Arabada soket nedir, 12V soket nasıl tamir edilir?

Geçmişte, araç içi çakmağa güç sağlamak dışında nadiren kullanılırdı; bugün, akıllı telefonlarımız da dahil olmak üzere sayısız elektronik cihaz için vazgeçilmez bir güç kaynağıdır.

Bir toplantıya gitmek için acele ediyorsunuz ve telefonunuzu fişe takacak vaktiniz olmadığı için arabanızın içindeki şarj cihazına güveniyorsunuz. Sürüşe başladığınızda, önemli bir çağrı alırsınız, ancak cevap vermeden önce telefonun pili biter.

Bu henüz başınıza gelmediyse, kendinizi şanslı sayın çünkü çalışmayan bir elektrik prizi (12V priz; elektrik prizi; daha hafif priz; soket) araç sahipleri için çok yaygın bir sorundur. Başlangıçta bir elektrikli sigara çakmağına güç vermek için tasarlanan bu cihaz, kullandığımız çoğu alet için 12V DC yardımcı güç kaynağı haline geldi. Bu, arabanın elektrik sisteminin bir parçasıdır ve birçok modern arabada birden fazla bulunur.

12V soketin çalışmama sebepleri

Çalışmayı bıraktığında, en yaygın neden soketin içinde bulunur. Dikey olarak monte edilmiş bir elektrik prizine sahip araçlarda, özellikle üstü kapatılmamışsa, nesnelerin oraya düşmesi şaşırtıcı derecede kolaydır. Düşen metal olmayan nesneler şarj cihazlarının sokete temas etmesini engelleyebilirken, metal nesneler kısa devreye neden olabilir ve sigortasının atmasına neden olabilir.

Bir el feneri kullanarak soketin içini iyice incelemelisiniz ve içinde çeşitli nesleler veya paçalar bulursanız, bunları dikkatlice çıkarın. Anahtarların kontakta olmadığından emin olun ve ekstra güvenli olmak istiyorsanız, arabanın akü bağlantısını kesin. Priz temizse ancak şarj cihazınız hala çalışmıyorsa, arabanızda birden fazla 12V soket varsa şarj cihazını başka bir prize takmayı deneyin. Aracın yalnızca bir soketi varsa, farklı bir şarj cihazı veya cihaz takmayı deneyin; hala çalışmıyorsa, güç alıp almadığını görmek için bir devre test cihazına ihtiyacınız olacaktır.

12v soket

12V soketin sigortasını kontrol etme

Klipsi soketin dış kenarına ve test cihazının uzun ucunu içeriye yerleştirin, böylece merkezi pimle temas eder. Güç yoksa, sonraki adım sigortanın atıp atmadığını kontrol etmektir.

Bazı arabalarda torpido gözünün içine veya arkasına yerleştirilmiş sigorta panelleri vardır, ancak yerleştirildiğinden emin olmak ve elektrik prizi sigortasını belirlemek için, kullanıcı el kitabını kontrol etmelisiniz.

Çoğu elektrik prizi 10A veya 15A’da sigortalıdır, bu nedenle yedek olarak en az birkaç adet aynı sigortadan satın aldığınızdan emin olun, çünkü değiştirirseniz ve tekrar atarsa, bir yedeğiniz olacaktır.

12v soket sigorta

12V soket tamiri

Sigorta düzgün görünüyorsa veya değiştirirseniz ve şarj cihazını taktıktan hemen sonra tekrar atarsa, devre boyunca bir yerde kısa devre var demektir. Bu durumda soketi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Pek çok satış sonrası alternatif mevcuttur ve sürecin kendisi karmaşık değildir, bu yüzden bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Soketi değiştirmek hala sigorta atmasına ve güç kaybına neden oluyorsa, arabanızı profesyonel bir elektrikçiye götürmelisiniz. Bununla birlikte, bu pek olası değildir çünkü bu, çoğunlukla tıkanmalardan veya çoğu zaman yanmış bir sigortadan kaynaklanır.