Pembe tavuk eti yemek sağlıklı mı?

Fırınınızda termometreniz 165° gösteriyor, tavuğunuzun sularını düzgün bir şekilde kontrol ettiniz ve dinlenmesine izin verdiniz, ancak eti kestiğinizde hala oldukça pembe görünüyor. Ne yaparsınız?

Tavuğun beyaz olması konusunda kültürel olarak alışık hale gelmiş olsak da, sadece biraz pembe görüntü yüzünden tavuğunuzu yeniden pişirmenize gerek olmadığı ortaya çıktı. İşte tavuğu yemeyi güvenli (ve lezzetli) yapan renk, sıcaklık ve diğer pişme göstergeleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Pembe Tavuk Yemek Güvenli mi?

Tavuk, hindi ve diğer kümes hayvanlarının pişirilmesi söz konusu olduğunda Salmonella bakterisi hala çok ciddi bir endişe kaynağıdır. Kümes hayvanlarının yalnızca suları berraklaştığında, et artık pembe olmadığında ve uyluğun en kalın kısmında en az 165° göründüğünde yemenin güvenli olduğu tekrar tekrar kafamıza çarpıyor. Ancak bunlardan sadece sıcaklık, tamamen pişmiş bir tavuğun gerçek göstergesidir.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), tavuğun tüm parçaları minimum 165°C’lik bir iç sıcaklığa ulaştığı sürece yemenin güvenli olduğunu söylüyor. Renk, bu konuda önemli değildir. USDA ayrıca, tamamen pişmiş kümes hayvanlarının bile bazen ette ve meyve sularında pembemsi bir belirti gösterebileceğini açıklıyor.

Bu, özellikle kemikleri ve derileri hala çok geçirgen olan genç tavuklar için geçerlidir. Kemik iliğindeki pigment, çevreleyen dokuyu renklendirebilir ve kemiklerin çok koyu görünmesine neden olabilir. Kaslardaki hemoglobin, pişirme sırasında da hava ile reaksiyona girerek ete pişirildikten sonra bile pembemsi bir renk verebilir. Tavuğun yemi ve dondurulmuş olup olmadığı da son rengi etkileyebilir.

Az Pişmiş Tavuk Yerseniz Ne Olur?

Bunu bile bile, bir tavuğu kesip pembeyi görmek şaşırtıcı. Pembe tavuk ve az pişmiş tavuk arasındaki otomatik ilişkiyi yeniden programlamak biraz çalışma gerektirecek. 165°C’ye kadar pişirilmemiş tavuk, az pişmiş tavuktur.

Az pişmiş tavuk yemek, hafif mide rahatsızlığından gıda zehirlenmesine kadar çeşitli yiyecekler oluşturabilir, bu nedenle herhangi bir şüpheniz varsa, pişme testi için her zaman dijital bir prob termometresi kullandığınızdan emin olun.