde, çıkarmak da son derece zordur. Araba bakımı uzmanları, doğru şekilde yapmak için otomotiv dekontaminasyon sabunu ve izopropil alkol veya belirli öz çıkarma ürünlerini önermektedir.

Kuş pislikleri

kus sicmasi

Kuşların ayrım gözetmeksizin önlerine çıkan her şeye kaka yaptıkları artık hepimiz için açıktır. Maalesef arabalarımız en sevdikleri hedefler arasında görünüyor.

Bu pislikler asidiktir ve özellikle üstyapı üzerinde sertleştiklerinde şeffaf kaplamaya zarar verme potansiyeline sahiptir.

Bundan kaçınmak için nereye park edeceğinizi dikkatlice seçebilirsiniz, ancak arabanıza bir kere çarptıysa, pislikleri sertleşmeden önce temizlemek önemlidir. Kağıt havlulardan kaçının ve bunun yerine su, araba şampuanı ve yumuşak bir mikrofiber bez kullanın.

Kağıt havlu

kagit havlu

Bugünlerde neredeyse her şey için yaygın olarak kullanılan, sıradan kağıt havlular (özellikle düşük kaliteli olanlar) arabanızı temizlemek veya kurutmak için kullanılmamalıdır.

Bazıları özellikle otomotiv detaylandırması için tasarlanmışlardır, ancak yaygın kağıt havluların büyük çoğunluğunun kullanılması, bir aracın boyası veya vernik üzerinde girdap izleri ve hatta çizikler oluşturabilir.

Bundan kaçınmanın en kolay yolu, bunun yerine mikrofiber bezler kullanmak ve her kullanımdan sonra onları temiz tutmaktır. Küçük kir parçacıklarıyla dolu kirli bir bez kullanmak, ucuz kağıt havlulara göre boyaya daha zararlıdır.

Bulaşık sabunu

bulasik deterjani

Bu yazının başında da bahsettiğim gibi araç bakım ürünlerini kullanarak arabanızı sık sık yıkamalısınız. Bulaşık sabunu bunlardan biri değil; oto bakım ürünlerinden daha yüksek bir pH seviyesine sahiptir ve bazı türler, her türlü zor lekeyi yıkamaya yardımcı olan küçük aşındırıcı parçacıklar içerir.

İyi bir temizlik işini yaparken, bulaşık sabunu aynı zamanda kaportadaki her türlü balmumu temizleyecektir; aynı zamanda bozulmaya, çizilmeye neden olabilir ve hatta şeffaf kısımları yavaşça yiyebilir.

Aynı zamanda çok donuk bir görünüme de yol açacağından bunun yerine araba şampuanı kullanmanız daha iyi olacaktır. Bulmaları kolaydır ve genellikle ucuzdurlar, bu nedenle arabanızı yıkarken bulaşık deterjanı kullanmanın hiçbir mazereti yoktur.