Latte ve Cappuccino için Süt Köpürtücü araçları

Sütü köpürtmek için buharlı bir çubuğu doğru şekilde nasıl kullanacağınız yönünde birkaç tavsiye vereceğiz. Bu sütlü kahve içeceğinin şeker gerektirdiğini düşünmüyoruz, ancak istediğiniz tatlandırıcıyı (veya aromalı şurubu) eklemekten çekinmeyin. Yapacağınız kahvenin tadını süt köpürtücü işlemi tayin edecektir.

Bir latte için espresso-süt oranı 1:4’tür. Bu, iki shot espresso (yaklaşık 55 ml) ve üzerine dökülen 220 ml köpüklü süt anlamına gelir. Sonuç, ince kahve aromalarına sahip lezzetli, kremsi bir içecektir. Latte genellikle sıcak servis edilirken, sütü köpürtmenize gerek kalmadan, buzun üzerine espresso ve süt dökerek de buzlu latte yapabilirsiniz. Latte yapmak için, en sevdiğiniz öğütülmüş kahveyi espresso olarak kullanın ve köpürtmek için tercih ettiğiniz herhangi bir süt türünü seçin. Aromalı şuruplar bile ekleyebilirsiniz. Yine de, burada en iyi latte yapmak için bazı kurallar verilmiştir.

Latte ve cappuccino arasındaki süt köpürtme farkları

Bir latte ve bir cappuccino, tamamen aynı oranda kahve ve sütle yapılır. Tek fark sütün dokusundadır. Bir latte kalın ve ipeksi bir ağız hissine sahipken ve espresso ile süt tamamen karıştırılırken, bir cappuccino daha havalıdır. Baloncukların boyutu daha büyüktür ve bu nedenle daha hafiftir; bu nedenle bir kapuçino farklı köpük, süt ve espresso katmanlarına sahiptir. Şeker süt kabarcıklarıyla zirveye çıkar ve cappuccino tadı daha tatlı hale gelir.

Espresso, sıcak suyun yüksek basınç altında ince öğütülmüş kahveden geçirilmesiyle yapılan konsantre kahvedir. Seyreltilmesi zor olan güçlü, derin tadı sayesinde latte, cappuccino, macchiatos ve daha fazlası gibi özel kahve içecekleri için mükemmel bir üstür. Evde bir espresso makineniz varsa, işlem kolaydır: En sevdiğiniz öğütülmüş kahveyi kullanarak bir veya iki shot espresso hazırlayın. Teknik olarak bir espresso olmasa da, Keurig, Aeropress gibi tek servislik kahve makinesi, set üstü kahve makinesi ve hatta hazır espresso gibi diğer demleme yöntemlerini kullanarak da cesur espresso tarzı kahve alabilirsiniz.

Köpüklü süt, bir latte’yi gerçekten özel kılan şeydir. Köpük, sıcak buhar bir buhar çubuğu aracılığıyla süte zorlanarak girdap oluşturduğunda oluşur. Sütün dairesel bir hareketle itilmesi önemlidir, çünkü sütün içindeki hava ve yağı emülsifiye ederek kremsi bir doku oluşturur. Latte için iyi köpürtülmüş süt tatlı, ipeksi ve baristaların mikro köpük olarak adlandırdıkları “ıslak boya benzeri bir dokuya” sahiptir. Amaç sadece baloncuklar elde etmek ve sütü ısıtmak değil, mükemmel kıvamı elde etmektir.

Süt Köpürtme Araçları

  • Buhar çubukları espresso makinelerine takılır ve bu da onları en pahalı seçenek yapar. En iyi mikro köpüğü yaptıkları için kafelerde yaygın olarak kullanılırlar. En manuel ve öğrenmesi zor olanıdır, ancak bir kez ustalaştığınızda, köpüklü sütünüzü farklı özel kahve türleri için kolayca özelleştirebilirsiniz. Latte’ler, çok fazla köpük içermeyen, minik baloncuklu köpüklü süte ihtiyaç duyar. Kapuçino için çok daha fazla köpük gerekir.
  • Otomatik köpürtücüler, yerleşik buhar çubuğuna sahip bir espresso makinesinden kullanımı en kolay, daha ucuz ve daha küçük olanlardır. İçinde küçük sarmal çırpma teli bulunan elektrikli bir sürahiye süt ekleyin ve bir düğmeye basarak süt sıcak veya soğuk olarak köpürtülür.
  • Köpürtme çubukları, sütü buhar kullanmadan köpürtebilen (süt ısınmaz) kompakt ve ucuz, pille çalışan çırpıcılardır. Ortaya çıkan köpüklü süt, hafif ve köpüklü, büyük kabarcıklarla kapuçinolar için mükemmel olacaktır. Köpüklü bir çubukla mikro köpük elde etmek zordur.