Bisiklet için aksiyon kamerası

Şu anki en iyi spor kameraları ile bisiklet tutkunları için bir seçki hazırladık. Özellikler, işlevler ve her birini neden seçtiğimiz hakkında bilgi edinin.

Teknolojideki ilerlemeler sayesinde aksiyon kameraları daha küçük, daha hafif ve daha uygun fiyatlı hale geliyor. Dünyayı yüksek çözünürlükte yakalamak ve tüm bisiklet maceralarımızı paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Farklı özelliklere ve fiyatlara sahip çok çeşitli kameralar var. Bu nedenle, kapsamlı bir şekilde araştırma, seçim yapma ve bilinçli bir karar vermenize yardımcı olma görevini üstlendik.

Spor kameraları süper eğlencelidir ve diğer birçok şeyin yanı sıra bisiklet gezilerinizi belgeleyebilir veya yolculuklarınızı sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz. Öte yandan, bu kameralar aynı zamanda olayları, trafik kazalarını ve kötü yapılmış bisiklet altyapısını belgelemek ve kanıtlamak için bir araç olarak da çalışabilir.

GoPro Hero 9 Black

gopro hero 9 black

GoPro, aksiyon kameralarıyla eş anlamlıdır ve GoPro Hero 9 Black, şimdiye kadarki en iyi aksiyon kamerasıdır. Bu, 5K çekim yapabilen çok az sayıda aksiyon kamerasından biridir ve bu, çarpıcı görüntüler arayan daha aksiyon dolu kameramanlar için harika olacaktır, ancak aynı zamanda tehlikeli sürücülere karşı korkutucu olmak için en iyi kalitede görüntüleri arayan herkese de fayda sağlayacaktır. Ön ekran vlogger’lara yeni bir boyut sunuyor ve geliştirilmiş pil ömrü sürüşünüze 20 dakika kadar daha ekleyecektir.

Hero 9, aksiyon kameralarının yapabileceklerinin zirvesidir, bu nedenle mevcut en iyi aksiyon kamerasını arıyorsanız, o zaman bu sizin seçiminizdir, ancak işin aslı şu ki, 4K ile idare edebilirseniz ön ekran olmaması durumunda, Hero 8 hala harikadır ve muhtemelen daha ucuzdur.

GoPro Hero 8 Black

gopro hero 8 black

Zengin özelliklere sahip üst seviye seçeneği, uzun vadeli pazar liderinden en iyi aksiyon kamerasıdır. Özelliklerle dolu Hero 8, ister aksiyon sporları ister vlog çekimleri çekerken bir aksiyon kamerasından neler yapılabileceğinin ön saflarında yer alıyor.

Hypersmooth 2.0 ve TimeWarp 2.0’ın yanı sıra daha yüksek bit hızları ve 1080p canlı akış sayesinde video kalitesi ile yükseltildi. Fotoğraf kalitesi de geliştirilmiş bir HDR modu ile bir artış gördü.

Form faktörü, önceki üç modelle neredeyse görsel olarak aynı olsa da, GoPro Modlarının piyasaya sürülmesiyle bazı büyük güncellemeler oldu. Vlogger’ların ve ev film yapımcılarının artan taleplerini karşılamak için GoPro’nun Mod özellikleri, standart kameranın yeteneklerini artırmanıza olanak tanır. En önemli Mod, çok daha iyi ses için ek 3,5 mm harici mikrofon bağlantı noktasına sahip çok yönlü bir mikrofondur. Mikrofon Modunda, kamerayla konuşurken kendi kendini çerçevelemek için açılır bir ekran veya karanlık koşullar için 200 lümen bir LED ışık takmak için kullanılabilen iki adet soğuk yuva aksesuar yuvası bulunur.

DJI Osmo Action

DJI Osmo Action

Harika özelliklere ve kullanımı kolay bir arayüze sahip, iki ekranlı bir GoPro alternatifi. DJI, drone pazarında büyük bir oyuncu ve şimdi aksiyon kamerası pazarında dalgalar yaratıyor ve özelliklerle Osmo Action ile en üst sıralarda yer almak için yarışıyor.

Sağlam bir dış yüzey, çekimleri ayarlarken, selfieler çekerken veya vlog çekerken kadrajlamayı basitleştiren benzersiz bir ön renkli ekrana sahiptir. Bu, Osmo Action’ı kamerayı sık sık kendileri açanlar için çekici bir seçenek haline getirecek olan, yüzleri temel poz ölçümüne otomatik olarak algılayan bir video modu ile birleştirilmiştir.

Osmo Action, 4k/60fps’ye kadar keskin renkli HDR görüntüleri çekebilir ve DJI’nin kendi RockSteady sabitleme teknolojisi, titreşimleri yumuşatmak için harika bir iş çıkarır. Duyarlı bir arka dokunmatik ekran, ayarlarda veya video oynatmada kolay gezinme sağlar.

Cycliq Fly 6

cycliq fly 6 gen 2

Bir kaza durumunda sürüşünüzü kaydetmek için en iyi kamera. Cycliq’in Fly 6’sı geleneksel anlamda tam bir aksiyon kamerası değil, ancak birçok bisikletçi aksiyon kameralarına baktığı zaman, aradıkları kameranın 4K görüntüleri, canlı akış özelliği ve derin deniz dalışı uyumluluğu değil. Çoğu zaman, bisikletçiler için en iyi aksiyon kameraları, olay veya kaza durumunda sürüşü kaydedebilmek için basit bir işlev sunar. Cycliq’in Fly 6 sunduğu tam olarak budur.

Tek başına mevcut en iyi bisiklet ışıklarından biri olan 100 lümen arka ışığa entegre edilen kamera, 135 derecelik bir açıyla çekim yaparak 120 fps’ye kadar yüksek düzeyde stabilize edilmiş 1080p/720p görüntü sunar.

Görüntüler, çıkarılabilir bir SD kartta (32 gb’ye kadar uyumlu) depolanır ve bu kart dolduğunda, en son görüntülerin sürekli kaydını sağlamak için en eski görüntüleri otomatik olarak siler. Bir kaza durumunda, kamera kazanın her iki tarafındaki görüntüyü kilitleyecektir, böylece polise giderken onu kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Insta360 One R

Insta360 One R

Modüler tasarım, One R’nin eyleme uyum sağlamasına olanak tanır. Insta360, yenilikçi ürünler üretmekten korkmayan bir 360 kamera şirketidir. Insta360 One R, çekim gereksinimlerinize uygun çok yönlü bir kurulum oluşturmanıza olanak tanıyan modüler bir kameradır. One R için üç lens mevcuttur: bir 4K geniş açılı lens, bir 5.7K 360 modülü ve 5.3k Leica tarafından tasarlanmış 1 inçlik bir sensör birimi. Ayrıca daha büyük piller, dalış kutuları ve drone yuvaları için seçeneklere sahiptir.

Insta 360, kamerayı herhangi bir rakiple eşleşecek performansın yanı sıra RODE Wireless GO için kablosuz mikrofon desteği ve daha net ses veya bir Apple Watch’tan uzaktan kamera kontrolü için Apple Airpods gibi zarif özelliklerle donattı.

Video ve fotoğraf modlarının miktarı neredeyse çok fazladır, çoğu muhtemelen temel aksiyon kamerası kullanıcıları için aşırıdır, ancak denemeye ve keşfetmeye istekli video yapımcıları Otomatik Çerçeveleme, Noktadan İzlemeye ve Çekim Laboratuvarı geçişleri gibi özelliklerle ödüllendirilecektir.

GoPro Hero 7 Black

GoPro Hero 7 Black

Hero 7 artık en iyi aksiyon kamerası olmayabilir, ancak yine de hala canlı. GoPro, Hero 6 Black’i piyasaya sürdüğünde karışık bir tepki aldı ve GoPro’nun aksiyon kamerası pazarının zirvesinde geleceğine dair şüpheler uyandırdı. GoPro’nun yanıtı Hero 7 Black oldu ve itiraz edenler susturuldu.

Hero 7 Black’in başlık özelliği Hypersmooth, önceki GoPro modelleri görüntü sabitleme özelliğine sahipti ancak Hero 7 Black, gimbalden kurtulmak için yeterince iyi performans gösteren ilk GoPro’dur. Sadece bu değil, Hypersmooth, 60 fps’de 4k çekim kaydederken bile kullanılabilir.

Hero 7 Black ayrıca TimeWarp stabilize zaman atlamalarına, 12 MP HDR fotoğraflara ve canlı yayın özelliklerine sahiptir. Bunların tümü, modlarda ve ayarlarda hızlı bir şekilde gezinmek için kaydırma hareketlerini kullanan yüksek kaliteli bir dokunmatik ekran tarafından kontrol edilir.

GoPro Hero 7 Silver

GoPro Hero 7 Silver

Daha az karmaşık bir arayüzle çarpıcı çekimler yapmak isteyenler için uygun bir aksiyon kamerası. Çoğu için, Hero 7 Black’in profesyonel özellikleri aşırı olacak, GoPro Hero 7 Silver burada devreye giriyor.

Hypersmooth, ProTune ve daha yüksek kademeli modelde bulunan sayısız kayıt modu gibi özelliklerden arındırılmış, inceltilmiş Hero 7 Silver, 30 fps’de güzel sabitlenmiş 4k görüntüler ve Geniş Dinamik Aralık (WDR) fotoğraflar üretmeye devam ediyor.

Hero 7 Silver, GoPro’nun amiral gemisi modeliyle aynı sağlam, su geçirmez dış yüzeyi ve sezgisel dokunmatik kullanıcı arayüzünü sunar. Klasik GoPro ön durum ekranı, bunun yerine arka dokunmatik ekrana, bir dizi bip sesine ve ne zaman kayıt yaptığını size bildirmek için LED yanıp sönmesine bağlı olarak üst versiyondan düşürülmüştür.

Sony FDR X3000R aksiyon kamerası

Sony FDR X3000R

Düşük ışıkta eşit derecede verimli olan yerleşik bir mekanik yalpa çemberi ile daha geleneksel bir video kamera şekli. Sony FDR-X3000R alışılmadık bir aksiyon kamerası şekline sahip olabilir, ancak bu Sony’nin Optical Steady Shot teknolojisini aksiyon kamerası dünyasına getirmesine izin veriyor.

Optik Sabit Çekim, çekimi sabitlemek için tüm lensi ve sensörü hareket ettiren bir gimbal mekanizma kullanarak kamera sarsıntısını önler. Bu, tam 4k veya 240 fps ağır çekim sabitlemenin, elektronik sabitlemenin aksine zor veya düşük ışıktan etkilenmediği anlamına gelir. Yalnızca IPX4 sıçramasına ve toza dayanıklı olmasına rağmen Sony, 60 metreye kadar su geçirmezlik sağlayan ek bir muhafaza içerir.

GoPro Hero 6 Black

GoPro Hero 6 Black

Birkaç yaşında ama hala zengin ve harika çekimler yapabiliyor. Artık GoPro serisinin zirvesinde olmayan eski GoPro Hero 6 Black, fiyatlar düşmeye devam ederse profesyonel bütçe dostu modeli olarak ikinci bir hayata kavuşabilir. Protune’u fantastik 4k/60fps videosu, düşük ışık kapasitesi ve görüntü sabitleme ile birleştirin Hero 6 Black, ister arkadaşlarınızla klip paylaşıyor ister belgesel çekiyor olun, yüksek kaliteli video içeriği üretmeye devam edebilir.

GoPro Hero 7 Black, Hero 6 Black’e göre kesinlikle önemli bir yükseltmedir ve şu anda, Hero 7 Black ve HyperSmooth görüntü sabitleme, Timewarp ve SuperPhoto özellikleri için biraz fazladan harcamayı haklı çıkarmak zor. Ancak fiyatlar düşmeye devam ederse ve Hero 7 Silver’a bir alternatif arıyorsanız, Hero 6 Black dikkate değer.

DJI Osmo Pocket

DJI Osmo Pocket

Daha az zorlu koşullar için tasarlanan üç eksenli gimbal ve yüz izleme teknolojisi, onu bir vlogger’ın en iyi arkadaşı yapıyor. DJI Osmo Pocket, bir aksiyon kamerasının sağlam dışını sunmasa da, aksiyonun bir parçası olmaktan ziyade basitçe kaydetmek için bir kamera arıyorsanız, Osmo Pocket benzersiz bir özelliğe sahiptir.

Osmo Pocket, tüm elektronik stabilizasyonu utandırmayı ve pürüzsüz profesyonel görünümlü görüntüler üretmeyi vaat eden üç eksenli bir mekanik gimbal etrafında inşa edilmiştir. Gimbal, seçilen bir konuyu çerçevede tutan ActiveTrack biçiminde başka parti numaralarına ve mükemmel kaydırma zaman aralıkları oluşturmak için Motionlapse’a sahiptir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu dönen yalpalama mekanizması çok sağlam değildir ve bir kaska bağlanıp yağmurda bir dağdan aşağı sürülmek üzere tasarlanmamıştır. Bununla birlikte, vlog çekmek için profesyonel çekimler üretebilen cep dostu bir kamera arıyorsanız, Osmo Pocket iyi gidiyor.

GoPro Max 360

GoPro Max 360

Profesyonel görünümlü videoyu herkes için erişilebilir hale getirmek için bir dizi işlem sonrası seçeneği sunan 360 derecelik bir kamera. 360 derecelik içerik oluşturmak hem sürükleyici sanal gerçeklik içeriği hem de süper soyut açılar sunabilirken, aslında GoPro Fusion’un Overcapture ve Max HyperSmooth Video Sabitleme özellikleri gerçek satış noktalarıdır.

360 derecelik tam video kaydederek, mükemmel çekimi elde etmek için GoPro uygulamasını kullanarak post prodüksiyonda yeniden çerçeveleyebilirsiniz. Kameranın arkasında kötü kadrajlama ve kaçırılan anların olduğu günler geride kaldı. Film, Fusion Studio uygulaması kullanılarak post prodüksiyonda otomatik olarak sabitlenir ve rakipsiz gimbal benzeri görüntüler üretir.

GoPro, 360 derece kamera pazarında tek başına değil, ancak Max, bir dizi özelliği, ekstra sensörü ve ses kontrolünü klasik olarak dayanıklı, su geçirmez bir GoPro tasarımına sığdırmayı başararak onu hareketli aksiyon sporları ve yaratıcı film yapımcıları için çekici hale getiriyor.