Yengeç: Sağlık faydaları var mı?

Hafif bir mineral tatlılığı ile nefis tuzlu olan yengeç, deniz ürünlerinin tüm çekiciliğini, bazı insanların kaçınmayı tercih ettiği balık gibi ağızda bırakmadan sunar. Dungeness ve Alaskan King gibi çeşitleri mevcut olan bu kabuklu hayvan, dünyanın her yerinde yakalanır ve beğenilir.

Tarihçiler, yengecin kıyı nüfusu tarafından tüketilen ilk gıdalardan biri olduğuna inanıyor. Arkeologlar, Eritre kıyılarında yengeç ve diğer yenilebilir deniz hayvanlarının kalıntılarını ortaya çıkardılar. Chesapeake Körfezi bölgesindeki ek arkeolojik keşifler, yengecin aynı zamanda Yerli Amerikalılar ve ilk koloniciler için en popüler yiyecekler arasında olduğunu gösteriyor.

Günümüzde yengeç, bazı bölgelerde kolayca yakalanan bir bol et kaynağı, bazılarında ise bir incelik olarak kabul edilmektedir. Çin, dünyanın en büyük yengeç ihracatçısıdır, Amerika Birleşik Devletleri ise en çok tüketendir.

Yengeç için beslenme bilgisi

Yengeç eti, diğer popüler deniz ürünleri türleriyle aynı besin maddelerinin çoğuna sahiptir, ancak marlin, kılıç balığı, orfoz ve ton balığından daha düşük civa seviyelerine sahiptir.

  • Yengeç şu açılardan zengindir: B12 vitamini, Folat, Demir, Niasin, Selenyum, Çinko.
  • 1 fincan pişmiş yengeç porsiyonu şunları içerir: 97 kalori, 21 gram protein, 1 gramdan az yağ, 0 gram karbonhidrat, 0 gram lif, 0 gram şeker.

Yengeç’in Sağlık Faydaları

Yengeç, kas inşa etmek ve korumak için önemli olan proteinle doludur. Yengeç ayrıca yüksek düzeyde omega-3 yağ asitleri, B12 vitamini ve selenyum içerir. Bu besinler, çeşitli kronik durumların önlenmesine yardımcı olurken genel sağlığın iyileştirilmesinde hayati rol oynarlar.

Kalp sağlığını iyileştirir. Yengeçte bulunan omega-3 yağ asitleri, kalp sağlığı ile ilgili birçok fayda sağlar. Bu önemli besinler, trigliseritleri düşürmeye, kan pıhtılaşmasını azaltmaya ve düzensiz bir kalp atışı geliştirme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Anemiyi önler. B12 vitamini ve folat dahil olmak üzere yengeçte bulunan besinlerin çoğu, vitamin eksikliği anemisi riskini azaltmaya yardımcı olur. Vitamin eksikliği anemisi olan kişilerde yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresi yoktur ve bunun sonucunda yorgunluk veya halsizlik yaşayabilir.

Beyni güçlü tutar. Araştırmalar, haftada en az bir kez yengeç gibi deniz ürünleri yiyenlerin demans ve Alzheimer hastalığı riskinin azaldığını göstermektedir. Bu koruma, deniz ürünlerinde bulunan yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Yengeç’in Zararları

Yengeç cıva bakımından diğer birçok deniz ürününden daha düşük olabilir, ancak yine de nasıl yakalanıp hazırlandığına bağlı olarak bir endişe olabilir. Kahverengi yengeç eti, çok fazla tüketirseniz toksik olan yüksek seviyelerde kadmiyuma da sahip olabilir.

Yengeç ayrıca iyi miktarda sodyum içerir (3 onsluk porsiyonda 237 miligram).

Sağlıklı Alternatifler

Deniz ürünlerine açsanız, ancak biraz daha az sodyum istiyorsanız, harika seçenekler şunları içerir: Somon, Pisi balığı, Ham istiridye