Tarihteki ilk sessiz film: Büyük Tren Soygunu

Tarihteki ilk sessiz film olan Büyük Tren Soygunu filminin yapımcısı Thomas Edison, ancak Edison Company çalışanı Edwin S. Porter tarafından çekildi. 12 dakikalık sessiz film The Great Train Robbery (1903), bir hikaye anlatan ilk anlatı filmiydi. Büyük Tren Soygununun popülaritesi, doğrudan kalıcı sinema salonlarının açılmasına ve gelecekteki bir film endüstrisinin olasılığına yol açtı.

Büyük Tren Soygunu konusu

The Great Train Robbery, hem bir aksiyon filmi hem de klasik bir Western filmidir; dört haydut, bir treni ve onun yolcularını soyar ve değerli eşyaları aldıktan sonra büyük kaçışa başlarlar. Ancak peşlerinden gönderilen bir grupla girdikleri silahlı çatışmada öldürülürler.

İlginç bir şekilde, birkaç silahlı çatışma ile şiddet yönünden eksik kalmıyor. Pek çok seyirci için şaşırtıcı olan şey, ezilmiş adamı trenin yan tarafına atmanın özel etkisiydi (bir kukla kullanıldı). Ayrıca ilk kez The Great Train Robbery’de görülen, bir adamı ayaklarına ateş ederek dans etmeye zorlayan bir karakterdi. Bu sahne daha sonraki Westernlerde sık sık tekrarlandı.

Seyircinin korkusuna ve ardından sevincine, haydutların liderinin (Justus D. Barnes) doğrudan seyirciye baktığı ve tabancasını onlara ateşlediği bir sahne vardı. (Bu sahne filmin başında ya da sonunda belirdi, operatöre bırakılan bir karar.)

buyuk tren soygunu
Fotoğraf lisansı: Wikipedia Commons

Büyük Tren Soygunu sadece ilk anlatı filmi olmakla kalmadı, aynı zamanda birkaç yeni kurgu tekniğini de tanıttı. Örneğin, bir sette kalmak yerine, Porter ekibini Edison’un New York stüdyosu, New Jersey’deki Essex County Park ve Lackawanna demiryolu dahil olmak üzere on farklı yere götürdü.

Sabit bir kamera konumunu koruyan diğer film girişimlerinin aksine, Porter, atlarını getirmek için bir dere boyunca ve ağaçlara koşarken karakterleri takip etmek için kamerayı kaydırdığı bir sahne dahil etti.The Great Train Robbery’de tanıtılan en yenilikçi düzenleme tekniği çapraz kesimin dahil edilmesiydi. Kesişme, filmin aynı anda gerçekleşen iki farklı sahne arasında geçiş yapmasıdır.

Büyük Tren Soygunu izle