Kediler neden miyavlar, aşırı miyavlamayı durdurma

Kediler neden miyavlar? Nedenler yavru kediler büyüdükçe değişir. Yavru kediler, acıktıklarında, üşüdüklerinde veya korktuklarında annelerine miyavlarlar. Ancak kediler büyüdükten sonra, birbirleriyle iletişim kurmak için başka sesler kullanırlar. Bu sesler arasında bağırma, tıslama ve hırlama gibi sesler bulunur. Miyavlama, insanlarla iletişimleri için ayrılmıştır.

Tabii ki, miyavlama miktarı cinse ve hatta kediye göre değişir. Doğu ırkları, özellikle de Siyam kedileri harika “konuşmacılar” olarak bilinirler, bu nedenle miyavlamayı sevmeyenler muhtemelen bu ırklardan uzak durmalıdır.

Bazı kediler sadece kendi seslerini duymaktan hoşlanırken, diğerleri sahipleriyle sohbet etmek istiyor gibi görünüyor. Kediniz istediğinizden biraz daha fazla konuşuyorsa, önce sebebini bulmaya çalışın. Sebebini öğrendikten sonra, kedinizin daha az miyavlamasını sağlamak için çalışabilirsiniz.

Kedim Neden Bu Kadar Miyavlıyor?

Kediler, ciddiden nedenlerden sadece dikkat çekmeye kadar birçok nedenden dolayı miyavlar. Kedilerin miyavlamasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Hastalık. İlk adım, veterineriniz tarafından kapsamlı bir kontroldür. Çok sayıda hastalık kedinin açlık, susuzluk veya ağrı hissetmesine neden olabilir ve bunların tümü aşırı miyavlamaya yol açabilir. Her yaştan kedide ayrıca aşırı aktif tiroid veya böbrek hastalığı gelişebilir ve her ikisi de aşırı ses çıkarmaya neden olabilir.
  • Dikkat arayışı. Bazı insanların düşündüğünün aksine, kediler yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Kediler genellikle oyun oynamaya, sevmenize veya sizi onlarla konuşmaya ikna etmek için miyavlarlar. Dikkat arayan miyavlamaları azaltmak istiyorsanız, bu olduğunda yanıt vermeyi bırakın. Onlara yalnızca sessiz olduklarında dikkat edin. Tekrar miyavlamaya başlarlarsa, bakın ya da uzaklaşın. Ancak evcil hayvanınızı görmezden gelmeyin. Her gün onlarla kaliteli zaman geçirin, oynayın, tımarlayın ve onlarla konuşun. Yorgun bir evcil hayvan daha sessiz bir evcil hayvandır.
  • Yemek istiyor. Bazı kediler, bir ısırık alma umuduyla mutfağa her girdiğinde miyavlar. Ve birçok kedi beslenme zamanlarına yaklaştığında çok sesli hale gelir. Eğer sorununuz buysa, kedinizi ağlarken beslemeyin. Yiyecekleri bırakmak için sessizleşinceye kadar bekleyin ve miyavladıklarında onlara yiyecek vermeyin. Bu işe yaramazsa, belirli zamanlarda açılan otomatik bir besleyici alın. Şimdi pisi besleyicide miyavlayacak, size değil.
  • Selamlama amaçlı. Birçok kedi, insanları eve geldiğinde veya onlarla evde karşılaştıklarında bile miyavlar. Bu, kırılması zor bir alışkanlık, ama buna kediciklerin sizi gördüklerine sevindiklerini söylüyormuş gibi bakın.
  • Yalnızlar. Evcil hayvanınız günde çok fazla saati yalnız harcıyorsa, evcil hayvanınızın hayatını zenginleştirmek için bir evcil hayvan bakıcısı almayı düşünün. İzleyebilecekleri bir pencerenin dışına bir kuş yemliği koyun. Onlara bir kedi evi alın ve içine oyuncaklar koyun.
  • Stresli bir kedi. Stres yaşayan kediler genellikle daha sesli hale gelir. Yeni bir evcil hayvan veya bebek, evde bir hareket veya değişiklik, bir hastalık veya sevilen birinin kaybı, kedinizi konuşmacıya dönüştürebilir. Evcil hayvanınızı neyin strese soktuğunu keşfetmeye çalışın ve değişime uyum sağlamasına yardımcı olun. Bu mümkün değilse, kedinize daha fazla ilgi gösterin ve onu sakinleştirmesine yardımcı olması için ona zaman verin.
  • Yaşlanan kediler. Kediler, tıpkı insanlar gibi, yaşlandıkça bir tür zihinsel kafa karışıklığı veya bilişsel bozukluktan muzdarip olabilir. Kafaları karışır ve özellikle geceleri, görünürde bir sebep olmadan sık sık kederli bir şekilde ağlarlar. Gece lambası bazen kediniz geceleri şaşırırsa yardımcı olabilir ve veterinerler genellikle bu semptomlara yardımcı olan ilaçlar yazabilir.
  • Üremek isteyen kediler. Kediniz kısırlaştırılmadıysa, çok daha fazla gürültü duyacaksınız. Dişiler sıcakken bağırırlar ve erkekler sıcakta bir dişiyi kokladıklarında bağırırlar. İkisi de aynı evde yaşıyorsa çıldırtıcı olabilir. Evcil hayvanınızın kısırlaştırılması bunu önleyecektir.

Miyavlamaya Karşı Ne Yapmamalı

Hiçbir sorun olmadığından emin olmadan bunu görmezden gelmeyin. Miyavlamayı ödüllendirmek istemeseniz de, bazen kediler iyi bir nedenden dolayı miyavlar; çöp kutularına ulaşamazlar, bir odaya hapsolmuşlardır, su kabı boştur. Bunun güvenle göz ardı edebileceğiniz bir şey mi yoksa hemen düzeltilmesi gereken bir sorun mu olduğunu belirlemek için miyavladıkları zaman kontrol edin.

Miyavladığı için bir kediyi cezalandırmayın. Kedilere vurmak, bağırmak ve su püskürtmek, nadiren uzun vadede miyavlayan bir kediyi susturmada işe yarar, ancak tüm bu eylemler kedinizin güvensizliğine ve hatta sizden hoşlanmamasına neden olur.

Teslim olmayın. Kediniz miyavlamaktan istediklerini almaya alışmışsa, işe yaramayı bıraktığında daha fazla ve daha yüksek sesle miyavlayacaktır. Başka bir deyişle, iyileşmeden önce muhtemelen daha da kötüleşecektir. Sessiz davranışı ödüllendirmeye ve miyavlamayı görmezden gelmeye devam edin ve sonunda fikri alacaklar.