Dinlemeniz gereken Alman müzik grupları

Almanca öğrenmenin en iyi yollarından biri, en iyi Almanca parçalarından bazılarını dinlemektir. Almanya’nın zayıf bir müzik grubu ve şarkı topluluğu olduğu izlenimi altındaysanız, 1930-2017 arasındaki en iyi müziklerin bazılarını gerçekten kaçırıyorsunuz demektir. Hatta hayatınız boyunca bu gruplardan birini dinliyor olabilirsiniz ve onların Alman olduklarını bile bilmiyor olabilirsiniz.

Bu gruplardan bazıları daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmak için şarkılarını İngilizceye çevirirken, diğerleri dillerine sadık kalarak seslerini radyo dalgalarında zorladılar. İşte bugün bildiğimiz şekliyle müziği etkileyen en iyi Alman grupları.

Andreas Dorau

Pop müzisyen Andreas Dorau 1960’larda doğdu ve 80’lerin müzik sahnesinde büyük bir etkiye sahipti. Şarkılarının çoğu Almanca olsa da, “Stoned Faces Don’t Lie” gibi hem İngilizce hem de Almanca şarkılar bulabilirsiniz. İlk hitini henüz 16 yaşındayken yazdı ve bu da alışılmadık yeteneği hakkında zaten bir şeyler söylüyor.

Marlene Dietrich

Marlene Dietrich, 1910’dan 1980’lere kadar Berlin’de doğmuş bir Alman aktris ve şarkıcıydı. Hem Alman hem de Amerikan vatandaşlığına sahip olması, yaşadığı dönemler göz önüne alındığında oldukça ilginç bir gerçek. En ünlü şarkılarından biri, zamanını temsil eden epik bir şarkı olan “Falling in Love Again” idi.

Alexander Marcus

Tamamen eğlenceli bir Alman müzisyen ve müzik yapımcısı olan Alexander Marcus, görülmesi gereken en inanılmaz dans hareketlerine sahip ve müziği de mutlaka dinlenmesi gerekli.

The Notwist

The Notwist, İngilizce şarkı söyleyen ve performans sergileyen bir Alman bağımsız rock grubudur. Grup 80’lerin sonunda kuruldu ve 90’larda müzik sahnesinde öne çıktı ve bugün hala performans sergiliyor. “Pick Up the Phone” gibi gerçekten harika yağmurlu gün şarkıları söylüyorlar.

Can

Köln’den gelen bu deneysel rock grubu, şüphesiz, Almanya’nın en havalı gruplarından biridir ve birçoğu, Alman Krautrock türünü yaratmaktan sorumlu oldukları konusunda hemfikir. Müzikleri 1960’ların sonlarından 1990’ların sonuna kadar uzanıyor, ancak bugün bildiğimiz ve saygı duyduğumuz birçok grubu etkilediler.

Neu!

Neu! 1971’de Düsseldorf’ta başlayan dünyaca ünlü bir grup. Pek çoğunuz Kraftwerk hayranı için, Neu! orijinal Kraftwerk bandından bir bölünmeden oluşmuştur. Neu! en ünlü Krautrock gruplarından biridir ve bugün tanıdığımız birçok elektronik müzisyeni etkilemiştir.

Rammstein

Tamam, endüstriyel metal herkesin işi olmayabilir, ama kesinlikle bir Alman meselesi. Bu şiddetli sese girmeseniz bile, bu bir grup, basitçe söylemek gerekirse, farkında olmanız gerekir. Almanca dışında birçok dilde şarkıları var, bu da onları neredeyse evrensel kılıyor. Rammstein’a güvenmeden Alman müziği hakkında konuşmak imkansız.

Deichkind

İlk elden duyana kadar, Alman dilinin iyi bir hip hop üretebileceğini hiç düşünmemiştim. Deichkind, Alman mizahını bir sonraki seviyeye taşıyan bir hip hop / elektro Alman sanatçı. Deichkind başlangıçta oldukça saçma görünse de, sözleri oldukça yüksek Almanca’ya ulaşıyor.

Tangerine Dream

Tangerine Dream’i dinlemeden elektronik müziği sevemezsiniz. 60’ların sonlarında başladılar ve bu da ne kadar harika olduklarını zaten gösteriyor. Sesleri yıllar içinde new-age’den psychedelic rock’a oldukça değişti, ancak hepsi kesinlikle harika bir ambiyans ve garip hisler için dinlenmesi gereken bir şey.

Cro

Onların var olmasına ve iyi olmalarına çok şaşırdığımız için, başka bir Alman rapçi atmamız gerekti. Cro bir tür rap pop, yani bu senin tipik rap şarkın değil, daha çok Avrupalı. Neden bahsettiğimiz hakkında fikir edinmek için bir dinlemeniz gerekecek. Pek çok Alman onu seviyor.

Alphaville

Hepimiz “Forever Young” şarkısını biliyoruz, değil mi? İşte bu Alphaville, 80’lerde ünlü olan ve bugün hala çalan bir Alman synth-pop, yeni dalga grubu. Yeterince ilginç bir şekilde, gruba neredeyse “Forever Young” adını verdiler, ancak daha sonra adını Alphaville olarak değiştirdiler. “Big in Japan” en ünlü şarkıları değil, ama kesinlikle en iyilerinden biri, en azından harika bir ev partisi için.

Camera

Camera, Berlin’in dört bir yanında U-bahn istasyonlarında özgürce doğaçlama gösteriler yaptı ve polisle büyük sorunlara yol açtı. Ama Berlin merkezli iyi bir grubun sahip olmadığı ne var? Grup, benzersiz davulcuları sayesinde kötü bir şöhrete sahiptir.

Kraftwerk

Son olarak, ama kesinlikle en sonuncu değil, Kraftwerk. Belki en iyisini sona sakladık, ya da belki listenin sonuna kadar inenler için ekstra müzikal bonus olarak ekledik, ama bunun zaman ayırmaya değer olduğunu biliyoruz. Kraftwerk, gelmiş geçmiş en iyi elektronik müzik grubu. Belki Kraftwerk olmasaydı elektronik müziğimiz asla olmazdı, ya da belki bunu asla ana akım dinleyicilerin aklına ve kulağına uygun hale getiremezdi. Ama biz Kraftwerk’i seviyoruz, siz de sevmelisiniz.