Tereyağı dondurulur mu?

Bir dahaki sefere tereyağı indirime girerse gönül rahatlığıyla stok yapabilirsiniz, çünkü ister yeni pişirme tarifleri deniyor olun, ister yeşil sebzeler pişiriyor olun, tereyağı elinizin altında bulundurmak için uygun ve yararlı bir malzemedir. Kısa cevap: Evet, tereyağını dondurabilirsiniz!

Tereyağı nasıl dondurulur?

Tereyağını dondurmanın en kolay yolu, tereyağını satın aldıktan hemen sonra orijinal ambalajında ​​saklamaktır. Bir süre kullanmayı düşünmüyorsanız, kutuyu plastik bir ambalajla sarın veya dondurucuda güvenli bir çantaya veya kaba koyun.

Orijinal ambalajınız yoksa veya içinden sadece 1 veya 2 çubuğu donduruyorsanız, dondurucu yanığı ve dondurucudaki diğer maddelerden korumak için tereyağını dondurmadan önce plastik bir torba veya kaba sarmanız veya saklamanız önemlidir. Tereyağı, yanında sakladığınız her şeyin kokularını kolayca alır, bu nedenle fazladan bir katman hayati önem taşır.

Tereyağını ne kadar dondurabilirsin?

Düzgün bir şekilde saklanırsa, tuzsuz tereyağı 4–6 ay taze kalırken tuzlu tereyağı bir yıla kadar dayanabilir. Ambalajın üzerindeki “son kullanma” tarihinden önce tereyağını dondurduğunuzdan emin olun.

Donmuş tereyağını nasıl çözersiniz?

Çözmek için donmuş tereyağını gece boyunca buzdolabında veya oda sıcaklığında 3-4 saat bekletin. Daha hızlı bir çözüme mi ihtiyacınız var? İşte bazı hızlı fikirler:

  • Dondurulmuş tereyağını bir rendenin büyük deliklerinde rendeleyin ve çözülene kadar oda sıcaklığında bekletin.
  • Pişiriyorsanız, ön ısıtma yaparken tereyağını fırının yanına koyun. Fırının ısısı tereyağının çözülmesine yardımcı olacaktır.
  • Tereyağını 10 saniyelik artışlarla mikrodalgada iyice yumuşayana kadar karıştırın. Mikrodalgada tereyağı yumuşaktan sıvı hale çok çabuk geçtiği için burada tedbirli olmak daha iyidir.

Kullanmak için donmuş tereyağının çözülmesi gerekiyor mu?

Değişir! Tereyağını dondurmanın en iyi yanı, bazen dondurulmuş tereyağının aslında bir tarifte tercih edilmesidir. Turta kabuğu ve bisküvilerde, soğuk tereyağı, fırında buharlaşırken o dayanılmaz lapa lapa dokuyu oluşturmaya yardımcı olur.

Turta hamurunda donmuş tereyağı kullanmak için, bir rendenin büyük deliklerinde rendeleyin ve unla birlikte atın.