Sabun ve su kullanmadan ızgara nasıl temizlenir?

Açık havada yemek pişirmenin ve mangal yapmanın resmi mevsimi olan yaz, genellikle ev şeflerinin ızgaralarla karşılaştığı zamandır. Belki de deniz ürünlerini çok çabuk yakmayan güçlü bir alev elde etmek için bir “sır” bulmuşsunuzdur. Belki de köfteyi ne zaman çevireceğinizi ve sebzelere nasıl nefis dumanlı bir tat vereceğinizi tam olarak çözdünüz. Ancak bu dikkatli çalışma döneminde arka bahçedeki şeflerin çoğunun mükemmelleştiremediği bir şey varsa, o da temizliktir.

Çoğu ev şefinin ilk günden itibaren ızgaralarını düzgün bir şekilde temizlemekten vazgeçtiğini düşünüyorum. Lezzetli bir ızgara ziyafeti, başarısının ardındaki iyi geliştirilmiş hazırlama ve pişirme teknikleri nedeniyle sık sık kutlandığından, çoğu ev şefinin dikkatini ızgaralarını ovalamak yerine bu ayrıntıları değiştirmeye odakladığını biliyoruz. Ama bu bir hata. Kirli bir ızgara, pişirdiği her şeyin tadını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda çok uzun süre ihmal edilirse yangın tehlikesine de yol açabilir.

Bir Izgarayı Temizlemenin En İyi Yolu

Yemek pişirirken olduğu kadar temizlemeyi de bildiğinizden emin olmak için, bir ızgarayı sabun ve sudan daha fazlasıyla nasıl temizleyeceğinizle ilgili ipuçlarını veriyoruz. Bilmeniz gereken araçlar ve püf noktaları konusunda tavsiyelerimizi takip edin. Böylece siz de bir ızgara ustası olabilirsiniz.

Önce pişirme alanınızı folyo ile kapatın

Pişirdikten sonra yemeğinizi folyo altında “dinlendirmeyi” öğrenmiş olsanız da, bu da nemi geri kazanmasına yardımcı olur, ancak folyonun ızgarayı temiz tutmanın akıllıca bir yolu olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Izgarayı bitirir bitirmez, tüm pişirme alanının üzerine çift katlı bir folyo tabakası koyun ve ızgara hala açıkken yaklaşık 10 ila 15 dakika orada bırakın. Bu numara aslında ızgaranın sıcaklığını yalıtmaya ve artırmaya yardımcı oluyor, bu da kekleşen malzemelerin daha kırılgan hale gelmesini veya sadece yanıp düşmesini kolaylaştırıyor.

Yeterince zaman geçtikten sonra ızgarayı kapatın ve folyoyu yaklaşık 20 dakika soğumaya bırakın. Izgara, ısıdan yanmayacağınız kadar soğuk olacak ve ardından sos gibi keklenmiş parçaları kırmak için güçlü bir ızgara fırçası kullanacaksınız. Bu folyoyu kullanılmadığı zamanlarda da ızgarada bırakabilirsiniz. Bir dahaki sefere ızgara yapmak istediğinizde, aynı folyo ile ızgarayı açın, bu da ızgaranın çok yüksek sıcaklıklara ulaşmasını sağlar. Boşa gitmesin diye birkaç kez tekrar kullanmanızda sakınca yoktur.

mangal temizligi

Ardından ızgarayı da temizlemek için folyoyu kullanın

Izgara yapmak için açtığınız folyonun boşa gitmemesini sağlamanın bir başka yolu da temizlik için el altında tutmaktır. Izgarayı yalıtmak için bu folyo tabakalarını tekrar kullanmayı bitirdiğinizde, onları gevşek bir şekilde toplar haline getirin. Ulaşılması zor yerleri temizlemek için onları aşındırıcı bir yüzey olarak kullanabilirsiniz. Fırça yoksa, bu, ızgaraya hala yapışmış parçacıkları temizleme konusunda da yardımcı olacak.

Tel fırça edinin

Tel fırçanın temel bir ızgara aracıdır ve pişirmeden önce ve sonra kullanılması gerekir. Izgara ısınırken parçaların çoğunun pişmesine izin verin, ardından ızgarayı pişirmeden önce ızgaraları bir tel fırça ile fırçalayın. Her kullanımdan sonra, soğumadan ve herhangi bir yeni yapışkan oluşmadan önce yüzeyi tekrar fırçaladığınızdan emin olun.

Gerektiğinde ızgaralarınızı ayrı ayrı temizleyin

Izgaralarınızdaki yağ ve yanmış parçalar geri dönüşü olmayan bir noktaya kadar birikebilir ve bu gerçekleştiğinde tel fırçanızın ne kadar temiz olduğu önemli değildir. Izgaralarınız fırçanızın kazınamayacağı kadar fazla çöp biriktirirse, onu iki bardak sirke ve bir bardak karbonatla birlikte bir çöp torbasına batırın. Dökmemeye dikkat edin, çünkü yaparsanız ortalığı dağıtır.

izgara temizleme

Izgaranız yeni gibi görünmeli, ancak çok da mükemmel olmamalıdır

Bir dökme demir tavaya benzer şekilde, bir ızgaranın zamanla bir baharat tabakası geliştirmesi gerekir. Bu nedenle, ızgara yemek pişirmenizin temel taşlarından biri gibi görünüyorsa, kirli görünmemesi normaldir.

Unutulmaması gereken bir şey, ızgaranın ilk kullanıldığında ne kadar parlak ve temiz göründüğü ve daha fazla kullanımla ızgara doğal olarak terbiyeli olmaya başlayacak ve üzerinde her pişirdiğinizde küçük katman katmanları oluşturacaktır. Biraz baharat iyidir çünkü yiyeceklerin yapışmasını engeller. İlk günkü gibi görünmesini asla sağlayamayacaksınız, ancak düzenli olarak temizlemenin faydalarını göreceksiniz.